طی طب سوزنی، متخصص می‌تواند عدم تعادل انرژی را پیش از اینکه به بیماری ختم شود، تشخیص دهد. لذا شما ممکن است احساس ناخوشی داشته باشید که هنوز به مرحله‌ای از بیماری نرسیده باشد تا بوسیله پزشکی مدرن تشخیص داده شود؛ اما خوشبختانه متخصص طب سوزنی می‌تواند علت عارضه را پیش از جدی شدن بیماری پیدا کند. بنابراین اگر متخصص طب سوزنی ضعف در کلیه‌ها یا طحال را تشخیص دهد، لزوما به این معنی نیست که نشانه‌های عارضه یا بیماری در تست خون یا CT scan نیز قابل مشاهده باشد.

ارگان‌های داخلی در طب سوزنی تشخیصی، عملکردی مشابه (اما نه یکسان) با آنچه که در پزشکی مدرن و از طریق دانش آناتومی و فیزیولوژی شناخته شده است، دارند. برای مثال، در طب سنتی چینی اضطراب با قلب؛ دلواپسی و نگرانی با طحال و عصبانیت با کبد در ارتباط است. لذا فرآیند تشخیص بیماری، در برگیرنده تمام سطوح جسمی، فکری و روحی بوده و فقط محدود به بیماری‌های فیزیکی نمی‌شود.

همچنین هر یک از عناصر “چی” (انرژی)، Xue (خون)، Shen (روح) و Jing (نیروی نیاکان) در فرآیند تشخیص بیماری با طب سوزنی نقش مهمی ایفا می‌کنند.

تشخیص بیماری بوسیله طب سوزنی طی چهار بررسی انجام می‌شود:

  • تشخیص بیماری از طریق دیدن: متخصص طب سوزنی ابتدا به مشاهده بیمار، بررسی نحوه راه رفتن، حجم عضلات، چگونگی حرکات آن‌ها، شمایل پوست و رنگ آن، تجلی چهره، تجلی احساسات، رفتار و سلوک می‌پردازد. سپس از روی نشانه‌ها، ارگان‌های تحت تاثیر بیماری تشخیص داده می‌شود. این تغییرات به آهستگی و طی زمان ایجاد می‌شوند و بازتاب دهنده عوامل و فرآیندهای نهان بدن هستند.
  • تشخیص بیماری از طریق گوش دادن: متخصص طب سوزنی به عارضه بیمار گوش می‌دهد یعنی شنیدن در مورد تاریخچه پزشکی، سابقه بیماری خانوادگی و تجویز سایر پزشکان. علاوه بر این حین گوش کردن به صدای بیمار سعی می‌کند تا صدای پنهان مربوط به هر یک از ارگان‌های پنجگانه Yin را بشنود؛ اینکه آیا صدای گریستن است یا صدای آواز، ناله و شکوه، فریاد یا یک صدای آرام است. همچنین قدرت صدا، بلندی و وضوح آن و لحظه‌ای که احساس اصلی فرد نشان دهنده عدم تعادل باشد.
  • تشخیص بیماری از طریق بویایی و چشایی: بوی بدن و کیفیت چشایی می‌توانند سرنخی به سمت علت عدم تعادل در بدن باشند. بوی بدن هر فرد متمایز بوده و با هر یک از پنج اصل اساسی تشخیص در ارتباط است، حتی بیشتر از صدا.
  • تشخیص بیماری از طریق لمس: احساس و درک پالس‌ها یک هنر است که مهارت آن طی زمان بدست می‌آید. متخصص طب سوزنی سرعت، ریتم، شدت و حضور شش پالس در مچ‌ها را احساس می‌کند. اما همچنان یک پالس ویژه را نیز احساس می‌کند. طب سنتی چینی ۲۸ پالس مختلف را شناسایی کرده است و در کتاب‌های طب سوزنی هزاران پالس ثبت شده‌اند. کیفیت این پالس‌ها دنیای درونی بدن را آشکار می‌کند. پالس‌ها به سرعت تغییر می‌کنند لذا فورا می‌تواند نشانه‌هایی از اثرگذاری درمان در اختیار بگذارد.

در صورت نیاز به مشاوره و یا تعیین وقت کلیک کنید.