طب سوزنی یکی از تکنیک‌های درمان در طب سنتی چینی است. طی این روش سوزن‌های بسیار باریک و استریل در نقاط مختلف پوست در سراسر بدن کاشته شده و ضمن تحریک انرژی در یدن، به برقراری تعادل و در نتیجه سلامت عمومی کمک می‌کند.

از دیدگاه پزشکی مدرن، کاشت سوزن در بدن طی طب سوزنی باعث تحریک ماهیچه‌ها و اعصاب می‌شود. که این پاسخ ایمنی بدن نسبت به درد را تقویت و به افزایش گردش خون کمک می‌کند. از این رو طب سوزنی بطور رایج برای درمان سردرد، درد پشت و درد مفاصل بکار برده می‌شود. همچنین برای درمان اختلالات مختلف عصبی و همچنین مشکلات گوارشی نیز بکار برده می‌شود، نظیر: تیک صورت، درد گردن، یبوست، اسهال، التهاب و گرفتگی عضلات.

طب سوزنی در درمان نوروپاتی (اختلالات اعصاب محیطی):

نوروپاتی نوعی بیماری یا اختلال در عملکرد یک یا تعدادی از اعصاب محیطی است که به طور رایج باعث بی‌حسی دست و پا ضعف می‌شود.

در اغلب موارد، نوروپاتی خود در نتیجه یک بیماری قبلی مانند دیابت، لوپوس، آرتروز رماتوئید، اسکلرودرما، اعتیاد به الکل، سوء تغذیه، ایدز، مسمومیت با فلزات سمی، شیمی‌درمانی یا مصرف انواع داروها ایجاد می‌شود. علل دیگری شامل فشردگی یا گرفتگی عصب مانند سندروم تونل کارپ، صدمات فیزیکی مستقیم به عصب، شکستگی و جابجایی استخوان، فشار به اعصاب سطحی مثلا در اثر استفاده طولانی مدت از عصا یا ایستادن در یک پوزیشن خاص، تومور، خونریزی داخلی مغز، قرار گرفتن در معرض سرما و اشعه و تصلب شرائن نیز در بروز نوروپاتی نقش دارند.

عوارض نوروپاتی عبارتند از:

  • بی‌حسی دست و پا نسبت به عوامل دردآور یا حرارت
  • احساس سوزن سوزن شدن، سوزش یا تیر کشیدن
  • درد شدید و گرفتگی همراه با سوزش
  • حساسیت شدید نسبت به لمس، حتی لمس سبک
  • از دست دادن تعادل
  • ضعف عضلانی
  • تحلیل عضلانی
  • فلج

این عوارض در طول شب می‌توانند بدتر شوند. بسیاری از افراد اگرچه در ظاهر ممکن است عوارض خاصی نداشته باشند اما پس از معاینه دقیق بعضی علائم نوروپاتی را نشان می‌دهند.

در طب سنتی اعتقاد بر این است که نوروپاتی و عوارضی مثل بی‌حسی دست و پا در اثر تجمع رطوبت (آب بین بافتی) در اندام‌ها مثل دست و پا است، بطوریکه در مسیر جریان انرژی و گردش خون در این اندام‌ها اختلال ایجاد می‌کند. از اینرو درمان این حالت شامل دو بخش است. یک بخش شامل درمان علل اصلی ایجاد این رطوبت و دیگری از طریق تقویت گردش انرژی و خون است.

کاشت سوزن در نقاط خاصی از بدن می‌تواند سیستم عصبی را تحریک کند. این عمل به آزادسازی اندورفین‌ها کمک می‌کند. اندورفین‌ها مسکن‌های طبیعی بدن هستند، که در عضلات، نخاع و مغز عمل می‌کنند. این فرایند پاسخ بدن نسبت به درد را نیز تغییر می‌دهد.

در طی طب سوزنی برای درمان بی‌حسی دست و پا، کاشت سوزن در نقاطی مجاور محل برای تحریک موضعی، و سایر نقاط بدن برای درمان علل اصلی یا ریشه‌ایی آن انجام می‌شود. این نقاط در هر فرد بر حسب شرایط خاص وی تعیین می‌شود و لذا در افراد مختلف متفاوت خواهد بود.

یک مطالعه مروری سیستماتیک در سال ۲۰۱۷ پیرامون تاثیر طب سوزنی در درمان عوارض نوروپاتی مانند بی‌حسی دست و پا در مجله The Journal of Alternative and Complementary Medicine چاپ شده است. در مطالعه نتیجه گرفته شد که طب سوزنی برای بعضی انواع نوروپاتی می‌تواند مفید باشد.

در مطالعه مروری سیستماتیک دیگر در سال ۲۰۱۹ تاثیر طب سوزنی در درمان عوارض نوروپاتی اندام‌های تحتانی مانند بی‌حسی دست و پا در اثر دیابت مورد بررسی قرار گرفت. در این بررسی که در مجله Acupuncture in Medicine چاپ شده است، این نتیجه حاصل شد که استفاده از طب سوزنی می‌تواند در بهبود عوارض مفید باشد. اما بدلیل تنوع روش‌های مختلف طب سوزنی بکار گرفته شده در کارآزمایی‌های مختلف، نتیجه نهایی این بررسی ازکیفیت قوی برخوردار نیست.

در نهایت در مطالعه مروری دیگری که در سال ۲۰۱۹ در مجله Curr Oncol چاپ شده است، تاثیر طب سوزنی در درمان نوروپاتی ناشی از شیمی‌درمانی مورد بررسی قرار گرفت. در این بررسی مشخص شد که داده‌های کافی برای ادعای اثرگذاری طب سوزنی در کاهش عوارض نوروپاتی ناشی از شیمی‌درمانی مانند بی‌حسی دست و پا وجود ندارد. به عبارت دیگر در این مورد خاص همچنان نیاز به مطالعات کارآزمایی بالینی بیشتری است. اما صرف‌نظر از این قضیه در این بررسی اظهار شده است که طب سوزنی هیچگونه عوارضی جانبی به همراه نداشته و همچنان می‌تواند از نظر روحی برای بیمار آرامش‌بخش باشد.

 

اگر شما هم با این عارضه رو به رو هستید با ما تماس بگیرید.