[kc_accordion open_all=”yes” class=”accor_section3″][kc_accordion_tab title=”نقطه معده ۳۶″][kc_column_text]
نقطه طب سوزنی معده ۳۶ (Stomach 36 (ST-36)) به نقطه “سه مایل از پا” نیز معروف است. این نام به دلیل قابلیت فوق العاده این نقطه در تقویت انرژی انسان انتخاب شده است. با فشار دادن این نقطه، فرد در حالت خسته نیز می تواند سه مایل دیگر راه برود.

تعیین محل نقطه: پای خود را به آرامی خم کنید و ۴ انگشت دست خود (به جز انگشت شست) را در زیر زانو قرار دهید. انگشت ها را طوری زیر زانو بگذارید که انگشت اشاره درست در پایین کاسه زانو قرار گرفته و آن را حس کند. نقطه معده ۳۶ درست در محل انگشت کوچک و در ناحیه خارجی استخوان قلم پا قرار دارد. برای پیدا کردن نقطه، اطراف این ناحیه را لمس کنید.

نقطه معده ۳۶ طب سوزنی می تواند انرژی کلی بدن و سیستم ایمنی را بهبود بخشد. این نقطه برای تقویت سیستم گوارش و درمان انواع بیماری های گوارشی، از یبوست تا اسهال، گاز معده، نفخ و تهوع کاربرد دارد.
[/kc_column_text][/kc_accordion_tab][kc_accordion_tab title=”نقطه رن ۱۲ (Ren-12)”][kc_column_text]
رن کانالی است که تمامی مایعات یین (Yin) بدن در آن جمع می شوند. رن ۱۲ که به “حفره میانی” نیز مشهور است، محل تجمع انرژی شکم و معده است. در طب چینی، معده به عنوان “دریای آب و دانه ها” نام برده می شود. یکی از اساسی ترین وظایف معده تبدیل آب و دانه ها به مواد قابل استفاده در بدن است.

تعیین محل نقطه: محل تقاطع دنده های خود را پیدا کنید. در این نقطه باید یک فرو رفتگی نرم احساس کنید. اگر با کشیدن خط، فاصله بین نقطه تقاطع دنده ها و ناف خود را تعیین کنید، نقطه رن ۱۲ در وسط این خط قرار خواهد داشت.

این نقطه در طب سوزنی برای رفع نداشتن اشتها و سوء هاضمه استفاده می شود. احساسات شدید مانند عصبانیت در هنگان خوردن ممکن است به عملکرد معده آسیب بزند. این نقطه در طب سوزنی ناراحتی معده که به احساسات مربوط است را تسکین می دهد. همچنین رن ۱۲ می تواند احساس پری ناشی از پرخوری، گاز، نفخ و نارسایی اسید را کاهش دهد.
[/kc_column_text][/kc_accordion_tab][kc_accordion_tab title=”نقطه معده ۲۵″][kc_column_text]
با وجود اینکه نقطه معده ۲۵ در نصف النهار معده قرار دارد، همه انرژی روده بزرگ در این محل جمع آوری می شود. نام دیگر نقطه معده ۲۵ “محور آسمان” است. این نقطه طب سوزنی در محل تقاطع دستگاه گوارش فوقانی و تحتانی قرار دارد.

تعیین محل نقطه: سه انگشت خود را به صورت موازی و در کنار مرکز ناف قرار دهید. در محل انگشت سوم در هر طرف و در راستای خط عرضی ناف، نقاط معده ۲۵ قرار دارند.

نقطه طب سوزنی معده ۲۵ در کاهش یبوست و اسهال و هر نوع اختلال دیگر روده موثر است. همچنین تحریک نقطه معده ۲۵ موجب حرکت خون در ناحیه شکم و درمان بی نظمی های قاعدگی می شود.
[/kc_column_text][/kc_accordion_tab][/kc_accordion]

منبع

http://bodyecology.com/articles/3-acupressure-points