۸ نقطه طب سوزنی از میان ۳۵۰ نقطه وجود دارند که در جلوگیری و درمان طیف وسیعی از بیماری ها کاربردی هستند:

  1. معده ۳۶ (ST 36): این نقطه ۳۶ امین نقطه روی مریدین معده است و قدرت گوارش انسان را تنظیم می کند. بر اساس طب سنتی چینی، دیابت با افزایش آتش معده فعال می شود. پس این نقطه می تواند از بروز دیابت جلوگیری کند. این نقطه همچنین برای جلوگیری از پیری و ضعف نیز کاربرد دارد و برای درمان آرتریت نیز موثر است.
  2. روده بزرگ ۱۱ (LI 11): این نقطه ۱۱ امین نقطه روی مریدین روده بزرگ و کاربردی ترین نقطه برای تقویت سیستم ایمنی و درمان عفونت است. همچنین برای درمان سختی مفصل آرنج نیز کاربرد دارد.
  3. روده بزرگ ۴ (LI 4): این نقطه یکی از بهترین نقاط مسکن و آرام بخش برای هر دردی مانند سردرد و بدن درد است. این نقطه برای خارج کردن گرمای اضافی بدن که موجب خون دماغ شدن و تب می شود، بسیار کاربردی است.
  4. مثانه ۴۰ (BL 40): این نقطه برای درمان کمردرد، پشت درد و سختی مفصل زانو در آرتریت بسیار موثر است. درد پایین کمر مشکلی است که مهمترین کاربرد نقطه مثانه ۴۰ است.
  5. کبد ۳ (LIV 3): این بهترین نقطه برای فشار خون بالا، بی خوابی، دیابت و درد سینه است. با فشار منظم این نقطه، فرد می تواند برای همیشه از فشار خون بالا خلاص شود.
  6. کیسه صفرا ۳۴ (GB 34): این نقطه جریانی را که به سمت سر بالا می آید و موجب بی خوابی، میگرن و اضطراب می شود کنترل می کند. کیسه صفرا ۳۴ همچنین از سنگ کیسه صفرا و تورم زانو ناشی از آرتریت جلوگیری می کند.
  7. ریه ۷ (LU 7): این نقطه برای رهایی از آسم، تنگی نفس و میگرن کاربردی است.
  8. قلب ۷ (HE 7): این نقطه موجب تعادل تمام مسائل عاطفی در قلب شده و عملکرد آن را منظم می سازد.

 

منبع

http://www.naturalnews.com/033933_accupressure_health.html