طب مرسوم اغلب بی خوابی را با تجویز دارو درمان می کند که در برخی موارد موثر است و در برخی موارد خیر و به طور کلی روش طولانی مدت مناسبی نیست. بسیاری از این داروها اعتیاد آور هستند و عوارض جانبی زیادی دارند و چرخه طبیعی خواب را بر هم می زنند. طب سوزنی می تواند طیف وسیعی از اختلالات خواب، حتی اختلالات مزمن و جدی را به روشی ایمن و بدون عارضه جانبی و کاملا ملایم درمان کند.

در طب سنتی چینی، یک خواب با کیفیت از دو جزء تشکیل شده است: استراحت فیزیکی بدن، آرامش روانی برای ذهن. اگر به هر دلیلی در یکی از این دو جزء اختلال ایجاد شود، کیفیت خواب پایین می آید. برای اینکه طب سوزنی بتواند عامل ایجاد اختلال در خواب را پیدا کند، متخصص طب سوزنی باید وضعیت کلی چند پارامتر را بررسی کند. این پارامترها شامل خون بیمار، بالانس یین و یانگ، وضعیت احساسات و روح، عدم تعادل کانال های طب سوزنی و وضعیت بیماری های ارگانیک است. متخصص طب سوزنی این اطلاعات را از طریق گوش دادن به توصیف خواب از طرف بیمار و انجام آزمایشات تشخیصی مختص طب سوزنی در می یابد.

یک تحقیق اولیه در سال ۲۰۰۴ نشان داد که در بیماران دارای اضطراب، طب سوزنی میزان تولید ملاتونین در شب و زمان کلی خواب را افزایش می دهد. بیمارانی که تحت درمان طب سوزنی قرار گرفته بودند، زودتر به خواب می رفتند، کم تر در طول خواب بیدار می شدند و کمتر استرس داشتند. محققان نتیجه گرفتند که طب سوزنی می تواند برای بیماران استرسی که دچار بی خوابی نیز هستند موثر باشد.

یک مطالعه دیگر نشان داد که طب سوزنی می تواند کیفیت خواب بیماران مبتلا به ایدز را که دچار اختلالات خواب هستند افزایش دهد. محققان دریافتند که میزان و کیفیت خواب این بیماران با ۵ جلسه درمان طب سوزنی به طور چشمگیری بهبود پیدا کرد.

همچنین یک تحقیق دیگر نشان داد که طب سوزنی می تواند کیفیت خواب در افراد سالم و معمولی را نیز افزایش دهد.

منبع

https://www.bulletproofexec.com/how-to-cure-insomnia-with-acupuncture/
http://evolvewellnessspa.com/acupuncture-for-sleep-disorders/