تاثیر طب سوزنی در درمان بیماری‌های شنوایی این است که کیفیت شنوایی را در بیماران دارای اختلال شنوایی و وزوز گوش بهبود می‌بخشد. بر اساس مقاله منتشر شده در مجله علمی International Journal of Clinical and Experimental Medicine، طب سوزنی برای درمان اختلالات شنوایی ناشی از سیستم عصبی موثر است. این اختلال شنوایی حسی، در نتیجه آسیب به اعصاب شنوایی ایجاد می‌شود.

روش‌های درمانی پزشکی مرسوم برای درمان شنوایی استفاده از ایمپلنت حلزون گوش، داروهای اتساع دهنده عروق، ویتامین درمانی، استروئید، داروهای ضد ویروس، استفاده از اکسیژن درمانی با فشار بالا و ابزارهایی کمک پزشکی هستند. اگرچه بر اساس مطالعات سیستماتیک علمی مدرک قطعی برای اثرات درمانی استروئیدها، داروهای اتساع عروق و داروهای ضد ویروس گزارش نشده است. در طب سنتی چینی طب سوزنی و گیاهان دارویی برای درمان اختلالات شنوایی استفاده می‌شود. نتایج تحقیقات نشان می‌دهد که طب سوزنی از نظر کارآیی نسبت به دارو درمانی موثرتر است. چنین اثری طی تحقیقی در مجله علمی Journal of Clinical Acupuncture and Moxibustion گزارش شده است. در این تحقق نشان داده شده است که طب سوزنی از درصد موفقیت بالاتری نسبت به دارو درمانی برای درمان ناشنوایی حسی برخوردار است. با این حال استفاده ترکیبی از طب سوزنی و دارو می‌تواند درصد موفقیت درمان را افزایش دهد.

ناشنوایی‌های حسی (SSHL) معمولا در اثر حادثه ایجاد می‌شود و به صورت از دست رفتن ناگهانی و سریع شنوایی، طی یک یا چند روز بروز می‌کند. در ۹۰ درصد موارد فقدان شنوایی تنها در یکی از گوش‌ها ایجاد می‌شود. SSHL اغلب همراه با وزوز گوش و سردرد است و در موارد شدید می‌تواند بر کیفیت زندگی و برقراری ارتباط اثر بگذارد و منجر به تشدید اضطراب و ترس در افراد مبتلا گردد. علت ایجاد SSHL در اکثر بیماران به طور قطعی مشخص نیست. ممکن است این اتفاق در اثر عفونت‌های ویروسی، اختلالات در عروق، پارگی غشای درونی حلزون گوش یا بیماری‌های گوش داخلی ایجاد شود. با این همه برای بسیاری از افراد فاکتورهای آسیب رسان قابل شناسایی نیستند. لذا، درمان SSHL بطور معمول به صورت تجربی و با آزمایش بدست می‌آید.

بر اساس طب سنتی چینی، SSHL در اثر باد – سرد، باد – گرم، افزایش بیش از حد فعالیت آتش – کبد، کمبود Yin و افزایش Yang، رکود انرژی چی، سکون و گرفتگی خون، گرفتگی آتش – بلغم ایجاد می‌شود. به نظر می‌رسد مکانیسم اثر طب سوزنی در درمان SSHL از طریق تحریک و تقویت گردش خون و افزایش جریان خون در گوش‌ها باشد. لذا اکسیژن رسانی به گوش‌ها و فرآیند بازیابی شنوایی را تقویت می‌کند. همچنین به نظر می‌رسد طب سوزنی با کاهش ویسکوزیته خون در نواحی گوش به درمان SSHL کمک می‌کند. از طرفی تنظیم و تعدیل پاسخ‌های التهابی، بهبود گردش لنف و تقویت و تحریک اعصاب شنوایی نیز می‌تواند از جمله دلایل اثرگذاری طب سوزنی در درمان وزوز گوش باشد.

به طور کلی بر اساس شواهد آزمایشی، طب سوزنی خصوصا روش طب سوزنی الکتریکی به همراه سایر روش‌های درمانی مدرن می‌تواند در بهبود ناشنوایی موثر باشد.