طبیعی بودن ذات زایمان، زنان بسیاری را به استفاده از روشی کاملا طبیعی برای کاهش درد زایمان وا داشته است. برای زنان بارداری که می خواهند مصرف مسکن های شیمیایی را به حداقل یا صفر برسانند، فشار درمانی روشی ایمن، موثر و بدون اثرات جانبی است.

میزان تاثیر فشار درمانی در کاهش درد زایمان برای افراد مختلف متفاوت است. در حالی که بیشتر زنان تصور می کنند که این روش “موثر” است، کسانی هستند که از واژه های “نجات بخش” و “معجزه آسا” برای توصیف میزان تاثیر فشار درمانی در کاهش درد استفاده می کنند. افرادی که به طور پیوسته این روش را به کار می برند، میزان کمتری از درد و انقباضات را در طول زایمان تجربه می کنند.

استفاده از فشار درمانی مزایای زیادی دارد. این روش، غیر تهاجمی بوده و هیچ یک از خطرات جانبی مسکن های شیمیایی که ممکن است موجب آسیب به مادر و جنین شوند را ندارد. این روش همسر شما را در پروسه زایمان دخیل می کند. آموزش روش اجرای فشار درمانی بسیار ساده است و می تواند بخشی از آموزش های پیش از تولد باشد. استفاده از فشار درمانی قابلیت حرکت مادر در طول زایمان را محدود نمی کند و در هر حالتی قابل اجرا است.

در فشار درمانی، نقاط مخصوصی از بدن که به نقاط طب سوزنی مشهور هستند، تحت فشار قرار گرفته و تحریک می شوند. این کار با انگشت ها، آرنج، کف دست یا وسایلی که لبه غیر تیز دارند، صورت می گیرد.

انتخاب نقاط

اعمال فشار مستقیم به نقاط طب سوزنی موجب کاهش درد زایمان به روشی طبیعی می شود و به مادر این امکان را می دهد که به جای پا پس کشیدن از زایمان طبیعی، در موقعیتی راحت تر و مطمئن تر بنشیند و با انگیزه بسیار در مقابل درد ناشی از انقباضات مقاومت کند.

در فشار درمانی، از همان نقاطی استفاده می شود که در طب سوزنی کاربرد دارند. به عنوان مثال، نقطه کیسه صفرا ۲۱ که به نقطه تحریک نزول معروف است، در هنگام زایمان بسیار کاربردی است و به روان شدن شیر مادر کمک می کند. همچنین این نقطه خاصیت آرام بخش دارد که این خاصیت این نقطه را به نقطه ای ایده آل برای زایمان تبدیل می کند.

نقاط دیگری وجود دارند که به طور تجربی کشف شده اند. برای مثال نقطه ورودی کلیه ۱ خاصیت آرام بخش دارد و برای زنانی که ترس شدیدی از زایمان دارند، بسیار کاربردی است. به طور خاص، این نقطه برای افرادی که خاطره بدی از زایمان قبلی داشته اند، بسیار موثر است.

از نقاط طب سوزنی، برای افزایش اثر درمانی، به صورت ترکیبی نیز می توان استفاده کرد. ترکیب نقاط روده بزرگ ۴ و کبد ۳ (معروف به چهار دروازه) موجب باز شدن و روان شدن حرکت انرژی در همه گوشه های بدن شده و عبور جنین و زایمان را تسهیل می کند. این ترکیب بسیار موثر است و در شرایطی که زایمان پیشرفتی ندارد کاربرد فراوانی دارد.

استفاده از قوی ترین نقاط موثر در کاهش درد، در طول بارداری ممنوع است، زیرا ممکن است موجب سقط جنین گردد. اما استفاده از این نقاط در طول زایمان مانعی ندارد زیرا مادر دیگر باردار تلقی نمی شود.

منبع

http://www.pregnancy.com.au/resources/topics-of-interest/natural_therapies/acupressure-for-pain-relief-during-labour.shtml

Privacy Preference Center

تماس با ما