طب سوزنی گوش، یک روش طب سوزنی میکرو همانند بازتاب شناسی، در پایین آوردن سطح استرس افراد سالم و همچنین بیمارانی که منتظر عمل جراحی هستند بسیار موثر است. طب سوزنی گوش همچنین عملکرد سیستم غدد درون ریز را بهبود می بخشد. این روش در ابتدا در چین و فرانسه مورد استفاده قرار گرفت و کشف میکرو سیستم بودن گوش، شبیه به یک جنین وارونه بودن، توسط دانشمند فرانسوی (پائول نوگیر) به پیشرفت این علم کمک کرد. روش ایمپلنت گوش از طریق عصب جمجمه/نخاعی در لاله گوش سیستم عصبی مرکزی را تحریک می کند و به دلیل موثر بودن و همچنین غیر تهاجمی بودنش، روشی بسیار محبوب است.

روش لقاح مصنوعی IVF، روشی است که سالانه بیش از ۱.۰۰۰.۰۰۰ زوج نابارور برای بچه دار شدن از آن استفاده می کنند و منجر به تولد بیش از ۳.۰۰۰.۰۰۰ نوزاد شده است. IVF نشان دهنده نقطه اوج تکامل پزشکی، علمی و اجتماعی است. با این وجود، بر اساس گزارش جامعه تولید مثل انسانی و جنین شناسی اروپا  (ESHRE)، علیرغم پیشرفت های تکنیکی جدید در این روش، در سال های اخیر نرخ لانه گزینی جنین هیچگونه پیشرفتی نداشته است.

در ۲۳.۲٪ از بیماران چینی که تحت درمان با IVF یا ICSI قرار گرفته اند، اختلالات اضطرابی دیده شده است. همچنین در سوئد، در ۳۰% از بیمارانی که تحت IVF قرار گرفته اند، معیارهای استرس و اضطراب مشاهده می شود. این استرس و اضطراب ممکن است از ذات تهاجمی بودن درمان IVF، علم به اینکه این روش درمان آخرین روش موثر برای ناباروری است و هزینه بالای این درمان ناشی شود.

مطالعه

برای اثبات مطالب ذکر شده، یک مطالعه برای بررسی اثر آرام بخش بودن و پایین آوردن اضطراب با استفاده از طب سوزنی گوش در طول دوره انتقال جنین و همچنین اثر آن بر نتیجه نهایی IVF انجام شده است. در این مطالعه ۳۰۵ زوج نابارور که ناباروری آن ها در اثر بسته بودن لوله های رحمی بود مورد بررسی قرار گرفتند. در این تحقیق زنان به طور تصادفی به ۳ گروه ۱۰۲،۱۰۲ و ۱۰۱ نفری تقسیم شدند. گروه اول تحت هیچ درمان کمکی قرار نگرفتند، گروه دوم تحت درمان ساختگی طب سوزنی گوش قرار گرفتند و گروه سوم به طور حقیقی تحت ایمپلنت گوش قرار گرفتند. سطح استرس افراد هر یک از گروه ها با استفاده از پرسشنامه اضطراب اسپیلبرگر و پرسشنامه اضطراب قبل از عمل آمستردام اندازه گیری شد. همچنین آمار مربوط به نرخ بالینی بارداری (CPR)، نرخ لانه گزینی (IR)  و نرخ تولد زنده (LBR) در هر یک از گروه ها محاسبه گردید. همچنین سطح Y نوروپپتید (NPY) و فاکتور رشد آلفا (TGF-alpha) در مایع فولیکولی با استفاده از  ELISA اندازه گیری شد. بعد از درمان IVF، در گروهی که تحت درمان واقعی ایمپلنت گوش قرار گرفته بودند، سطح اضطراب و استرس قبل از عمل و نیاز به کسب اطلاعات بیشتر برای اطمینان به طور چشمگیری کمتر بود، و سطح CPR، IR، LBR و NPY در مایع فولیکولی نسبت به دو گروه دیگر به شدت بیشتر بود. با توجه به نتایج ذکر شده می توان به این جمع بندی رسید که طب سوزنی ایمپلنت گوش می تواند استرس ناشی از IVF و نتیجه نهایی آن را بهبود ببخشد.

منبع

http://www.nature.com/articles/srep05028