رفع افتادگی شکم با طب سوزنی

در طی نه ماه بارداری، بافت‌ها و عضلات شکم کشیده می‌شوند تا فضای کافی برای نگهداری جنین در حال رشد فراهم آید. لذا پس از زایمان افتادگی شکم یک امر طبیعی خواهد بود که بازگشت آن به شکل و سایز سابق نیازمند گذر زمان است. اینکه رفع افتادگی شکم چه مدت طول خواهد کشید به نوع و میزان فعالیت‌های مادر در طول بارداری بستگی دارد. از طرفی فاکتورهای دیگری مانند ژنتیک، خصوصیات ساختاری استخوان و اسکلت و میزان افزایش وزن مادر نیز در فرایند رفع افتادگی شکم اثرگذار هستند. این طور به نظر می‌رسد که مادرانی که کمتر از ۱۵ کیلوگرم افزایش وزن داشته و در طی بارداری فعالیت‌های ورزشی منظم انجام داده‌اند، سریع‌تر به فرم و سایز سابق برمی‌گردند.

در ادامه به دستورالعمل و نکاتی که رعایت آن‌ها به رفع افتادگی شکم پس از زایمان کمک می‌کنند، اشاره می‌شود:

  • نوشیدن هر چه بیشتر آب: آب برای بدن همچون اکسیر است. آب نه تنها به هیدراته شدن پوست کمک می‌کند، بلکه خاصیت الاستیک آن را نیز افزایش می‌دهد. همچنین سوخت و ساز را در بدن بهینه کرده و به سلامت پوست و استحکام آن کمک می‌کند.
  • تغذیه نوزاد با شیر مادر: تغذیه نوزاد با شیر مادر علاوه بر تمام مزایایی که برای نوزاد دارد، برای مادر نیز مفید است. این کار باعث می‌شود تا کالری جذب شده بوسیله مادر به شیر تبدیل شده و در نتیجه از تبدیل آن به چربی و چاق شدن پیشگیری می‌کند. همچنین مادرانی که به فرزندان خود شیر می‌دهند، سریع‌تر کاهش وزن پیدا می‌کنند.
  • مصرف پروتئین: پروتئین برای رشد عضله ضروری است. همچنین کلاژن موجود در پروتئین به حفظ ثبات و شکل پوست نیز کمک می‌کند.
  • انجام فعالیت ورزشی: داشتن فعالیت و ورزش مناسب تحت نظر پزشک، مانند پیاده روی و یوگا و در دوره پس از زایمان انجام فعالیت‌های هوازی و قلبی-عروقی می‌تواند به تقویت عضلات شکم و سوزاندن کالری کمک کند.
  • پوسته شدن یا تراشیدن پوست: کیسه کشیدن یا تراشیدن پوست هنگام استحمام، ضمن افزایش گردش خون در آن ناحیه، به رشد سلول‌های جدید کمک می‌کند. لذا در تقویت الاستیسیته پوست و در نتیجه رفع افتادگی شکم بسیار مفید خواهد بود. همچنین استفاده از ماساژ یا لوسیون‌های محتوی ویتامین E, C, A, K نیز می‌تواند در سفت شدن شکم موثر باشد.
  • از رژیم‌های شدید پرهیز شود: رژیم‌های سخت که باعث کاهش ناگهانی وزن می‌شوند بهتر است استفاده نشود، چرا که اولا با حذف ناگهانی چربی‌ها، افتادگی پوست بیشتر می‌شود و ثانیا پس از قطع رژیم معمولا افزایش وزن با سرعت بیشتری رخ می‌دهد. لذا در این مورد همواره کاهش وزن تدریجی توصیه می‌شود تا خاصیت الاستیسیته پوست حفظ شود. از طرفی مصرف مواد غذایی چرب نیز باید کاهش یابد.
  • طب سوزنی: طب سوزنی به عنوان یک روش سنتی چینی امروزه در افرادی که تمایلی به جراحی برای رفع افتادگی شکم ندارند، بسیار رواج پیدا کرده است. طب سوزنی با تقویت گردش خون و تحریک تولید کلاژن، استحکام و الاستیسیته پوست را تقویت می‌کند. لذا این روش می‌تواند برای رفع افتادگی شکم مادران پس از زایمان موثر باشد. همچنین این روش با تنظیم عملکرد غدد و تعادل هورمون‌ها، ضمن تقویت متابولیسم به کاهش وزن و سوخت و ساز چربی‌ها نیز کمک می‌کند.

با کلیک روی “بیماری‌های قابل درمان با طب سوزنی” می‌توانید با خدمات مختلف ما آشنا شوید و در صورت تمایل برای تماس با ما و کسب اطلاعات بیش‌تر اینجا کلیک کنید.