روش‌های کاربردی برای سفت کردن عضلات شکم

شکم شامل ماهیچه‌های عرضی، رکتوس و اُریب است. انجام حرکات ورزشی، حداقل سه روز در هفته، برای سفت کردن عضلات شکم توصیه می‌شود. این حرکات ورزشی باید به گونه‌ای باشد که تمام این عضلات را بکار گیرد تا در نهایت تمام شکم سفت شود. با این حال برای سفت کردن عضلات شکم بهتر است فقط بر روی حرکات ورزشی ناحیه شکم تمرکز نشود. انجام فعالیت‌های ورزشی که تمام بدن را درگیر کند می‌تواند به تناسب اندام در تمام نواحی بدن کمک کرده و ضمن سوزاندن کالری، به کاهش چربی در ناحیه شکم و سفتی عضلات شکم بی‌انجامد. از جمله این ورزش‌ها می‌توان شنا کردن، دویدن و پیاده روی را نام برد.

برای سفت کردن عضلات شکم علاوه بر تقویت عضلات لازم است تا بافت‌های چربی اضافی نیز سوزانده شود. لذا همزمان با ورزش کردن لازم است رژیم غذایی مناسب نیز لحاظ گردد. همچنین تغییر عادات زندگی نیز در ایجاد و حفظ عضلات سفت شکم مهم است.

میزان کالری مورد نیاز هر فرد بر حسب نوع فعالیت، وزن و متابولیسم با دیگری متفاوت است. لذا برای کوچک کردن بافت چربی لازم است کالری جذب شده کمتر از میزان کالری مورد نیاز روزانه باشد. شکر از جمله مواد غذایی است که سبب افزایش حجم در ناحیه شکم می‌شود لذا مصرف مواد غذایی پر کربوهیدرات می‌تواند مانع سفت کردن عضلات شکم گردد. این در حالیست که خوردن مواد غذایی پر فیبر مانند غذاهای گیاهی و میوه ضمن دریافت کالری کم، عملکرد متابولیسم را نیز تقویت می‌کند.

استفاده از طب سوزنی نیز در کنار رعایت نکات فوق می‌تواند به شکل گیری اندام مناسب و سفت کردن عضلات شکم کمک کند. طب سوزنی به چند طریق می‌تواند به حفظ تناسب اندام کمک کند:

  • درمان دردهای مفاصل و عضلات: طب سوزنی با تحریک مسیرهای عصبی و افزایش اکسیژن رسانی به عضلات می‌تواند به کاهش درد کمک کند.
  • آرام کردن انقباضات عضلانی: با تقویت گردش خون و آزادسازی اندورفین، انقباضات عضلانی آزاد شده و ماهیچه‌ها به حالت استراحت درمی‌آیند. این امر، با ارتقاء توان حرکتی باعث بهبود عملکرد عضلات می‌شود.
  • دوره بازگشت پس از جراحت را کوتاه می‌کند: علاوه بر ریلکس کردن عضلات، توانایی عمومی بدن در درمان را افزایش می‌دهد.

برای آشنایی با خدمات ویژه‌ای که موسسه جامع طب سوزنی ایران ارائه می‌دهد می‌توانید روی بیماری‌های قابل درمان با طب سوزنی کلیک کنید.
در صورت تمایل برای دریافت اطلاعات تماس و تعیین وقت قبلی روی تماس با ما کلیک کنید.