[kc_accordion open_all=”yes” class=”accor_section3″][kc_accordion_tab title=”نقطه معده ۳۶″][kc_column_text]
نقاط طب سوزنی برای معده ۳۶ (Stomach 36 (ST-36)) به نقطه “سه مایل از پا” نیز معروف است. این نام به دلیل قابلیت فوق العاده این نقطه در تقویت انرژی انسان انتخاب شده است. با فشار دادن این نقطه، فرد در حالت خسته نیز می تواند سه مایل دیگر راه برود.

تعیین محل نقطه: پای خود را به آرامی خم کنید و ۴ انگشت دست خود (به جز انگشت شست) را در زیر زانو قرار دهید. انگشت ها را طوری زیر زانو بگذارید که انگشت اشاره درست در پایین کاسه زانو قرار گرفته و آن را حس کند. نقطه معده ۳۶ درست در محل انگشت کوچک و در ناحیه خارجی استخوان قلم پا قرار دارد. برای پیدا کردن نقطه، اطراف این ناحیه را لمس کنید.

نقطه معده ۳۶ طب سوزنی می تواند انرژی کلی بدن و سیستم ایمنی را بهبود بخشد. این نقطه برای تقویت سیستم گوارش و درمان انواع بیماری های گوارشی، از یبوست تا اسهال، گاز معده، نفخ و تهوع کاربرد دارد.
[/kc_column_text][/kc_accordion_tab][kc_accordion_tab title=”نقطه رن ۱۲ (Ren-12)”][kc_column_text]
رن کانالی است که تمامی مایعات یین (Yin) بدن در آن جمع می شوند. رن ۱۲ که به “حفره میانی” نیز مشهور است، محل تجمع انرژی شکم و معده است. در طب چینی، معده به عنوان “دریای آب و دانه ها” نام برده می شود. یکی از اساسی ترین وظایف معده تبدیل آب و دانه ها به مواد قابل استفاده در بدن است.

تعیین محل نقطه: محل تقاطع دنده های خود را پیدا کنید. در این نقطه باید یک فرو رفتگی نرم احساس کنید. اگر با کشیدن خط، فاصله بین نقطه تقاطع دنده ها و ناف خود را تعیین کنید، نقطه رن ۱۲ در وسط این خط قرار خواهد داشت.

این نقطه در طب سوزنی برای رفع نداشتن اشتها و سوء هاضمه استفاده می شود. احساسات شدید مانند عصبانیت در هنگان خوردن ممکن است به عملکرد معده آسیب بزند. این نقطه در طب سوزنی ناراحتی معده که به احساسات مربوط است را تسکین می دهد. همچنین رن ۱۲ می تواند احساس پری ناشی از پرخوری، گاز، نفخ و نارسایی اسید را کاهش دهد.

[/kc_column_text][/kc_accordion_tab][kc_accordion_tab title=”نقطه معده ۲۵″][kc_column_text]
با وجود اینکه نقطه معده ۲۵ در نصف النهار معده قرار دارد، همه انرژی روده بزرگ در این محل جمع آوری می شود. نام دیگر نقطه معده ۲۵ “محور آسمان” است. این نقطه طب سوزنی در محل تقاطع دستگاه گوارش فوقانی و تحتانی قرار دارد.

تعیین محل نقطه: سه انگشت خود را به صورت موازی و در کنار مرکز ناف قرار دهید. در محل انگشت سوم در هر طرف و در راستای خط عرضی ناف، نقاط معده ۲۵ قرار دارند.

نقطه طب سوزنی معده ۲۵ در کاهش یبوست و اسهال و هر نوع اختلال دیگر روده موثر است. همچنین تحریک نقطه معده ۲۵ موجب حرکت خون در ناحیه شکم و درمان بی نظمی های قاعدگی می شود.
[/kc_column_text][/kc_accordion_tab][/kc_accordion]

منبع

http://bodyecology.com/articles/3-acupressure-points

 

نقاط طب سوزنی برای معده


برای خواندن مطالب درمورد لاغری با طب سوزنی:

نقاط طب سوزنی برای معده

طب سوزنی با از بین بردن مشکلات گوارشی و تقویت فرآیند هضم غذا برای رفع نفخ بسیار موثر عمل می کند. برای کمک به ایجاد تغییرات پایدار، داشتن یک رژیم غذایی مناسب و یادگیری راه های پیشگیری و مدیریت استرس اغلب در کنار درمان طب سوزنی توصیه می شود.

همه افراد هر از گاهی گاز، نفخ و سایر علائم گوارشی ناراحت کننده را تجربه می کنند. با این حال، برای افرادی که معده حساسی دارند، این علائم ممکن است بیشتر ظاهر شده و از این رو، ممکن است نیاز به درمان داشته باشند.

طب فشاری یک نوع طب سنتی چینی است که اعتقاد بر این است که برای گاز، نفخ و درد معده و سایر بیماری ها موثر است. در ادامه بررسی می کنیم که آیا طب فشاری برای دستگاه گوارش مفید است یا خیر، و چگونه از نقاط طب سوزنی برای معده در جهت کاهش علائم گوارشی استفاده کنیم.

طب فشاری

قبل از اینکه در مورد نقاط طب سوزنی برای معده صحبت کنیم، لازم است که در مورد این طب فشاری توضیح دهیم. طب سنتی چینی نه تنها در چین، بلکه در سراسر جهان سابقه استفاده طولانی دارد. در فرهنگ جامع سلامت مدرن نیز تکنیک ‌های سنتی، مانند طب سوزنی و طب فشاری، جایگزین‌ های رایجی برای برخی از تکنیک ‌های غربی شده ‌اند.

طب فشاری نوعی ماساژ درمانی سنتی چینی است که بر تحریک نقاط مختلف فشار در اطراف بدن تمرکز دارد. اعتقاد بر این است که ماساژ این نقاط فشار به کنترل جریان انرژی در بدن کمک کرده و همچنین بر متابولیسم کلی تأثیر مثبت می گذارد.

گفته می شود که طب فشاری نه تنها به ترشح گاز کمک می کند، بلکه اعتقاد بر این است که برای سایر بیماری های گوارشی مانند درد معده و یبوست نیز مفید است.

نقاط طب سوزنی برای گاز و نفخ معده

نقاط طب فشاری در سراسر بدن در امتداد چیزی قرار دارند که طب سنتی چین از آن به عنوان “مریدین” یا مسیرهای انرژی یاد می کند. تحریک نقاط طب فشاری از طریق ماساژ درمانی ممکن است به تسکین گازهای به دام افتاده و کاهش نفخ ناراحت کننده کمک کند.

اعتقاد بر این است که بسیاری از این نقاط طب فشاری بر معده، روده ها و سایر اندام های شکمی تأثیر می گذارند تا سلامت دستگاه گوارش را ارتقا دهند. در ادامه با این نقاط آشنا خواهیم شد:

– زوسان لی (ST36)

Zusanli، که همچنین به عنوان ST36 شناخته می شود، در مریدین معده قرار دارد و تصور می شود که بر اندام های زیر تأثیر می گذارد:

• اندام های فوقانی شکم

• سیستم عصبی پاراسمپاتیک

محل این نقطه طب سوزنی برای معده: درست زیر کشکک زانو و بین دو استخوان ساق پا

برای ماساژ این نقطه:

دو انگشت خود را روی نقطه زوسان لی قرار دهید.

انگشتان را با یک حرکت دایره ای با فشار ملایم و محکم حرکت دهید.

۲ تا ۳ دقیقه ماساژ داده و روی پای دیگر تکرار کنید.

– سانینجیائو یا Sanyinjiao (SP6)

سانینجیائو که همچنین به عنوان SP6 شناخته می شود، در کانال انرژی طحال قرار دارد و اعتقاد بر این است که بر:

اندام های تحتانی شکم و سیستم عصبی پاراسمپاتیک موثر است.

محل نقطه: تقریباً ۳ اینچ بالاتر از استخوان مچ پا

برای ماساژ این نقطه:

یک تا دو انگشت را روی نقطه سانینجیائو قرار دهید.

انگشتان را با یک حرکت دایره ای با فشار ملایم و محکم حرکت دهید.

۲ تا ۳ دقیقه ماساژ دهید و روی پای دیگر تکرار کنید.

– نقطه طب سوزنی Qihai برای معده

Qihai، همچنین به عنوان CV6 شناخته می شود، در مریدین قسمت پایین شکم در مردان و رحم در زنان قرار دارد و تصور می شود که می تواند اندام های تحتانی شکم و انرژی کلی را تحت تأثیر قرار دهد.

محل نقطه: تقریباً ۱ ۱/۲ اینچ زیر ناف.

برای ماساژ این نقطه:

دو تا سه انگشت خود را روی محل نقطه قرار دهید.

با فشار ملایم، انگشتان را به صورت دایره ای حرکت دهید. مطمئن شوید که خیلی محکم فشار ندهید، زیرا این ناحیه می تواند حساس باشد.

۲-۳ دقیقه ماساژ دهید.

به طور کلی، تقریباً ۳۰ نقطه در بدن وجود دارند که می توانند به بهبود هضم، کاهش درد شکم و موارد دیگر مشکلات معده کمک کنند.