اثر طب سوزنی بر باردار شدن

بر اساس تحقیقات جدید به نظر می‌رسد استفاده همزمان از طب سوزنی به عنوان یک درمان مکمل، در کنار روش‌های پزشکی مدرن برای باردار شدن مانند IVF، IUI و غیره می‌تواند شانس باردار شدن را افزایش دهد.

دلایل علمی ناباروری

استرس یکی از عوامل مهم در ناباروری است. استرس با بر هم زدن تعادل بین هیپوتالاموس، هیپوفیز و تخمدان می‌تواند شانس باردار شدن زنان را کاهش دهد. همچنین استرس می‌تواند با ایجاد اسپاسم در لوله فالوپ و رحم، سبب ایجاد اختلال در حرکت تخمک یا لانه گزینی تخمک لقاح یافته شود. در مردان نیز استرس می‌تواند سبب کاهش تعداد اسپرم‌ها یا توان حرکتی آن‌ها شده که بر روی قدرت باروری آن‌ها اثر سوء می‌گذارد.

استفاده از طب سوزنی، ضمن آزادسازی هورمون‌های اندورفین در مغز، با کاهش سطح کورتیزول و در نتیجه کاهش استرس به باردار شدن کمک می‌کند. همچنین استفاده از گیاهان دارویی نیز می‌تواند یکی از گزینه‌ها برای کاهش استرس در مردان یا زنان باشد.

مهمترین علت ناباروری در زنان اختلالات مرتبط با تخمدان است که مانع از رهاسازی تخمک بالغ می‌شود. یکی از این اختلالات، عدم تعادل هورمونی است. مثلا کمبود هورمون پروژسترون مانع از لانه گزینی رویان در رحم می‌شود. همچنین سطح بالای پرولاکتین در خون نیز می‌تواند مانع از آزاد سازی تخمک گردد. عدم تعادل هورمونی در مردان نیز می‌تواند بر روی تولید اسپرم و تحرک آن‌ها اثر بگذارد. در این موارد نیز استفاده از طب سوزنی یا گیاهان دارویی با کمک به برقراری تعادل هورمونی، در کنار درمان‌های دارویی مدرن می‌تواند شانس باردار شدن را افزایش دهد.

علاوه بر کمک به کاهش استرس و برقراری تعادل، طب سوزنی سبب افزایش گردش خون در دستگاه تناسلی می‌شود که این امر، امکان تغذیه مناسب و سلامت تخمک را فراهم می‌کند. افزایش سلامت تخمک ضمن افزایش شانس باردار شدن ، شانس حفظ بارداری و تولد فرزند سالم را نیز افزایش می‌دهد.

تاثیر استفاده از طب سوزنی در کنار روش‌های درمانی جدید بارداری در مطالعات جداگانه در اروپا و آمریکا مورد بررسی قرار گرفته است. بر اساس این مطالعات، استفاده از طب سوزنی قبل و پس از روش‌های درمانی مانند IVF و IUI توصیه می‌شود. با این حال در بارداری استفاده از طب سوزنی در ناحیه شکم و شش ناحیه دیگر (Gallbladder 21، Stomach 12، Large Intestine 4، Spleen 6، Bladder 60، Bladder 67 و any points on the lower abdomen) ممنوع بوده که لازم است توسط متخصص مورد توجه قرار گیرد.

لازم به یادآوری است که طب سوزنی برای آن دسته از اختلالات ناباروری در زنان و مردان که مرتبط با اختلالات هورمونی یا استرس هستند، مناسب است مثلا کاهش اسپرم در مردان یا اسپاسم لوله فالوپ در زنان. اما اگر اختلال بارداری ناشی از انسداد لوله‌های فالوپ باشد، طب سوزنی هیچ تاثیری در درمان ندارد. بطور کلی باید توجه داشت که طب سوزنی تنها می‌تواند شانس باردار شدن را به عنوان یک روش مکمل در کنار روش‌های جدید افزایش دهد و استفاده از آن یا گیاهان دارویی به تنهایی برای باردار شدن توصیه نمی‌شود.

با کلیک روی “بیماری‌های قابل درمان با طب سوزنی” می‌توانید با خدمات مختلف ما آشنا شوید و در صورت تمایل برای تماس با ما و کسب اطلاعات بیش‌تر اینجا کلیک کنید.