“آیا طب سوزنی برای کاهش کمر درد موثر و ایمن است؟” این سؤالی است که ممکن است ذهن افراد مبتلا به کمر درد را درگیر کند. طب سوزنی در واقع یک راه موثر و مطمئن برای کمک به کاهش کمر درد شما است به این شرط که درمان طب سوزنی توسط یک متخصص آموزش دیده و دارای مجوز طب سوزنی انجام گیرد. از این رو مطرح کردن آن با پزشک معالجتان می‌تواند مفید باشد.

علل ایجاد کمر درد

کمر درد ممکن است به دلایل زیر ایجاد شود:
• فشارهای عضلانی کمری و رگ به رگ شدن، از شایعترین علل کمر درد هستند. بسیاری از افراد در تعطیلات آخر هفته بخاطر فعالیت‌های سنگین و رسیدگی به کارهای خانه مانند نقاشی دیوار و کارهای محوطه ساختمان فشار زیادی را به کمر خود وارد می‌کنند.
• قسمت پایین کمر بخاطر تحمل وزن و نقش در حرکاتی مانند چرخش و خم شدن، مستعد فشار و درد است. فشار عضله زمانی ایجاد می‌شود که فیبرهای عضلانی دچار کشش بیش از حد و پارگی شوند. التهاب در محل آسیب دیدگی معمول است و لذا حرکت معمولا با درد همراه است.
• گرفتگی عضلات یا اسپاسم نیز می‌تواند رخ دهد که کاهش عملکرد یا محدوده حرکت را می‌توان انتظار داشت.

درمان کمر درد با طب سوزنی

در رابطه با کمر درد ، طب سوزنی احتمالا نباید به عنوان “آخرین گزینه” مطرح شود. طب سوزنی بیش از ۴۰۰۰ سال به عنوان بخشی جدایی ناپذیر از طب چینی بوده است اما مزایای آن به سرعت در دنیای غرب کشف شد. امروزه، مردم آگاهی بیشتری از درمان‌های جایگزین پیدا می‌کنند و در همین راستا و به دنبال یافتن گزینه‌های تسکین درد که شامل دارو نباشد، طب سوزنی را انتخاب می‌کنند. با این حال بنظر می‌رسد این انتخاب بعد از تحمل درد فراوان و امتحان بسیاری از روش‌های درمانی دیگر صورت می‌گیرد. به همین دلیل گفته می‌شود که می‌توان زودتر به سراغ طب سوزنی برای درمان کمر درد خود بروید.

طب سوزنی، چگونگی عملکرد آن و اثربخشی آن در درمان کمر درد و دردهای دیگر بدن، به وسیله پژوهشگران در چین، ایالات متحده و سایر کشورها مورد مطالعه قرار گرفته است. طب سوزنی از طریق سیستم‌های عملکردی بدن مانند سیستم عصبی، تنفسی، گردش خون، عضلانی و دستگاه گوارش، انسداد انرژی بدن (چی) را رفع و انرژی چی را در بدن جاری می‌کند. نتایج حاصل از تعدادی از مطالعات نشان می‌دهد که طب سوزنی می‌تواند به کاهش کمر درد ، درد گردن و درد استئوآرتریت / زانو کمک کند. همچنین ممکن است موجب کاهش سردردهای تنشی و جلوگیری از سردردهای میگرنی شود.
گروهی از محققان در چین اخیرا نتایج خود را از مطالعه ۷۵۱ بیمار مبتلا به کمر درد منتشر کردند. این مطالعه با اندازه گیری شدت درد و قابلیت عملکرد هر بیمار قبل و بعد از درمان با طب سوزنی انجام شد. محققان نتیجه گرفتند که طب سوزنی می‌تواند تاثیر مطلوبی بر درد و کاهش محدودیت‌های عملکردی در بیماران مبتلا به کمر درد
داشته باشد.

توضیح علمی مدرن برای نحوه عملکرد طب سوزنی این است که تحریک و فرو کردن سوزن در نقاط طب سوزنی، سیستم عصبی را تحریک می‌کند تا مولکول‌های شیمیایی مانند اندورفین، آنسفالین (نوعی از اندورفین) و سایر مولکول‌های شیمیایی عصبی را در عضلات، نخاع و مغز آزاد کنند. این مواد شیمیایی طبیعی ممکن است تجربه درد را تغییر دهد یا باعث آزاد شدن سایر مواد شیمیایی و هورمون‌هایی شود که بر سیستم تنظیم کننده داخلی بدن تاثیر می‌گذارند. این پروسه در نهایت بر روی عملکرد نورواندوکرین (عصب و هورمون) موثر است. انرژی بهبود یافته و متعادل‌سازی بیوشیمیایی بدن که توسط طب سوزنی ایجاد می‌شود باعث تحریک و تقویت سیستم ایمنی، خود ترمیمی و بهبود شرایط فیزیکی و عاطفی می‌شود.
اگر می‌خواهید در مورد درمان جوش صورت با طب سوزنی مطالعه کنید روی لینک آن کلیک کنید. همچنی می‌توانید برای مشاوره با ما در تماس باشید.