بر اساس گزارش انجمن جراحان پلاستیک آمریکا در سال  ۲۰۱۶ حدود ۱۳۱ هزار جراحی لیف صورت در آمریکا انجام شده است که این آمار بطرز عجیبی از سال ۲۰۰۰ بدون تغییر و ثابت باقی مانده است. از آنجایی که رغبت به جوان ماندن و پیشگیری از پیری همواره در افراد وجود داشته و در سال‌های اخیر نیز بیشتر شده است، وجود این آمار حکایت از افزایش گرایش افراد به جوانسازی یا لیف صورت با روش‌های به غیر از جراحی است.

در لیفت صورت با جراحی، ابتدا برش‌های بسیار کوچک در ناحیه رویش مو، پشت گوش، چانه و دهان ایجاد شده سپس با کشیدن پوست چین و چروک و سایر آثار پیری رفع می‌شود. اگرچه نتیجه این روش بسیار قابل توجه است اما دائمی نیست. با گذشت زمان چین و چروک و افتادگی پوست مجدد بازخواهد گشت. لذا به علت هزینه بالا و مشکلات ناشی از جراحی افراد بسیاری همواره به دنبال روش‌های جایگزین برای لیفت صورت هستند.

از جمله روش‌های لیفت صورت بدون جراحی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

تزریق: تزریق ژل یا فیلر به رفع چین و چروک کمک می‌کند. این مواد همچنین در اثر ایجاد پف در پوست به ایجاد ظاهر جوانتر نیز کمک می‌کنند.

التراپی: در این روش از امواج التراسوند استفاده می‌شود. این روش جزو روش‌های مورد تایید FDA آمریکا، و روشی غیر تهاجمی برای لیف صورت، تناژ و استحکام پوست است

حجم‌دهی میکرو-جریان: در این روش از پالس‌های التریکی برای تحریک عضلات صورت استفاده می‌شود. این روش به رفع خطوط عمیق و چروک کمک کرده و تولید کلاژن و الاستین را تحریک می‌کند.

کرایولیفت: در این روش از اسید هیالورونیک به همراه Co2 استفاده می‌شود که ضمن تزریق به پوست سبب کاهش دما می‌شود. این باعث می‌شود جریان خون برای جبران افت دما بطور ناگهانی در آن ناحیه افزایش یابد که ضمن اکسیژن‌رسانی بیشتر به کاهش التهابات پوست کمک کرده و باعث شادابی آن می‌شود.

لیزر: در این روش از تابش لیزر برای تحریک تولید و گسترش کلاژن استفاده می‌شود که به تقویت و استحکام بافت پوست کمک می‌کند.

طب سوزنی آرایشی (صورت): طب سوزنی آرایشی روشی است برای تقویت گردش خون در ناحیه صورت که تولید کلاژن توسط سلول‌های پوستی را تحریک می‌کند.

طب سوزنی:

طب سوزنی نوعی درمان مکمل است و شامل سوزن‌هایی است که در نقاط مختلف پوست کاشته می‌شوند. این روش با هدف تسکین درد یا انواع مختلف مشکلات فیزیکی، روحی و عاطفی بکار برده می‌شود. اخیرا تکنیک جدید در طب سوزنی، یعنی طب سوزنی الکتریکی، به عنوان یک روش درمانی ضمن حصول نتایج قابل توجه، طرفداران فراوانی پیدا کرده است. همین باعث شده در زمینه آرایشی برای رفع آثار پیری و لیفت صورت نیز بسیار مورد نوجه باشد.

مزایای طب سوزنی:

لیفت صورت با طب سوزنی حول محور احیای کامل پوست بطور ریشه‌ایی می‌چرخد. طب سوزنی در طی سالیان متمادی استفاده، به عنوان یک روش بی‌خطر و بدون عارضه جانبی شناخته شده است که در مقایسه با سایر روش‌های لیفت صورت، نیازی به تزریق نداشته و تقریبا عاری از درد نیز می‌باشد. از آنجایی که شرایط ظاهر فرد می‌تواند نتیجه اختلالات اندام‌های درونی بدن باشد، مهمترین تفاوت طب سوزنی با سایر روش‌ها در این است که علاوه بر ظاهر چهره فرد، مشکلات فیزیولوژیک، اختلال عملکردی اندام‌های درونی یا بیماری‌های دخیل در ایجاد نشانه‌های پیری را نیز کنترل می‌کند. به عبارت دیگر این روش به برقراری سلامت عمومی بدن کمک می‌کند. به عنوان مثال عملکرد کلیه‌ها می‌تواند خود را در ناحیه زیر چشم نشان دهند. به عبارت دیگر وجود برآمدگی یا تغییر رنگ زیر چشم می‌تواند نشانه اختلالات کلیوی باشد. عملکرد دستگاه گوارش در ناحیه دهان و عملکرد دستگاه تنفسی در روی ظاهر گونه‌ها می‌تواند اثر بگذارد.

در حقیقت طب سوزنی آرایشی می‌تواند به کاهش چین و چروک، حذف خطوط چهره، کاهش پف زیر چشم، تقویت عضلات صورت، استحکام پوست، لیفت افتادگی پلک، لیفت صورت و رفع آکنه از طریق برقراری تعادل هورمونی کمک کند. اگرچه نتایج طب سوزنی در مقایسه با جراحی چندان قابل توجه نبوده و بسیار آهسته‌تر ظاهر می‌شوند، اما طب سوزنی یک روش کم هزینه‌تر و در عین حال تقریبا بدون عوارض جانبی است. طب سوزنی در حقیقت زیبایی طبیعی افراد را تقویت کرده و به ادعا بعضی افراد می‌تواند ظاهر فرد را در حدود ۵ الی ۱۵ سال جوانتر کند.

شرایط لیف صورت با طب سوزنی در افراد مختلف بر حسب شرایط جسمی و نیاز آنها ممکن است متفاوت باشد. در طی درمان علاوه بر کاشت سوزن ممکن است از ماساژ صورت، گیاهان دارویی و تحریک الکتریکی نیز استفاده شود. هر جلسه درمانی حدود ۳۰ الی ۹۰ دقیقه طول خواهد کشید. ممکن است جهت پایداری نتایج حاصل از طب سوزنی تغییر سبک زندگی، رژیم غذایی یا ورزش‌های صورت نیز به فرد توصیه شود.