فشار خون بالا را با طب سوزنی درمان کنید

فشار خون بالا می‌تواند مدت‌ها بطور مخفی وجود داشته باشد، چرا که عمدتا فاقد عارضه جانبی یا نشانه‌ای خاص است. اگرچه رژیم غذایی مناسب و فعالیت ورزشی منظم می‌تواند به کاهش فشار خون کمک کند اما در صورتی که تغییر سبک زندگی در درمان فشار خون بالا چندان مفید نباشد، ممکن است پزشک روش‌های دیگری را برای کاهش فشار خون تجویز نماید. فشار خون بالا ممکن است به علل ژنتیکی، تغذیه نامناسب، استرس، مصرف الکل یا داروهای خاص ایجاد شود. همچنین با افزایش سن نیز به علت کاهش انعطاف پذیری رگ‌های خونی، احتمال ایجاد فشار خون بالا افزایش می‌یابد.

چنانچه فشار خون بالا به حالت مزمن باقی بماند ریسک ابتلا به بیماری‌هایی نظیر حمله قلبی و سکته مغزی افزایش می‌یابد. لذا کنترل فشار خون برای پیشگیری از ابتلا به بیمارهای قلبی-عروقی بسیار ضروری است.

در گزارشی که در ژورنال Journal Medical Acupuncture به چاپ رسیده، اثر طب سوزنی بر روی ۶۵ بیمار مورد بررسی قرار گرفته است. این بیماران که قبلا تحت هیچ درمان دارویی قرار نگرفته بودند به دو گروه تقسیم شدند. بیماران گروه اول تحت طب سوزنی الکتریکی در مچ دست و زانو قرار گرفتند که در۷۰% موارد فشار خون کاهش یافته و این بهبودی به مدت یک ماه تداوم داشت. همچنین کاهش چشمگیری در سطح هورمون نوراپی‌نفرین در خون بیماران این گروه مشاهده شد. نوراپی‌نفرین هورمونی است که در تنگ شدن رگ‌ها و افزایش فشار خون دخیل است. گروه دوم تحت طب سوزنی الکتریکی در ناحیه ساعد و نواحی پایینی پا قرار گرفتند که نتایج درمانی آن‌ها به خوبی گروه اول نبود. این بررسی علاوه بر نشان دادن تاثیر مثبت طب سوزنی در کاهش فشار خون، مشخص کرد که انتخاب نقاط مناسب طب سوزنی در تاثیر نهایی آن نیز بسیار مهم است.

بر اساس طب سنتی چینی، طب سوزنی با تحریک اعصاب هر ناحیه و آزادسازی ترکیبات خاص سبب برقراری تعادل در جریان انرژی “چی” شده که این می‌تواند در درمان بیماری‌های مزمن و سلامت روانی فرد تاثیر مفید بگذارد.

برای آشنایی با خدمات ویژه‌ای که موسسه جامع طب سوزنی ایران برای درمان گرفتگی عضلات ارائه می‌دهد می‌توانید روی خدمات کلیک کنید.
در صورت تمایل برای دریافت اطلاعات تماس و تعیین وقت قبلی روی تماس با ما کلیک کنید.