سلولیت چیست؟

سلولیت شرایطی است که در آن به علت انباشت چربی، ظاهر پوست تغییر کرده و مانند پوست پرتقال یا پنیر منافذ ریزی در آن به چشم می‌خورد. سلولیت به طور عمومی در زنان میانسال یا سالخورده مشاهده می‌شود. حدود ۸۰ الی ۹۰درصد زنان در مراحلی از زندگی خود این عارضه را تجربه خواهند کرد. این پدیده در مردان بسیار نادر است. اگرچه علت دقیق ایجاد سلولیت مشخص نیست، اما بنظر می‌رسد این اتفاق در نتیجه برهمکنش بافت پیوندی در لایه‌های پوستی و لایه‌های چربی زیرین باشد. در زنان سلول‌های چربی نسبت به بافت پیوندی بصورت عمودی قرار گرفته‌اند، فرو رفتن سلول‌های چربی به این لایه پوست باعث این تغییر ظاهر خواهد شد. در حالی که نحوه قرار گرفتن سلول‌های چربی و بافت پیوندی در مردان نسبت به زنان متفاوت است که این می‌تواند علت مشاهده کم سلولیت در مردان را توجیه کند.

از جمله عواملی که در ایجاد آن دخیل هستند عبارتند از وراثت، ضخامت پوست، جنسیت، حجم چربی بدن، سن و رژیم غذایی. در این بین هورمون‌ها نیز نقش مهمی در ایجاد این عارضه دارند. استروژن، انسولین، نورآدرنالین، هورمون‌های تیروئید و پرولاکتین در ایجاد سلولیت دخیل‌اند. بر اساس یک تئوری، کاهش استروژن در زنان سبب کاهش خونرسانی به بافت‌های پیوندی پوست می‌شود. لذا این بافت‌ها دچار کمبود اکسیژن شده و در نتیجه امکان تولید کلاژن در آن‌ها کاهش می‌یابد که این امر به سلول‌های چربی اجازه پیشروی و دیده شدن می‌دهد. از طرفی افزایش سن سبب کاهش الاستیسیته پوست شده و این شرایط افتادگی پوست و احتمال توسعه سلولیت را افزایش می‌دهد.

درمان سلولیت با طب سوزنی

روش‌های مختلفی برای درمان این عارضه بکار برده شود:

  • استفاده از کرم: این کرم‌ها محتوی ترکیباتی هستند که باعث شکسته شدن بافت‌های چربی می‌شوند.
  • مکمل‌های خوراکی: که افزایش دهنده سوخت و ساز چربی هستند.
  • لیزر درمانی: این روش می‌تواند ظاهر سلولیت را به مدت یک سال یا بیشتر برطرف کند. اگرچه استفاده از لیزر می‌تواند هزینه‌بر باشد اما مؤثرتر از سایر روش‌هاست.
  • ماساژ درمانی: در برخی موارد موفق بودن این روش گزارش شده است که البته موفقیت آن می‌تواند زمان‌بر باشد.
  • موج آکوستیک: در این روش از امواج صوتی برای شکستن بافت چربی استفاده می‌شود. اثرگذاری این روش نیاز به انجام چند دوره درمان دارد.
  • پرتودرمانی: از امواج الکترومغناطیس برای گرم کردن چربی‌ها استفاده می‌شود. اما اثرگذاری این روش کوتاه مدت است.
  • طب سوزنی: در این روش سوزن‌ها در نقاط خاصی از کانال‌های انرژی قرار داده می‌شوند که انتخاب این نقاط بستگی به سن و ژنتیک فرد دارد. این نقاط ممکن است در محل ایجاد عارضه یا دور از محدوده مورد نظر باشد. در این روش ممکن است همزمان از تحریک الکتریکی نیز استفاده شود. طول دوره درمان با طب سوزی حدود ۲۰ الی ۴۰ روز خواهد بود. استفاده از طب سوزنی با افزایش گردش خون و لنف، کاهش استرس، تخلیه بدن از مواد سمی، بهبود عملکرد متابولیسم سلول‌ها و برقراری تعادل هورمونی می‌تواند به رفع این عارضه کمک کند. در حقیقت استفاده از طب سوزنی با کمک به تغذیه بافت‌های پیوندی و تقویت آن‌ها، به طور ریشه‌ای به پیشگیری از سلولیت کمک می‌کند.

برای آشنایی با خدمات ویژه‌ای که موسسه جامع طب سوزنی ایران ارائه می‌دهد می‌توانید روی بیماری‌های قابل درمان با طب سوزنی کلیک کنید.
در صورت تمایل برای دریافت اطلاعات تماس و تعیین وقت قبلی روی تماس با ما کلیک کنید.