مطالعات بسیاری بر روی تاثیر طب سوزنی بر جوش صورت انجام شده است و این مطالعات نشان می دهند که هر دو روش طب سوزنی و فتیله گذاری (یک روش طب سوزنی با استفاده از سوزاندن گیاهی به نام برنجاسف) ایمن بوده و در درمان جوش صورت موفق هستند. بررسی جوش صورت در افراد مختلف در شدت های خفیف تا متوسط نشان داد که طب سوزنی موجب کاهش التهاب و بهبود کلی وضعیت آن ها می شود. به طور کلی، تحقیقات نشان می دهند:

  • طب سوزنی با انتشار فاکتورهای عروقی و سیستم ایمنی موجب کاهش التهاب جوش صورت می شود.
  • طب سوزنی فعالیت سلول های کشنده طبیعی را افزایش می دهد.
  • طب سوزنی میکروسیرکولاسیون را برای کاهش تورم افزایش می دهد.

طب سوزنی چگونه جوش صورت را درمان می کند؟

در طب سوزنی با استفاده از سوزن سیستم عصبی تحریک می شود و ماژول های پیام رسان شیمیایی سیستم عصبی منتشر می شوند. این اتفاق موجب یک فرایند بایوشیمیایی می شود که به طور کلی سلامت ذهنی و فیزیکی فرد را بهبود می دهد. با فشار وارد کردن به نقاط خاصی از بدن، نواحی معینی از مغز که مسئول درد و استرس هستند تحریک شده و سلامت عمومی فرد را افزایش می دهند.

نقاط طب سوزنی جوش صورت در هر فرد بر اساس عامل ایجاد جوش متفاوت هستند. به طور مثال عامل ایجاد بعضی از جوش ها عدم تعادل هورمون های بدن است و عامل بروز برخی دیگر استرس بیش از حد یا رژیم نامناسب است. یکی از نقاط طب سوزنی برای آکنه بین انگشت شست و انگشت اشاره قرار دارد. ناحیه گوشتی بین این دو انگشت درست در محل انگشت شست ۳ نقطه دارد. متخصص طب سوزنی می تواند با تحریک این ۳ نقطه که نماد سر و صورت هستند و بیشترین جوش در این نقاط وجود دارد به درمان آن ها بپردازد. برای تحریک این نقاط می توان از سوزن یا فشار انگشتان استفاده کرد. این کار موجب جریان مناسب انرژی (چی) در بدن شده و وضعیت پوست از جمله جوش ها را بهبود می دهد.

منبع

http://www.adult-acne.net/does-acne-acupuncture-treatment-work/