نقاط سوزن گذاری طب سوزنی بر چه اساس و چگونه انتخاب می شوند؟

نقاط سوزن گذاری طب سوزنی بر چه اساس و چگونه انتخاب می شوند؟

در طب سنتی چینی بدن از نظر آناتومی به دوازده ناحیه تقسیم‌ بندی می‌شود که کانال‌ها یا شاهراه‌ها را تشکیل می‌دهند. بطور ساده هر کانال مجموعه‌ایی از رگ‌های خونی، اعصاب و عضلات را در بر می‌گیرد. و هر یک از این کانال‌ها نقاط طب سوزنی مختص خود را دارند. این دوازده ناحیه بر حسب اندام‌هایی که در برمی‌گیرند نامگذاری می‌شوند که عبارتند از: شش، طحال،... (ادامه مطلب)

آیا طب سوزنی می تواند افسردگی را درمان کند

آیا طب سوزنی می تواند افسردگی را درمان کند

افسردگی به عنوان یکی از اصلی‌ترین معضلات سلامتی در جوامع مدرن و در حال توسعه شناخته می‌شود که تاثیرات قابل توجه‌ایی بر فرد و جامعه می‌گذارد. بطور خلاصه، افسردگی نوعی بیماری بوده که دارای مشخصات خاصی است، از جمله: از دست دادن انگیزه و علاقه نسبت به فعالیت‌های روتین حجوم افکار منفی و نگرانی بابت آینده احساس خستگی و آشفتگی، حساسیت اختلال در خواب، کم... (ادامه مطلب)

اثر طب سوزنی در درمان سندروم خستگی مزمن

اثر طب سوزنی در درمان سندروم خستگی مزمن

سندروم خستگی مزمن چیست؟ سندروم خستگی مزمن یک بیماری پیچیده است که مشخصه آن نوعی خستگی شدید بوده که با هیچ یک از شرایط اساسی پزشکی قابل توضیح نیست. این نوع خستگی ممکن است با فعالیت‌های فیزیکی یا ذهنی تشدید شود اما با استراحت بهبود نمی‌یابد. علت سندروم خستگی مزمن ناشناخته است و نظرات مختلفی در این مورد وجود دارد اعم از عفونت‌های ویروسی یا... (ادامه مطلب)

درمان عفونت گوش با طب سوزنی

درمان عفونت گوش با طب سوزنی

عفونت گوش یک عارضه رایج خصوصا در کودکان در سنین ۴ ماهگی تا سه سالگی است. تخمین زده می‌شود بیش از ۱۰ میلیون کودک مبتلا به عفونت گوش سالیانه در آمریکا تحت درمان قرار می‌گیرند. اگرچه در موقع وجود تهدید جانی استفاده از آنتی‌بیوتیک برای رفع عفونت اجتناب‌ناپذیر است، اما در مواقعی که خطر عفونت کمتر جدی است استفاده از سایر روش‌ها ضمن کمک به... (ادامه مطلب)

نحوه عملکرد طب سوزنی در ازبین رفتن چین و چروک

نحوه عملکرد طب سوزنی در ازبین رفتن چین و چروک

طب سوزنی صورت یا طب سوزنی آرایشی روشی برای جوانسازی و تقویت زیبایی صورت است. در این روش تلاش می‌شود تا از طریق افزایش تولید کلاژن در بافت پوست، استحکام، کشسانی و طراوت پوست تقویت شده و آثار پیری و چین و چروک برطرف شوند. در طی طب سوزنی آرایشی معمولاً حدود ۴۰ تا ۷۰ سوزن در ناحیه صورت و ۱۲ سوزن در سایر نقاط... (ادامه مطلب)

درمان بیش فعالی در کودکان با طب سوزنی

درمان بیش فعالی در کودکان با طب سوزنی

در طی سالیان اخیر طب سوزنی به یکی از معروف‌ترین روش‌های مکمل در درمان بیش فعالی کودکان تبدیل شده است. به طور خاص در این مورد طب سوزنی در ناحیه گوش از نظر اثرگذاری بسیار مورد توجه قرار گرفته است. کاشت سوزن در ناحیه گوش به تنهایی یا همزمان در سایر نقاط بدن برای درمان بیماری‌های بیشماری بکار گرفته شده است. از آنجایی که کاشت... (ادامه مطلب)

استرس بی استرس

استرس بی استرس

دنیای امروز، دنیای استرس! در عصر حاضر انسان‌ها بیش از هر زمان دیگری تحت تاثیر استرس قرار دارند. تخمین زده می‌شود بیش از 40 میلیون آمریکایی بزرگسال با عوارض اضطراب درگیر بوده که این نشاندهنده تاثیر این پدیده در زندگی روزانه آنهاست. این افراد برای کنترل این عوارض معمولا تحت درمان‌های داروهای، روان درمانی و یا هردو آنها قرار می‌گیرند. آمار استرس در ایران نیز... (ادامه مطلب)

طب سوزنی در درمان سندروم روده تحریک پذیر

طب سوزنی در درمان سندروم روده تحریک پذیر

سندروم روده تحریک‌پذیر: سندروم روده تحریک‌پذیر یک اختلال عملکردی در روده است. طی این اختلال روده بزرگ یا کوچک، علیرغم وجود هرگونه آسیب ساختاری، عملکردی غیرطبیعی و نامناسب دارند. سندروم روده تحریک‌پذیر از روی درد ناحیه شکم و تغییرات گوارشی غیر عادی قابل تشخیص هست. این اختلال در حدود 20 الی 50 درصد افرادی که مشکلات گوارشی دارند دیده می‌شود. همچنین نرخ شیوع آن در... (ادامه مطلب)

تاثیر طب سوزنی بر عرق کردن

تاثیر طب سوزنی بر عرق کردن

چگونه با طب‌سوزنی عرق کردن زیاد را مهار کنیم؟ اگرچه تعرق یک پدیده کاملاً طبیعی و ضروری برای بدن است اما عرق کردن زیاد، که به آن هایپرهیدروز نیز گفته میشود، در سه درصد از افراد جامعه باعث ایجاد ناراحتیهای جدی می‌شود. عرق کردن زیاد می‌تواند بر تعاملات اجتماعی مانند دست دادن یا در آغوش گرفتن تاثیر بگذارد. علاوه بر آن بر زندگی روزانه فرد... (ادامه مطلب)

پروستات و روش‌های کنترل و درمان آن

پروستات و روش‌های کنترل و درمان آن

پروستات درگیر می‌کند: دو نوع آن‌ خوش‌خیم است و یک غده درون‌ریز به اندازه یک بادام و عضوی از دستگاه تناسلی در مردان است. نقش غده پروستات ترشح مایعاتی است که به عملکرد مناسب اسپرم‌ها کمک می‌کند. عمدتاً سه بیماری غده پروستات را غالباً زندگی فرد را به مخاطره جدی نمی‌اندازند که عبارتند از پروستاتیت و بزرگی خوش خیم پروستات؛ و بیماری سوم که سرطان پروستات... (ادامه مطلب)