خشکی و خارش پوست را درمان کنید

خشکی و خارش پوست ممکن است حتی در فعالیت‌های روزانه اختلال ایجاد کرده و خوابیدن را دچار مشکل کند. لذا لازم است به سرعت برطرف شود. در طب سنتی چینی روش‌های مختلفی برای درمان خشکی و خارش پوست وجود دارد که تحریک نقاط مشخصی در بدن مبنای اصلی در این روش‌هاست. بر اساس طب سنتی چینی تغییراتی که در سطح پوست ایجاد می‌شود بازتاب اختلال در عملکرد اندام‌های داخلی، اختلال در گردش خون و انسداد انرژی “چی” یا کانال‌های انرژی است. برای مثال جوش‌ها و دانه‌های روی پلک چشم با عملکرد کبد و جوش‌های روی بینی با عملکرد شش‌ها در ارتباط است. به همین ترتیب گوش‌ها با کلیه، لب و دهان با طحال و زبان با قلب در ارتباط هستند.

خشکی و خارش پوست اگر همراه با التهاب و سرخی موضعی باشد اصطلاحا اگزما نامیده می‌شود. طی مطالعه گروهی از دانشمندان آلمانی بر روی اثر طب سوزنی در ۳۰ فرد مبتلا به اگزما، مشاهده شد که اگر بلافاصله پس از قرار گرفتن در معرض عامل آلرژی ( ایجاد کننده خشکی و خارش پوست ) از طب سوزنی استفاده شود می‌تواند احساس خارش ناشی از آن را تسکین دهد. بعبارت دیگر طب سوزنی می‌تواند از شدت اثر عامل خارجی و واکنش‌های پوستی بکاهد.

بنظر می‌رسد طب سوزنی در کنار استفاده از گیاهان دارویی می‌تواند عملکرد کانال‌های انرژی را تعدیل و گردش انرژی و گردش خون در بدن و در سطح پوست را افزایش دهد و همزمان با تقویت سیستم ایمنی به رفع خشکی و خارش پوست کمک کند. علاوه بر این، طب سوزنی می‌تواند با تغییر پیام‌ها در سلول‌های عصبی و آزادسازی انتقال‌ دهنده‌های شیمیایی مختلف در سیستم عصبی مرکزی به تسکین درد ناشی از خشکی و خارش پوست کمک کند.

برای رفع خشکی و خارش پوست معمولا نقاطی در بدن که مرتبط با طحال و روده بزرگ هستند تحریک می‌شوند تا ضمن بهبود عملکرد این اندام‌ها به درمان عارضه پرداخته شود.

با کلیک روی “بیماری‌های قابل درمان با طب سوزنی” می‌توانید با خدمات مختلف ما آشنا شوید و در صورت تمایل برای تماس با ما و کسب اطلاعات بیش‌تر اینجا کلیک کنید.