بهبود نتایج لقاح مصنوعی(IVF)با طب سوزنی روش ایمپلنت گوش

بهبود نتایج لقاح مصنوعی(IVF)با طب سوزنی روش ایمپلنت گوش

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

طب سوزنی گوش، یک روش طب سوزنی میکرو همانند بازتاب شناسی، در پایین آوردن سطح استرس افراد سالم و همچنین بیمارانی که منتظر عمل جراحی هستند بسیار موثر است. طب سوزنی گوش همچنین عملکرد سیستم غدد درون ریز را بهبود می بخشد. این روش در ابتدا در چین و فرانسه مورد استفاده قرار گرفت و کشف میکرو سیستم بودن گوش، شبیه به یک جنین وارونه بودن، توسط دانشمند فرانسوی (پائول نوگیر) به پیشرفت این علم کمک کرد. روش ایمپلنت گوش از طریق عصب جمجمه/نخاعی در لاله گوش سیستم عصبی مرکزی را تحریک می کند و به دلیل موثر بودن و همچنین غیر تهاجمی بودنش، روشی بسیار محبوب است.

روش لقاح مصنوعی IVF، روشی است که سالانه بیش از 1.000.000 زوج نابارور برای بچه دار شدن از آن استفاده می کنند و منجر به تولد بیش از 3.000.000 نوزاد شده است. IVF نشان دهنده نقطه اوج تکامل پزشکی، علمی و اجتماعی است. با این وجود، بر اساس گزارش جامعه تولید مثل انسانی و جنین شناسی اروپا  (ESHRE)، علیرغم پیشرفت های تکنیکی جدید در این روش، در سال های اخیر نرخ لانه گزینی جنین هیچگونه پیشرفتی نداشته است.

در 23.2٪ از بیماران چینی که تحت درمان با IVF یا ICSI قرار گرفته اند، اختلالات اضطرابی دیده شده است. همچنین در سوئد، در 30% از بیمارانی که تحت IVF قرار گرفته اند، معیارهای استرس و اضطراب مشاهده می شود. این استرس و اضطراب ممکن است از ذات تهاجمی بودن درمان IVF، علم به اینکه این روش درمان آخرین روش موثر برای ناباروری است و هزینه بالای این درمان ناشی شود.

مطالعه

برای اثبات مطالب ذکر شده، یک مطالعه برای بررسی اثر آرام بخش بودن و پایین آوردن اضطراب با استفاده از طب سوزنی گوش در طول دوره انتقال جنین و همچنین اثر آن بر نتیجه نهایی IVF انجام شده است. در این مطالعه 305 زوج نابارور که ناباروری آن ها در اثر بسته بودن لوله های رحمی بود مورد بررسی قرار گرفتند. در این تحقیق زنان به طور تصادفی به 3 گروه 102،102 و 101 نفری تقسیم شدند. گروه اول تحت هیچ درمان کمکی قرار نگرفتند، گروه دوم تحت درمان ساختگی طب سوزنی گوش قرار گرفتند و گروه سوم به طور حقیقی تحت ایمپلنت گوش قرار گرفتند. سطح استرس افراد هر یک از گروه ها با استفاده از پرسشنامه اضطراب اسپیلبرگر و پرسشنامه اضطراب قبل از عمل آمستردام اندازه گیری شد. همچنین آمار مربوط به نرخ بالینی بارداری (CPR)، نرخ لانه گزینی (IR)  و نرخ تولد زنده (LBR) در هر یک از گروه ها محاسبه گردید. همچنین سطح Y نوروپپتید (NPY) و فاکتور رشد آلفا (TGF-alpha) در مایع فولیکولی با استفاده از  ELISA اندازه گیری شد. بعد از درمان IVF، در گروهی که تحت درمان واقعی ایمپلنت گوش قرار گرفته بودند، سطح اضطراب و استرس قبل از عمل و نیاز به کسب اطلاعات بیشتر برای اطمینان به طور چشمگیری کمتر بود، و سطح CPR، IR، LBR و NPY در مایع فولیکولی نسبت به دو گروه دیگر به شدت بیشتر بود. با توجه به نتایج ذکر شده می توان به این جمع بندی رسید که طب سوزنی ایمپلنت گوش می تواند استرس ناشی از IVF و نتیجه نهایی آن را بهبود ببخشد.
 

منبع

http://www.nature.com/articles/srep05028

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

*