لک بارداری که به نام علمی ملاسما یا کلوسما فیسی شناخته می‌شود. شایع‌ترین علت تغییر رنگ پوست در ناحیه صورت است. نرخ وقوع چنین تغییر رنگی در زنان ۹ برابر بیشتر از مردان است. با توجه به اینکه این تغییر رنگ در طی بارداری بسیار رایج است لذا بعنوان لک بارداری شناخته می‌شود. لک بارداری عمدتا در ناحیه پیشانی، گونه‌ها، بینی و اطراف لب‌ها نمایان‌تر است. رنگ لک‌های بارداری قهوه‌ایی کم‌رنگ تا پررنگ بوده و اندازه‌های متفاوت داشته و معمولا به طور قرینه در دو طرف صورت شکل می‌گیرند. لک بارداری در اثر تابش خورشید تشدید می‌شود. براساس گزارش انیستیتو ملی سلامت آمریکا ۵۰-۷۰ درصد زنان باردار دچار لک بارداری می‌شوند. بطور کلی لک بارداری به‌ علت اثرات ظاهری عمدتا منجر به استرس‌های روانی و عاطفی شده و زندگی عادی فرد را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

درمان رایج لک بارداری یا ملاسما استفاده از هیدروکنین است که از طریق لایه برداری از ناحیه تغییر رنگ‌یافته پوست عمل می‌کند. اگرچه این روش می‌تواند موثر باشد اما استفاده طولانی مدت و دائمی از آن می‌تواند عوارض مزمن پوستی بر جای بگذارد.

یکی دیگر از درمان‌های پیشنهادی برای لک بارداری طب سوزنی است. در یک مطالعه مقایسه‌ایی که در سال ۲۰۱۳ در مجله ournal of Practical Traditional Chinese Internal Medicine fi به چاپ رسیده است، ۸۵ بیمار به طور تصادفی مورد درمان با طب سوزنی و دارو قرار گرفتند. گروه طب سوزنی شامل ۴۲ زن، ۳ مرد با متوسط ۳۶.۷ ماهه دوره بیماری و گروه دارو شامل ۳۳ زن، ۷ مرد با متوسط ۳۵.۱ ماه دوره بیماری بودند. گروه طب سوزنی دو دوره ۳۰ روزه تحت درمان قرار گرفتند در حالی که گروه دارو در این مدت، روزانه ۳ قرص محتوی ۱۰۰ میلی‌گرم ویتامین C  وهمچنین  ۲ مرتبه هیدروکنین ۳% بصورت موضعی دریافت می‌کردند.

پس از این دوره نرخ درمان در گروه طب سوزنی ۸۲.۲۲% گزارش شد که شامل ۱۵ بیمار با بهبودی کامل و ۲۵ بیمار با بهبودی قابل قبول و ۸ مورد عدم درمان بیماری بوده است. در حالی که نرخ درمان در گروه دارو ۶۲.۵% گزارش شد که شامل ۳ بیمار با بهبودی کامل، ۲۲ بیمار با بهبودی قابل قبول و ۱۵ مورد عدم درمان بیماری بوده است. این مطالعه نشان دهنده اثرات مفید طب سوزنی در درمان لک بارداری بوده به طوری که حتی بر خلاف دارو استفاده از طب سوزنی هیچ عارضه جانبی نیز به همراه نداشته است.

با کلیک روی “بیماری‌های قابل درمان با طب سوزنی” می‌توانید با خدمات مختلف ما آشنا شوید و در صورت تمایل برای تماس با ما و کسب اطلاعات بیش‌تر اینجا کلیک کنید.