در پژوهش‌های اخیر نحوه تاثیر طب سوزنی بر درمان دیسک کمر و گردن مشخص شده است. لذا در این مقاله به ارائه مطالبی در رابطه با طب سوزنی و دیسک کمر پرداخته شده است.

نحوه اثر طب سوزنی در درمان دیسک کمر:

درد دیسک کمر چه اتفاقی می افتد:

طب سوزنی برای درمان دیسک کمر چه می کند؟

مزیت طب سوزنی دیسک کمر چیست؟

 درمان دیسک کمر با طب سوزنی به چه صورت است؟

درمان دیسک کمر با طب سوزنی چه عوارضی دارد؟

 

 

در بررسی مروری سیستماتیک در سال 2018 در دانشگاه جینان چین 13 مطالعه کارآزمایی بالینی با جامعه آماری 3503 نفر، در مورد تاثیر طب سوزنی بر درمان دیسک کمر مورد تحلیل آماری قرار گرفت.

پژوهشگران در این بررسی نتیجه گرفتند که طب سوزنی در مقایسه با روش‌های دیگر مانند حرکات کششی کمر، ایبوپروفن، دیکلوفناک سدیم، ملوکسیکام، مانیتول به همراه دگزامترازون و مکوبالامین، کپسول ایبوپروفن به همراه fugui gutong و لوکسوپروفن تاثیر مطلوب‌تری در کاهش درد ناشی از دیسک کمر داشته است.

با اینحال آزمایشاتی با طراحی دقیق و کارآزمایی‌های بالینی با جامعه آماری بزرگ‌تر برای تاید بهتر این نتایج توصیه شده است.

در یکی دیگر از این پژوهش‌ها در بیمارستان جینان چین کار آزمایی بالینی بر روی 90 بیمار مبتلا به دیسک کمر با احساس درد به مدت 7 الی 4 در ناحیه سیاتیک، کمر و لگن انجام شد. این 90 نفر بطور کاملا یکسان از نظر سن، جنسیت در دو گروه مختلف قرار گرفتند که یکی از این گروه‌ها صرفا تحت درمان فیزیکی و گروه دیگر همزمان علاوه بر درمان فیزیکی، بوسیله طب سوزنی نیز تیمار شد.

درمان فیزیکی مورد استفاده شامل حرکات کششی در ناحیه آسیب دیده کمر به مدت 10 دقیقه، گرم کردن بوسیله لامپ فروسرخ به مدت 15 دقیقه و بغل کردن و چسباندن زانو به سینه به مدت 30 دقیقه در هر جلسه بوده است. اما طب سوزنی در نواحی Ashi point، MBW35، BL23، BL40، BL54، BL32، KD3 و SP6 انجام شد. در این روش سوزن‌ها به مدت 30 دقیقه و با استفاده از تکنیک reinforcing-reducing در محل کاشته شدند.

هر 10 دقیقه سوزن‌ها با دست در ناحیه کاشته شده چرخانده می‌شدند. در این بررسی کل دوره درمان 4 هفته بوده است.

نهایتا در این بررسی در گروه اول 82.2 درصد و در گروه طب سوزنی 93.3 درصد آثار بهبودی درد مشاهده شد. خصوصا در گروه طب سوزنی میزان بهبودی در 19 بیمار حدود 95 درصد مشاهده شده بود که این می‌تواند به معنی درمان کامل بیماری باشد.

در حالی که در گروه اول حدود 7 نفر از بیماران میزان بهبودی مشابهی را تجربه کرده بودند. نتیجه نهایی در این پژوهش این بود که استفاده از تکنیک طب سوزنی گرم روش بسیار موثری برای درمان دیسک کمر است.

در پژوهش‌های مشابه دیگر تاثیر طب سوزنی بر درمان دیسک گردن نیز گزارش شده است. در بررسی کار آزمایی کلینیکی که بر روی 420 بیمار انجام شد تاثیر طب سوزنی الکتریکی با دارو مقایسه شد. در این بررسی مشخص شد که طب سوزنی چه در کوتاه مدت و چه در بلند مدت تاثیر بهتری در درمان دیسک گردن دارد.

نحوه تاثیر طب سوزنی بر درمان دیسک کمر و گردن


برای خواندن مطالب درمورد افسردگی و طب سوزنی:

نحوه تاثیر طب سوزنی بر درمان دیسک کمر و گردن:

ادعا می‌شود که طب سوزنی می‌تواند سیستم عصبی را تحریک کند. در اثر این تحریک دسته‌ایی از مولکول‌های بیولوژیک در درون ماهیچه‌ها، نخاع و مغز رها می‌شوند.

آزاد سازی این مولکول‌ها می‌تواند به تسکین درد کمک کرده و احساس سلامت را در فرد تقویت کند. سایر مکانیسم‌های احتمالی برای اثر طب سوزنی در درمان دیسک کمر عبارتند از:

  • تحریک و آزاد سازی مواد تسکین دهنده درد مانند اندورفین‌ها، و همچنین تقویت سیستم ایمنی
  • تحریک و آزاد سازی مواد اپوئید یا مخدر طبیعی که با اثر بر عملکرد مغز به تسکین درد کمک می‌کنند، یا نقش خواب آور دارند
  • تغییر در عملکرد مغز از طریق تغییر در الگو آزادسازی انتقال‌دهنده‌های عصبی یا هورمون‌های عصبی. این مواد می‌توانند بر انتقال سیگنال توسط اعصاب اثر بگذارند و یا عملکرد اندام‌های داخلی بدن را تغییر دهند
  • تحریک و تقویت گردش خون و افزایش خونرسانی به بافت‌ها، و کمک به ریلکس شدن و رفع اسپاسم عضلات
  • تحریک اعصاب پاراسمپاتیک و تعدیل اعصاب سمپاتیک و تنظیم پاسخ‌های التهابی و در نتیجه کنترل آثار التهاب و کاهش تورم

طب سوزنی دیسک کمر

کمردرد از رایج ترین علتهای مراجعه به پزشک است. شاید همه افراد در طول زندگی خود یکبار کمردرد را تجربه کرده باشند. در ایران در بسیاری از موارد برای تشخیص کمردرد از MRIاستفاده می شود و بیش از 70% موارد نتیجه MRI برای دیسک کمر مثبت است. طبق گفته متخصصین مغز و اعصاب 90% این موارد مثبت نیازی به جراحی ندارند و با پیگیری وضعیت آنها مشخص می شود.
متخصصین مغز و اعصاب برای درمان دیسک کمر(کمردرد) از داروهای ضد التهاب، داروهای بلاک کننده عصب، داروهای شل کننده عضلانی، داروهای ضد افسردگی و ضد تشنج استفاده می کنند.
همچنین برای کاهش درد و تقویت عضلات شکم و کمر انجام ورزشهای اصلاحی برای دیسک کمر و فیزیوتراپی همراه درمانهای دیگر توصیه می شود. به علاوه اینکه بیمار باید از کارهای سنگین و فعالیتهایی که فشار روی دیسک را زیاد می کند پرهیز نماید.

درد دیسک کمر چه اتفاقی می افتد:

به علت فشار زیاد روی دیسکهای بین مهره ای به تدریج این دیسکها ضعیف شده و احتمال بیرون زدگی از محل خود و حتی پارگی دارند.

این بیرون زدگی دیسک کمر باعث التهاب در اطراف محل دیسک شده ایجاد التهاب و درد می نماید. همچنین عضلات اطراف دیسک برای جبران این درد دچار اسپاسم و خشکی خواهند شد.

اگر دیسک روی نخاع و یا ریشه های عصبی موجود در کمر هم فشار بیاورد به تدریج درد و اسپاسم و سوزش و در موارد پیشرفته بی حسی در نواحی مختلفی از پاها نیز اتفاق می افتد.

همچنین در موارد شدید دیسک احساس بی حسی در داخل هر دو ران به علاوه درد شدید کمر و بی اختیاری ادرار و مدفوع اتفاق می افتد که وجود این علائم دال بر نیاز به جراحی اورژانس دیسک کمر است.

از موارد اورژانس دیسک کمر که بگذریم در تمام مراحل دیسک طب سوزنی کمک زیادی به درمان خواهد کرد.

طب سوزنی برای درمان دیسک کمر چه می کند؟


برای خواندن مطالب درمورد طب سوزنی و ترک اعتیاد:

طب سوزنی برای درمان دیسک کمر چه می کند؟

طب سوزنی می تواند چند علت و عارضه دیسک را برطرف کند:
1- ما در طب سوزنی با تحریک نقاط ضدالتهاب ، التهاب و درد محل دیسک کمر را کاهش می دهیم و زمینه برای بهبود ببماری آماده خواهد شد.
2- طب سوزنی قبلیت شل کردن عضلات دارد و بنابراین می تواند خشکی و درد ناشی از اسپاسم ماهیچه های اطراف کمر را بهبود بخشد.
3- طب سوزنی با تقاط تسکینی که دارد می تواند به سادگی درد را چه در کمر و چه در پاها کاهش دهد.
4- طب سوزنی با افزایش خونرسانی به محل دیسک هم باعث پاکسازی محل از لوامل التهابی می شود و هم با افزایش فاکتورهای ترمیمی باعث بهبود نسبی دیسک بیرون زده می شود.همین امر با افزایش آبرسانی دیسک از خشکی و کم آبی آن جلوگیری کرده و ریسک ابتلا به دیسک کمر را در آینده کاهش می دهد.
5- طب سوزنی با تحریک و تعدیل و تقویت عصب و نخاع دردها یا بی حسی ناشی از فشار دیسک بر عصب را درمان می کند.
6- طب سوزنی با تاثیر آرامبخشی خود می تواند دردهایی که به علت مسائل روانی تشدید شده را نیز کاهش دهد.

همان طور که مشخص است طب سوزنی با راههایی که گفته شد در درمان دیسک کمر یک روش بسیار قوی و بی بدیل است.در موارد زیادی بعد از درمان بیماران سالها بدون مشکل خاصی زندگی عادی خواهند داشت.

مزیت طب سوزنی دیسک کمر چیست؟

اولا همانطور که گفتیم طب سوزنی چند اختلال همراه دیسک را همزمان درمان می کند و بنابراین جایگزین خوبی برای یایر روشهاست.
ثانیا طب سوزنی عوارض ندارد و مشکلی برای بیمار ایجاد نخواهد کرد.
ثالثا با کاهش مصرف دارو ریسک عوارض دارویی هم به شدت کاهش می یابد.

مزیت طب سوزنی دیسک کمر چیست؟


برای خواندن مطالب درمورد لاغری با طب سوزنی:

درمان دیسک کمر با طب سوزنی به چه صورت است؟

در طب سوزنی روشهای مختلفی برای درمان دیسک کمر وجود دارد. طب سوزنی معمولی، طب سوزنی طلا و نقره، استفاده از انبدینگ، استفاده از asp ، استفاده از الکتروآکوپانکچر و موکسابوسیون، تریگرپوینت تراپی، پرس نیدل و …. همه تاثیرات عالی در انواع دیسک کمر دارند.

درمان دیسک کمر با طب سوزنی چه عوارضی دارد؟

طب سوزنی اگر توسط متخصص انجام شود عارضه ای ندارد. اما در مواردی که تنگی کانال نخاعی شدید وجود دارد برخی انواع طب سوزنی باعث تشدید مشکل خواهند شد. از طرفی اگر دیسک کمر شدید باشد و نیاز به جراحی اورژانس داشته باشد نیز نباید طب سوزنی انجام شود.چرا که قطعا شدت بیماری بدتر شده و عوارض غیرقابل جبرانی ایجاد می شود.

ترکیب طب سوزنی با فیزیوتراپی و ورزش برای دیسک کمر
طب سوزنی را می توان به تنهایی یا همراه دو روش دیگر انجام داد.

البته گاهی برخی بیماران نیاز دارند که ابتدا طب سوزنی انجام دهند و بعد از اتمام درمان ، برای تقویت عضلات از فیزیوتراپی و ورزش استفاده کنند. در مواردی هم برعکس ورزش بر دو روش دیگر مقدم می شود که تشخیص این موارد با ماست.

توصیه مهم به بیماران:

از آنجا که طب سوزنی اثرات تسکینی و درمانی همزمان دارد ممکن است در جلسات اول به علت تسکین بسیار خوب، درد و اسپاسم کم شود و بیمار به اشتباه بیفتند و فعالیت معمول را از سر بگیرد.

باید بدانید که در زمان انجام طب سوزنی اصلا نباید فعالیتهای زیاد و نامناسب انجام داد حتی اگر درد کاملا خوب شده باشد.در غیر این صورت عوارض زیادی ایجاد خواهد شد.

بهترین راه این است که در صورت بهبود سریع درد با پزشک خود مشورت کنید و طبق نظر او فعالیتهای معمول با ورزشهای اصلاحی داشته باشید.

در کلینیک ،برنامه درمان طب سوزنی برای دیسک کمر چگونه است؟

ابتدا یک بررسی اولیه انجام می شود و سپس شکل درمان مناسب تر برای هر بیمار انتخاب شده و پلن درمانی نوشته خواهد شد. درمان نیز از جلسه دوم شروع می شود.

درمان ممکن است به صورت ماهانه یکبار، هفته ای یه جلسه، دو هفته یکبار و … برنامه ریزی شود.بنابراین نیازی نیست برای درمان طب سوزنی حتما ساکن تهران باشید.

معمولا درمان طب سوزنی برای دیسک کمر در دو ماه پاسخ خواهد داد. بعد از بهبود نیز نیاز است در چند جلسه یادآور ، برای بیماران طب سوزنی انجام دهیم تا درمان در بدن کاملا نهادینه شود.

کمردرد از رایج ترین علتهای مراجعه به پزشک است. شاید همه افراد در طول زندگی خود یکبار کمردرد را تجربه کرده باشند. در ایران در بسیاری از موارد برای تشخیص کمردرد از MRIاستفاده می شود و بیش از 70% موارد نتیجه MRI برای دیسک کمر مثبت است. طبق گفته متخصصین مغز و اعصاب 90% این موارد مثبت نیازی به جراحی ندارند و با پیگیری وضعیت آنها مشخص می شود.

اولا همانطور که گفتیم طب سوزنی چند اختلال همراه دیسک را همزمان درمان می کند و بنابراین جایگزین خوبی برای یایر روشهاست.
ثانیا طب سوزنی عوارض ندارد و مشکلی برای بیمار ایجاد نخواهد کرد.
ثالثا با کاهش مصرف دارو ریسک عوارض دارویی هم به شدت کاهش می یابد.

طب سوزنی می تواند چند علت و عارضه دیسک را برطرف کند:1- ما در طب سوزنی با تحریک نقاط ضدالتهاب ، التهاب و درد محل دیسک کمر را کاهش می دهیم و زمینه برای بهبود ببماری آماده خواهد شد.2- طب سوزنی قبلیت شل کردن عضلات دارد و بنابراین می تواند خشکی و درد ناشی از اسپاسم ماهیچه های اطراف کمر را بهبود بخشد….