فواید طب سوزنی به عنوان یک روش درمانی برای درمان دیابت با طب سوزنی کاملا شناخته شده است. کاشت سوزن در نقاط خاص بدن ضمن تحریک سیستم عصبی به آزادسازی اندورفین‌ها منجر می‌شود که نقش تسکین‌دهنده‌های طبیعی درد در بدن را دارند. لذا بسیاری از افراد مبتلا به دیابت برای کاهش دردهای ناشی از نوروپاتی تمایل به استفاده از طب سوزنی دارند.برای کسب اطلاعات بیشتر در ادامه با ما همراه باشید .

یکی از عوارض دیابت آسیب رساندن به سیستم عصبی‌ است که اصطلاحا به آن نوروپاتی ناشی از دیابت می‌گویند. در حقیقت سطح بالای گلوکز در خون به تدریج می‌تواند به دیواره رگ‌های خونی و همچنین به بافت‌های عصبی آسیب وارد کند. بر حسب میزان آسیب به عصب‌ها، عوارض نوروپاتی ناشی از دیابت می‌تواند متفاوت باشد که ممکن است شامل احساس درد، بی‌حسی و گزگز در پاها بوده یا منجر به اختلال در عملکرد دستگاه گوارش، مسیر ادرار و عملکرد قلب شود. نوروپاتی ناشی از دیابت عمدتا پاها را درگیر می‌کند. در بعضی افراد عوارض نوروپاتی ممکن است به طور ملایم بروز کند و در بعضی دیگر ممکن است همراه با درد و بی‌قراری باشد.

از آنجایی که دیابت در طی روند پیشرفت در ابتدا دیواره مویرگ‌های کوچک‌تر را تخریب می‌کند، لذا اعصابی که بوسیله این مویرگ‌ها تغذیه می‌شدند به تدریج دچار ضعف شده و از بین می‌روند. به همین علت گزگز پا یا بی‌حسی در انگشتان اغلب می‌تواند نشانه ابتلا به دیابت نوع 2 باشد. البته بیماری‌های دیگری نیز ممکن است باعث گزگز پا و دست شوند مانند کم‌کاری تیروئید یا کمبود ویتامین B12. لذا در صورت احساس مکرر گزگز پا یا دست بهتر است آزمایش خون داده شود.

نوروپاتی ناشی از دیابت می‌تواند اعصاب مختلف بدن اعم از اعصاب حسی، اعصاب خودمختار و اعصاب حرکتی را درگیر کند. اعصاب حسی مسئول انتقال سیگنال‌های حسی مانند لمس، دما، درد در بافت‌های مختلف هستند. تخریب اعصاب حسی در اثر نوروپاتی اگرچه ممکن است در دست و بازو نیز ایجاد شود اما عمدتا در پاها بروز می‌کند. عوارض تحلیل اعصاب محیطی عبارتند از:

  • بی حسی یا گزگز پا و دست
  • ناتوانی در احساس درد در اثر آسیب خارجی
  • ناتوانی در احساس تغییرات دما
  • ناتوانی در کنترل وضعیت بدن، در اثر کاهش حس در محل مفصل‌ها
  • احساس درد بصورت سوزش یا تیر کشیدن خصوصا در شب

عوارض نوروپاتی ناشی از دیابت مانند درد یا گزگز پا، ممکن است در 50% افراد دیابتی بروز کند. با اینحال این اختلال قابل پیشگیری یا کنترل بوده و برای این کار لازم است فرد سطح گلوکز خون را مدیریت کرده و سبک زندگی خود را تغییر دهد.

درمان گزگز پا ناشی از دیابت:

از آنجایی که بافت عصبی پس از آسیب و مرگ دیگر قابل بازسازی مجدد نیست، تنها استراتژی برای درمان عوارض نوروپاتی کنترل پیشرفت آن است. برای اینکار اولین قدم کنترل قند خون است. میزان قند خون نرمال در حالت ناشتا بین 70-130 میلی‌گرم در دسی‌لیتر و بعد از صرف غذا کمتر از 180 میلی‌گرم در دسی‌لیتر است. رژیم غذایی، ورزش و دارو راه‌هایی هستند که به کمک آن می‌توان سطح قند خون را کنترل کرد. فاکتورهای دیگری که می‌توانند عوارض دیابت را تشدید کنند مانند چاقی و سیگار نیز باید کنترل یا  ترک شوند.

در موارد نه چندان شدید، برای کترل درد ناشی از دیابت ممکن است مسکن‌های دم‌دستی مانند استامینفون و ایبوپرفن تجویز شوند. که البته عاری از عوارض جانبی نیستند و در مصرف آنها باید دقت کرد.

بعضی از درمان‌های فیزیکی مانند شنا، می‌تواند به کاهش عوارض نوروپاتی ناشی از دیابت کمک کند. بهتر است در مورد استفاده از فیزیوتراپی، حتما با متخصص آشنا به نوروپاتی ناشی از دیابت مشورت کرد تا بهترین فعالیت فیزیکی برای کنترل عوارض آن انتخاب شود.

استفاده از طب سوزنی در درمان گزگز پا ناشی از دیابت:

فواید طب سوزنی به عنوان یک روش درمانی برای کنترل و کاهش درد کاملا شناخته شده است. کاشت سوزن در نقاط خاص بدن ضمن تحریک سیستم عصبی به آزادسازی اندورفین‌ها منجر می‌شود که نقش تسکین‌دهنده‌های طبیعی درد در بدن را دارند. لذا بسیاری از افراد مبتلا به دیابت برای کاهش دردهای ناشی از نوروپاتی تمایل به استفاده از طب سوزنی دارند.

اگرچه پژوهش در مورد اثرات درمانی طب سوزنی بر عوارض نوروپاتی ناشی از دیابت همچنان ادامه دارد، نتایج بررسی‌های اخیر نشان داده است که طب سوزنی در مقایسه با مصرف ویتامین B، قادر است عوارض نوروپاتی بر اعصاب محیطی را بطور موثرتری بهبود بخشد. همچنین در مطالعاتی گزارش شده است که طب سوزنی در مقایسه با داروهای تحریک کننده انقباضات معده، آثار درمانی بهتری در تحریک حرکات معده داشته است. که البته این ادعا همچنان نیاز به ادله قوی‌تری دارد.

در نهایت به نظر می‌رسد استفاده از طب سوزنی می‌تواند نسبت به زمانی که فرد هنوز هیچ روش درمانی دیگر را آغاز نکرده است، در کنترل علائم نوروپاتی مفید باشد.

استفاده از طب سوزنی در درمان گزگز پا ناشی از دیابت:


برای خواندن مطالب درمورد لاغری با طب سوزنی:

درمان دیابت با طب سوزنی

در بررسی هایی که در سال 2017 در مورد درمان دیابت با طب سوزنی صورت گرفت، محققان به این نتیجه دست یافتند که این روش نه تنها می تواند به تنظیم سطح انسولین و عملکرد لوزالمعده کمک شایانی کند بلکه هیچ گونه عوارض جانبی جدی در آزمایش های صورت گرفته گزارش نشده است و این نشان دهنده کم خطر بودن درمان دیابت با طب سوزنی می باشد.
در زمانهای قدیم، طبیبان چینی روشی را برای درمان دیابت و سایر بیماری ها اختراع کردن که به طب سوزنی نام گذاری شد. در این روش پزشکان نقاط خاصی را برای درمان کردن تحریک می کنند که برای این کار از سوزن های استریل شده بسیار کوچک استفاده می شود.
طب سوزنی برای درمان صد بیماری مناسب است که پزشکان هم آن را تایید کرده اند. از این بیماری ها می توان به بیماری هایی مانند سردرد، دیابت و حتی بیماری های مزمن اشاره کرد. بیشتر تحقیقات نشان داده است که این روش یک روش امن و موثر است.
طب سوزنی ناهنجاری های روده و معده افراد دیابتی را هم از بین می برد چون در افراد مبتلا به دیابت بالا بودن سطح گلوکز به عصب وگاس لطمه وارد می کند که باعث ناتوانی عصب معده می شود و در نتیجه با انجام طب سوزنی این ناتوانی معده هم از بین می رود.

دیابت چیست؟

قند خون یا دیابت یک نوع بیماری مزمن است که بدن نمی تواند به طور صحیح گلوکز ذخیره کند یا حتی استفاده کند. قندخون یا دیابت بیشتر به غدد و ترشح هورمون های انسولین در بدن مربوط می باشد. انسولین یک هورمون است که بدن به وسیله ی آن از گلوکز برای سوخت و ساز استفاده می کند. دیابت دو نوع دارد: دیابت نوع 1 و دیابت نوع 2.
دیابت نوع یک بیشتر در بین کودکان و نوجوانان رخ می دهد و کسانی که به این نوع مبتلا می شوند باید روزانه از انسولین استفاده کنند. در نوع یک بدن انسولین را کاملا متوقف می کند.
دیابت نوع دو بیشتر در افرادی که سابقه قند خون ارثی دارند یا کسانی که اضافه وزن دارند اتفاق می افتد در این نوع دیابت بدن انسولین را تولید می کند ولی بدن نوع توانایی استفاده از این انسولین را ندارد یا انسولینی که تولید کرده اند کافی نمی باشد. امروزه این از دیابت بیشتر در افرادی که سن بالاتر از 40 سال دارند یا نوجوانان بیشتر دیده شده است ولی در گذشته بیشتر در کسانی که سابقه ارثی داشته اند و یا کسانی که اضافه وزن داشتند به این نوع دیابت مبتلا می شدند.

علائمی که نشان میدهد شما دیابت دارید؟

بیشتر افرادی که دچار دیابت نوع دوم هستند هیچ علامت خاصی ندارند به همین علت ممکن است که خیلی دیر متوجه شوند که به این بیماری مبتلا هستند. ولی در کل قند خون علائمی همچون:
• افزایش گرسنگی
• تاری دید
• تاول مکرر پوست
• خستگی شدید و بی دلیل
• تکرر ادرار
• تشنگی بیش از حد
• کاهش وزن
دارد. دیابت درمان خاصی ندارد ولی با تشخیص به موقع می توانید از پیشرفت این بیماری جلوگیری کنید و بهترین روش برای جلوگیری از این بیماری استفاده از طب سوزنی می باشد.

درمان دیابت با طب سوزنی


برای خواندن مطالب درمورد افسردگی:

درمان دیابت به روش طب سوزنی چگونه است؟

استفاده از طب سوزنی بیشتر بر تولید هورمون های بدن تاثیر دارد. بیماری دیابت بیشتر به غدد و درون ریزی بدن شما مربوط می شود. با انجام طب سوزنی و فرو کردن سوزن های استریل به نقاط حساس این غدد تحریک می شود که این تحریکات باعث می شود که هورمون اندروفین در بدن تولید شود اندروفین باعث ایجاد احساس مثبت در بدن فرد می شود و در نتیجه درد از بین می رود.
روش طب سوزنی باعث می شود که هورمون کورتیزول که همان احساس استرس است کنترل شود. که همچنین باعث واکنش های هورمونی در بدن شده که باعث کنترل و تنظیم سطح قند در بدن شما می شود. این اتفاقات بدون مصرف کردن داروی شیمیایی رخ داده پس نتیجه می گیریم که طب سوزنی یک روش طبیعی عالی و بدون عوارض است.
افرادی که از طب سوزنی برای درمان دیابت استفاده کرده اند و به نتیجه رسیده اند معتقدند که طب سوزنی با عوارض و خطرات موجود در بیماری دیابت مبارزه می کند و همچنین عملکرد پانکراس را بهبود می دهد و سطح انسولین در بدن این افراد را هم ثابت نگه می دارد.
استفاده از طب سوزنی در دراز مدت با افزایش وزن مبارزه کرده و تقریبا می توان گفت با رعایت نکات رژیمی می تواند در درمان چاقی هم بسیار مفید است. بیشتر متخصصین در زمینه طب سوزنی بر این باورند که طب سوزنی علائم را به طور ریشه ای درمان می کند.
برای درمان قندخون و یا جلوگیری از پیشرفت آن باید نکات زیادی را رعایت و کنترل کنیم که بیشتر این نکات را می توان به وسیله طب سوزنی کنترل کرد مانند:
• مدیریت و تولید بهتر هورمون های مهم در بدن همچون انسولین
• بهبود مقاومت در برابر انسولین
• کنترل و تنظیم کردن وزن
• متوقف کردن افزایش سطح انسولین

طب سوزنی به چند روش انجام می شود؟

بسته به نوع دیابت فرد روش استفاده از طب سوزنی برای درمان دیابت هم متفاوت است و به طور کلی درمان با طب سوزنی به سه روش انجام می شود:

طب سوزنی گیاهی

برای درمان بیماری با این روش از گیاهان خاصی در نقاط مورد نظر استفاده می کنند. این روش در کنار مصرف دارو بصورت مکمل هم بسیار مفید خواهد بود درمان دیابت با این روش باعث می شود که تولید هورمون ها تنظیم شود و سطح هورمون نیز در بخش های مختلف بدن ثابت بماند پس قند خون هم در بدن ثابت می شود.

درمان به وسیله مچ تا قوزک پا

این روش بیشتر برای تحریک کردن نقاط حساس و تنظیم هورمون های بدن در نزدیکی قوزک پا است. با انجام دادن این روش سطح قند خون پایین می آید و کیفیت زندگی فرد بالاتر می رود.

طب سوزنی الکترو

از این روش بیشتر برای مقاومت در برابر حساسیت به انسولین انجام کی شود بعد از فرو کردن سوزن های استریل شده به نقاط مورد نظر الکترو با فشار بسیار کم و فرکانس پایین می تواند به کاهش مقاومت در برابر انسولین و افزایش حساسیت به آن کمک کند. که این روش برای درمان در ناشی از نوروپاتی دیابتی و مدیریت سطح قند خون مناسب است.
این روش گرمای اضافه در بدن را خارج می کند همچنین باعث از بین رفتن لخته های خون در بدن می شود این روش برای کلیه ها کبد و طحال بسیار مفید بوده و به علاوه گردش خون و چی را هم بیشتر می کند

درمان دیابت به روش طب سوزنی چگونه است؟


برای خواندن مطالب درمورد اضطراب:

کلام آخر

طب سوزنی یک روش درمانی طبیعی و بدون عوارض است ولی در صورتی که پزشک معالج تخصص کافی را نداشته باشد ممکن است عوارضی همچون خون ریزی در نقاط طب سوزنی به وجود بیاید پس هنگام مراجعه و انجام طب سوزنی حتما به این نکته توجه کنید که پزشک معالج تخصص کافی در این زمینه را داشته باشد و از یک بار مصرف بودن سوزن ها هم مطمئن شوید.
اگر بتوانید طب سوزنی را با انواع روش های درمان دیابت مانند دارو، رژیم غذایی خوب و ورزش تنظیم کنید بسیار بهتر به نتیجه می رسید. طب سوزنی تنها برای درمان دیابت نیست برای درمان بیماری های مانند درمان اسکار بسیار مفید و به صرفه است.

گرچه پژوهش در مورد اثرات درمانی طب سوزنی بر عوارض نوروپاتی ناشی از دیابت همچنان ادامه دارد، نتایج بررسی‌های اخیر نشان داده است که طب سوزنی در مقایسه با مصرف ویتامین B، قادر است عوارض نوروپاتی بر اعصاب محیطی را بطور موثرتری بهبود بخشد…

در زمانهای قدیم، طبیبان چینی روشی را برای درمان دیابت و سایر بیماری ها اختراع کردن که به طب سوزنی نام گذاری شد. در این روش پزشکان نقاط خاصی را برای درمان کردن تحریک می کنند که برای این کار از سوزن های استریل شده بسیار کوچک استفاده می شود.

استفاده از طب سوزنی بیشتر بر تولید هورمون های بدن تاثیر دارد. بیماری دیابت بیشتر به غدد و درون ریزی بدن شما مربوط می شود. با انجام طب سوزنی و فرو کردن سوزن های استریل به نقاط حساس این غدد تحریک می شود…..