عفونت های دستگاه تناسلی زنان به علت رشد بیش از حد نوعی ارگانیسم زنده به اسم کاندیدا (candida) ایجاد می‌شود. این ارگانیسم گاها در دستگاه تناسلی زنان در کلنی‌های کوچک وجود داشته ولی هیچ عارضه‌ای را سبب نمی‌شود. البته این ارگانیسم در موارد خاص و در اثر تغییر شرایط محیطی شانس تکثیر پیدا کرده و بطور غیر قابل کنترل رشد می‌کند. چنین عفونتی می‌تواند در اثر افزایش دفعات آمیزش جنسی، ابتلا به سایر عفونت‌ها، سرما خوردگی یا پوشیدن لباس‌های تنگ ایجاد شود. عفونت‌ های دستگاه تناسلی زنان ممکن است از طریق شریک جنسی نیز منتقل شده و هر دو جنس زن و مرد را درگیر کند. همچنین علاوه بر زن و مرد ممکن است در نوزادان نیز شیوع یابد. مردانی که سیستم ایمنی ضعیف‌تری دارند، غذاهای شکری و پخته شده مصرف می‌کنند، بیشتر در معرض ابتلا به چنین عفونتی هستند. با این حال زنان به علت تغییرات هورمونی حین قاعدگی، بارداری و یائسگی بیشتر در معرض ابتلا به چنین عفونت‌هایی قرار دارند.

عموما برای درمان عفونت های دستگاه تناسلی زنان آنتی‌بیوتیک‌های قوی طی دوره‌های طولانی تجویز و مصرف می‌شود. مصرف آنتی‌بیوتیک با دوز بالا می‌تواند خطرات ناخواسته‌ای را سبب شود از جمله مرگ باکتری‌های مفید که هموستازی میکروارگانیسم‌ها در دهان، واژن، روده و سایر نقاط بدن را تغییر می‌دهد.

بسیاری از افراد مبتلا به عفونت های دستگاه تناسلی زنان از ناتوانی خود در پیشگیری از رخداد مجدد بیماری ناامید و دلسرد می‌شوند. رخداد مجدد عفونت با توان سیستم ایمنی رابطه مستقیمی دارد. اگر سیستم ایمنی به خوبی عمل نکند، عفونت های دستگاه تناسلی زنان می‌تواند گسترش یابد و چنانچه فرد قبلا مبتلا به چنین عفونتی بوده باشد، خود این نیز سبب تضعیف سیستم ایمنی می‌شود. لذا می‌توان امیدوار بود که تقویت سیستم ایمنی به برطرف شدن هر چه راحت‌تر عفونت کمک کند.

از آنجایی که طب سوزنی سبب تقویت سیستم ایمنی می‌شود می‌تواند علیه میکروارگانیسم‌های بیماری‌زا در بدن بکار گرفته شود. موارد متعددی وجود دارد که اثر طب سوزنی بر درمان عفونت های دستگاه تناسلی زنان دلالت دارد. مطالعات پزشکی و آزمایش‌های کلینیکی نشان دهنده اثرگذاری طب سوزنی به عنوان یک روش طبیعی تقویت کننده سیستم ایمنی است. تاثیر طب سوزنی در موارد زیادی از جمله درمان درد، کاهش استرس و تقویت سیستم ایمنی بوسیله مطالعات علمی ثابت شده است. از جمله نتایج مطالعات کلینیکی انجام شده بوسیله محققان دانشگاه برگن نروژ نشان داده است که طب سوزنی در درمان عفونت ۷۵% از زنان شرکت کننده در آزمایش بسیار موثر بوده است.

طب سوزنی نه تنها به عنوان یک روش پیشگیرانه موثر است بلکه به عنوان یک روش درمانی علیه عوارض و نشانه‌های عفونت های دستگاه تناسلی زنان نیز مطرح است. طب سوزنی بر سطح قند، کلسترول و تری‌گلسیرید خون، عملکرد سیستم گوارش و فعالیت غدد درون‌ریز اثر می‌گذارد. طب سوزنی سبب افزایش و بازگشت تعادل انرژی در سراسر بدن شده و بر روی عملکرد سیستم ایمنی مرکزی و محیطی اثر می‌گذارد، گردش خون را تقویت کرده و به بدن این امکان را می‌دهد تا خود را ترمیم کند.

اگر می خواهید در مورد بیماری‌های قابل درمان با طب سوزنی مطالعه کنید روی لینک آن کلیک کنید.
همچنین می‌توانید برای مشاوره با ما در تماس باشید.