گرفتگی عضلات می‌تواند منشاء مختلفی داشته باشد، از فعالیت ورزشی گرفته تا کارهای اداری. گرفتگی عضلات می‌تواند باعث درد، کاهش تحرک شده و ریسک سایر آسیب‌ها را بالا ببرد.

چه چیز باعث گرفتگی عضلات می‌شود؟

اگر طی روز فعالیت ورزشی شدید داشته باشید، مسافت طولانی بدوید یا اجسام سنگین بلند کنید، با احتمال زیاد فردا صبح هنگام بیدار شدن از خواب احساس درد و کوفتگی خواهید داشت. همینطور خمیده شدن روی صندلی، تایپ با کیبورد و سایر فشارها یا تنش‌های تکراری و پیوسته که در محل کار بر بدن وارد می‌شود نیز اثرات مشابهی بر جای می‌گذارند. با این تفاوت که در اینجا عمدتا عضلات گردن، کتف یا نواحی بالایی کمر دچار گرفتگی می‌شوند.

محدودیت‌های حرکتی ناشی از گرفتگی عضلات خود می‌تواند عاملی برای سایر آسیب‌ها باشد. این در حالی است که خود گرفتگی عمدتا با درد و التهاب همراه است. در مواردی مثل گرفتگی گردن و کتف، ممکن است فرد حتی دچار سردرد شود.

طب سوزنی چطور در ریلکس شدن عضلات کمک می‌کند؟

در طب سوزنی ضمن کاشت سوزن‌های بسیار باریک و استریل در نواحی خاصی از بدن، زخم‌های بسیار کوچکی ایجاد می‌شود. در نتیجه این زخم‌ها، مکانیسم‌های ترمیمی در بدن فعال می‌شود. هورمون‌های اندورفین به جریان خون ترشح شده، گردش خون تقویت و اکسیژن‌رسانی به بافت‌ها و خصوصا عضلات بیشتر می‌شود. در نتیجه این عوامل از میزان درد و التهاب کاسته، گرفتگی عضلات برطرف شده و قابلیت‌های حرکتی فرد بازمی‌گردد.

سایر مزیت‌های طب سوزنی:

در کنار اثرات مفید ذکر شده در بالا، طب سوزنی سرعت التیام یا ترمیم طبیعی بدن را افزایش می‌دهد. این فرایند خصوصا برای ورزشکاران حرفه‌ایی می‌تواند بسیار مفید باشد. در نتیجه به حفظ استقامت و قدرت در ورزشکاران و کوتاه شدن زمان ریکاوری کمک می‌کند.

طب سوزنی همچنین برای تسکین دردهای ناشی از گرفتگی‌های مزمن نیز مفید است. بسیاری از افراد برای کاهش این دردهای مزمن دوره‌های طولانی انواع داروهای مختلف را مصرف کرده و عوارض جانبی آنها را به جان خریده‌اند. این در حالی است که طب سوزنی فاقد هرگونه عارضه جانبی بوده و در طی سالیان متمادی به افراد زیادی در ترک مصرف داروهای مسکن کمک کرده است.

از جمله مزیت‌های دیگر طب سوزنی کمک به آرامش روحی و رفع استرس است. هرچه از میزان استرس و اضطراب کاسته شود به همان میزان فرد احساس سلامتی و تندرستی خواهد کرد. و لذا طب سوزنی ضمن کاهش استرس می‌تواند به کاهش فشار خون، بهبود کفیت خواب و برقراری تعادل سیستم عصبی هم کمک کند.

تاثیر طب سوزنی در تسکین دردهای عضلانی در پژوهش‌های مدرن:

گروهی از پژوهشگران پرتقالی در یک پژوهش کارآزمایی کنترل شده تصادفی در سال ۲۰۲۰ تاثیر طب سوزنی در تسکین درد عضلانی پس از یک دوره ورزش طولانی را مورد بررسی قرار دادند. در این پژوهش که در مجله Therapies چاپ شده است، ۴۵ داوطلب در سه گروه: طب سوزنی، طب سوزنی نمایشی و کنترل تقسیم‌بندی شدند. نتایج این بررسی نشان داد استفاده از طب سوزنی می‌تواند تا ۵۰% درد حاد (زودرس) عضلانی و تا ۳۰% دردهای تاخیری عضلانی را تسکین دهد.

در پژوهش دیگر که در سال ۲۰۱۹ در مجله  Acupuncture in Medicine چاپ شده است، گروهی از محققان انگلیسی طی یک مطالعه مروری سیستماتیک، تاثیر طب سوزنی در تسکین دردهای تاخیری عضلانی را مورد بررسی قرار دادند. این پژوهش شامل پنج مطالعه کارآزمایی کنترل شده تصادفی با جامعه آماری حدود ۱۸۲ نفر بوده است. اگرچه در سه مطالعه کارآزمایی کنترل شده تصادفی تحت بررسی در این پژوهش، به ارجحیت استفاده از طب سوزنی در تسکین دردهای تاخیری عضلانی اشاره شده بود، اما نتیجه‌گیری نهایی در این بررسی حکایت از ناکافی بودن شواهد داشته است. لذا در این بررسی پژوهشگران همچنان بر نیاز به پژوهش‌های کارآزمایی بیشتر با طراحی آزمایش بهتر در مطالعات آتی تاکید کرده‌اند.