درمان افسردگی

فرد افسرده احساس تنهایی کرده و فکر می‌کند کسی نمی‌تواند به وی کمک کند. اما این حقیقت ندارد. صرف نظر از مصرف داروهای مختلف که می‌توانند مفید باشند، راه‌های فراوان دیگری وجود دارد که فرد با انجام آن‌ها می‌تواند به خودش کمک کند. تغییر رفتار، فعالیت‌های فیزیکی، تغییر سبک زندگی و حتی طرز فکر همگی از جمله روش‌های طبیعی درمان افسردگی هستند. رعایت نکات زیر می‌توانند به بهتر شدن احساسات فرد در دوره افسردگی کمک کنند:

  • برای خود هدف تعیین کنید: افسردگی باعث می‌شود فرد احساس کند قادر به انجام و اتمام هیچ کاری نیست. این باعث حس بد در فرد نسبت به خودش می‌شود. برای برطرف کردن آن، اهداف روزانه برای خود تعیین کنید.
  • ورزش کنید: ورزش سبب افزایش سطح هورمون‌های شیمیایی خوب مانند اندورفین‌ها در بدن می‌شود. ورزش‌های منظم و مداوم به مغز کمک می‌کند تا عملکرد خود را در جهت مثبت اصلاح کند.
  • تغذیه سالم داشته باشید: اگرچه هیچ رژیم معجزه کننده‌ای برای درمان افسردگی وجود ندارد، اما کنترل پرخوری ناشی از افسردگی می‌تواند به احساس بهتر منجر شود. اثبات نشده اما بنظر می‌رسد مواد غنی از امگا ۳ مانند ماهی سالمون یا تن و مواد حاوی فولیک اسید مانند اسفناج یا آووکادو می‌توانند در کاهش افسردگی موثر باشند.
  • داشتن خواب کافی: افسردگی می‌تواند باعث کم خوابی شود. همچنین کم خوابی نیز باعث بدتر شدن افسردگی می‌شود. تغییر در سبک زندگی می‌تواند مفید باشد مانند رفتن به تخت خواب در ساعات منظم، عدم چرت زدن در روز و خالی کردن اتاق خواب از هر چه که باعث حواس پرتی می‌شود.
  • قبول مسئولیت: مشارکت و داشتن مسئولیت‌های روزانه به حفظ سبک زندگی و در نتیجه کاهش افسردگی کمک می‌کند. انجام کار پاره وقت یا داوطلبانه می‌تواند در این مورد مفید باشد.
  • کار جدید انجام دهید: خود را مجبور به انجام کارهای متفاوت کنید. به موزه بروید، در پارک کتاب مطالعه کنید، کلاس زبان بروید یا داوطلب امور خیریه شوید. پذیرفتن چالش انجام کارهای متفاوت سبب تحریک مغز، تغییر سطح دوپامین و ایجاد لذت و رضایت می‌شود.
  • وقت برای سرگرمی بگذارید: اگر چه طی افسردگی هیچ کاری لذت بخش بنظر نمی‌رسد، اما خود را مجبور به انجام کارهایی که عموما لذت بخش هستند، کنید تا احساس لذت در درون شما برانگیخته شود. مثلا به تماشای فیلم بروید یا با دوستان خود قرار ناهار بگذارید.
  • طب سوزنی: بنظر می‌رسد استفاده از طب سوزنی نیز می‌تواند به کاهش افسردگی کمک کند. بر اساس تحقیقات، استفاده از تکنیک طب سوزنی الکتریکی می‌تواند اثری مشابه با داروی فلوکستین (پروزاک) داشته باشد و حتی بر عکس دارو می‌تواند عملکرد جنسی زن و مرد را نیز تحریک و تقویت کند. بر اساس پزشکی نوین مشخص شده است که کاشت سوزن در بدن می‌تواند سبب تحریک سیستم عصبی و آزادسازی اندورفین‌ها شود.

با کلیک روی “بیماری‌های قابل درمان با طب سوزنی” می‌توانید با خدمات مختلف ما آشنا شوید و در صورت تمایل برای تماس با ما و کسب اطلاعات بیش‌تر اینجا کلیک کنید.