در سال‌های اخیر طب سوزنی، به عنوان یکی از مهمترین قسمت‌های طب سنتی چینی، در درمان نقص‌های کلیوی به طور موفقیت آمیزی بکار گرفته شده است.

نحوه بکارگیری طب سوزنی در سلامت کلیه

طب سوزنی یک روش پزشکی پیچیده است که با تحریک نقاط خاصی از بدن به وسیله انواع مختلفی از تکنیک‌ها مانند فرو کردن سوزن‌های بلند و نازک عمل می‌کند. بر اساس طب سنتی چینی، نقاط مربوط به طب سوزنی ارتباط بسیار تنگاتنگی با سلامت بدن دارد. با تحریک هر یک از این نقاط خاص، انواع مختلفی از مشکلات تهدید کننده سلامتی مانند سردرد، مشکلات گوارشی، احساسی، تنفسی، آسم و عصبی به طور چشمگیری برطرف خواهد شد.

مشکلات کلیوی جزو بیماری‌های جدی هستند که می‌تواند به عوارضی نظیر فشار خون بالا، خستگی، کم اشتهایی، کم خونی، مشکلات گوارشی و تنفسی منجر شود. طی طب سوزنی، با تحریک نقاط مربوط به این عوارض می‌توان آن‌ها را کنترل کرد. در مورد بیماری‌های کلیه، کاهش عملکرد کلیه علت اصلی بروز این عوارض است. این عوارض باعث تشدید مشکلات کلیوی شده و آن را سرعت می‌بخشد. لذا کنترل این عوارض کمک می‌کند تا سلامت فیزیکی بیماران مبتلا بهبود یابد.

دو نوع نقص کلیوی وجود دارد: نقص‌های مزمن و نقص‌های زودگذر. در مورد بیماری‌های مزمن کلیوی، طب سوزنی قادر به درمان آن‌ها نیست. در حال حاضر نه تنها طب سوزنی، هیچ روش درمانی دیگری نمی‌تواند مشکلات مزمن کلیوی را کاملا برطرف کند. این قبیل مشکلات به دلیل کاهش تدریجی و رو به توسعه عملکرد کلیه و تخریب و آسیب تدریجی بافت‌های کلیوی ایجاد می‌شود. وقتی بافت‌های کلیوی دچار مرگ می‌شوند، دیگر قابل برگشت نخواهند بود، لذا بیماری‌های مزمن کلیه قابل درمان نیستند. با این حال بیماران مبتلا نباید نا امید شوند، چرا که با تشخیص و درمان به موقع و سریع می‌توان این مشکلات را درمان کرد.

طب سوزنی با تهییج انرژی و تقویت گردش خون، عملکرد کلیه را تقویت می‌کند. جریان خون ناکافی در کلیه می‌تواند به ایسکمی کلیه و هیپوکسیا (کمبود اکسیژن در بافت‌ها) منجر شود که سبب آسیب و حتی مرگ سلول‌های کلیوی می‌شود. لذا طب سوزنی می‌تواند این حالت را برطرف کرده و از آسیب بیشتر به بافت پیشگیری کند. از طرفی طب سوزنی با تعدیل عملکرد غدد درون‌ریز، متابولیسم سلولی را سرعت بخشیده، خروج ضایعات از بدن را سرعت می‌بخشد و به کاهش شدت بیماری کمک می‌کند.

منابع

http://www.kidneyfailureweb.com/treatment/306.html

http://www.kidney-treatment.org/ckd-treatment/223.html

Privacy Preference Center

تماس با ما