یکی از عوارض دیابت آسیب رساندن به سیستم عصبی‌ است که اصطلاحا به آن نوروپاتی ناشی از دیابت می‌گویند. در حقیقت سطح بالای گلوکز در خون به تدریج می‌تواند به دیواره رگ‌های خونی و همچنین به بافت‌های عصبی آسیب وارد کند. بر حسب میزان آسیب به عصب‌ها، عوارض نوروپاتی ناشی از دیابت می‌تواند متفاوت باشد که ممکن است شامل احساس درد، بی‌حسی و گزگز در پاها بوده یا منجر به اختلال در عملکرد دستگاه گوارش، مسیر ادرار و عملکرد قلب شود. نوروپاتی ناشی از دیابت عمدتا پاها را درگیر می‌کند. در بعضی افراد عوارض نوروپاتی ممکن است به طور ملایم بروز کند و در بعضی دیگر ممکن است همراه با درد و بی‌قراری باشد.

از آنجایی که دیابت در طی روند پیشرفت در ابتدا دیواره مویرگ‌های کوچک‌تر را تخریب می‌کند، لذا اعصابی که بوسیله این مویرگ‌ها تغذیه می‌شدند به تدریج دچار ضعف شده و از بین می‌روند. به همین علت گزگز پا یا بی‌حسی در انگشتان اغلب می‌تواند نشانه ابتلا به دیابت نوع ۲ باشد. البته بیماری‌های دیگری نیز ممکن است باعث گزگز پا و دست شوند مانند کم‌کاری تیروئید یا کمبود ویتامین B12. لذا در صورت احساس مکرر گزگز پا یا دست بهتر است آزمایش خون داده شود.

نوروپاتی ناشی از دیابت می‌تواند اعصاب مختلف بدن اعم از اعصاب حسی، اعصاب خودمختار و اعصاب حرکتی را درگیر کند. اعصاب حسی مسئول انتقال سیگنال‌های حسی مانند لمس، دما، درد در بافت‌های مختلف هستند. تخریب اعصاب حسی در اثر نوروپاتی اگرچه ممکن است در دست و بازو نیز ایجاد شود اما عمدتا در پاها بروز می‌کند. عوارض تحلیل اعصاب محیطی عبارتند از:

  • بی حسی یا گزگز پا و دست
  • ناتوانی در احساس درد در اثر آسیب خارجی
  • ناتوانی در احساس تغییرات دما
  • ناتوانی در کنترل وضعیت بدن، در اثر کاهش حس در محل مفصل‌ها
  • احساس درد بصورت سوزش یا تیر کشیدن خصوصا در شب

عوارض نوروپاتی ناشی از دیابت مانند درد یا گزگز پا، ممکن است در ۵۰% افراد دیابتی بروز کند. با اینحال این اختلال قابل پیشگیری یا کنترل بوده و برای این کار لازم است فرد سطح گلوکز خون را مدیریت کرده و سبک زندگی خود را تغییر دهد.

درمان گزگز پا ناشی از دیابت:

از آنجایی که بافت عصبی پس از آسیب و مرگ دیگر قابل بازسازی مجدد نیست، تنها استراتژی برای درمان عوارض نوروپاتی کنترل پیشرفت آن است. برای اینکار اولین قدم کنترل قند خون است. میزان قند خون نرمال در حالت ناشتا بین ۷۰-۱۳۰ میلی‌گرم در دسی‌لیتر و بعد از صرف غذا کمتر از ۱۸۰ میلی‌گرم در دسی‌لیتر است. رژیم غذایی، ورزش و دارو راه‌هایی هستند که به کمک آن می‌توان سطح قند خون را کنترل کرد. فاکتورهای دیگری که می‌توانند عوارض دیابت را تشدید کنند مانند چاقی و سیگار نیز باید کنترل یا  ترک شوند.

در موارد نه چندان شدید، برای کترل درد ناشی از دیابت ممکن است مسکن‌های دم‌دستی مانند استامینفون و ایبوپرفن تجویز شوند. که البته عاری از عوارض جانبی نیستند و در مصرف آنها باید دقت کرد.

بعضی از درمان‌های فیزیکی مانند شنا، می‌تواند به کاهش عوارض نوروپاتی ناشی از دیابت کمک کند. بهتر است در مورد استفاده از فیزیوتراپی، حتما با متخصص آشنا به نوروپاتی ناشی از دیابت مشورت کرد تا بهترین فعالیت فیزیکی برای کنترل عوارض آن انتخاب شود.

استفاده از طب سوزنی در درمان گزگز پا ناشی از دیابت:

فواید طب سوزنی به عنوان یک روش درمانی برای کنترل و کاهش درد کاملا شناخته شده است. کاشت سوزن در نقاط خاص بدن ضمن تحریک سیستم عصبی به آزادسازی اندورفین‌ها منجر می‌شود که نقش تسکین‌دهنده‌های طبیعی درد در بدن را دارند. لذا بسیاری از افراد مبتلا به دیابت برای کاهش دردهای ناشی از نوروپاتی تمایل به استفاده از طب سوزنی دارند.

اگرچه پژوهش در مورد اثرات درمانی طب سوزنی بر عوارض نوروپاتی ناشی از دیابت همچنان ادامه دارد، نتایج بررسی‌های اخیر نشان داده است که طب سوزنی در مقایسه با مصرف ویتامین B، قادر است عوارض نوروپاتی بر اعصاب محیطی را بطور موثرتری بهبود بخشد. همچنین در مطالعاتی گزارش شده است که طب سوزنی در مقایسه با داروهای تحریک کننده انقباضات معده، آثار درمانی بهتری در تحریک حرکات معده داشته است. که البته این ادعا همچنان نیاز به ادله قوی‌تری دارد.

در نهایت به نظر می‌رسد استفاده از طب سوزنی می‌تواند نسبت به زمانی که فرد هنوز هیچ روش درمانی دیگر را آغاز نکرده است، در کنترل علائم نوروپاتی مفید باشد.