کاهش وزن با طب سوزنی

استفاده از طب سوزنی طی چهل سال اخیر به طور فزاینده‌ای تداوم داشته است. در سال ۲۰۱۴ بیش از ۱۰ میلیون مورد درمان با طب سوزنی در آمریکا گزارش شده است. با توجه به روند رو به توسعه تحقیقات مختلف مبنی بر اثرگذاری طب سوزنی در درمان بیماری‌ها، تمایل برای درک پتانسیل‌های درمانی این روش در محققین نیز بیشتر شده است. تحقیقات اخیر نشان داده است که استفاده همزمان از طب سوزنی و روش‌های سنتی برای کاهش وزن تاثیر بیشتری داشته است. در این پروسه، یک الی سه دوره درمان با طب سوزنی بطور موثر و بی‌خطر می‌تواند به افراد در رسیدن به وزن دلخواه کمک کند. طب سوزنی با استفاده از سوزن‌های بسیار باریک و استریل در نقاط مشخص بدن که مسیرهای انرژی هستند، انجام می‌شود. فرو بردن این سوزن‌ها به آزادسازی اندورفین در بدن کمک می‌کند. اندورفین هورمونی است که احساس سلامت و خوشحالی را تشدید می‌کند. ترشح این هورمون احساس آرامش را برقرار کرده و از اضطراب و استرس که عوامل پرخوری هستند، جلوگیری می‌کند. بدین ترتیب می‌توان با طب سوزنی به کاهش وزن دلخواه رسید.

بر اساس طب سنتی چینی، افزایش بیش از حد وزن ناشی از عدم تعادل بدن به دلیل اختلال در عملکرد طحال و کبد است. در طب سوزنی سعی می‌شود عملکرد سیستم غدد درون ریز و کلیه‌ها که در فرآیند جذب آب دخیل‌اند و سیستم عصبی که در تعادل هورمونی دخیل است، تعدیل شود. همچنین عملکرد طحال و غده تیروئید نیز که در تعادل قند خون و هورمون‌های بدن نقش دارد، تنظیم می‌شود. در زنان نیز با استفاده از طب سوزنی، عملکرد غدد فوق کلیوی و تخمدان نیز تنظیم می‌شود تا از افزایش وزن ناشی از یائسگی یا سندروم پیش از قاعدگی جلوگیری شود.

همچنین در طب سوزنی برای کاهش وزن، بر روی مسیرهای انرژی خاصی که از گوش می‌گذرند، تمرکز می‌شود. به نظر می‌رسد این نقاط در میزان اشتها و میل به غذا نقش دارند. بر اساس تحقیقات، تحریک این نقاط در افراد سیگاری به خوبی توانسته میل آن‌ها نسبت به سیگار را کاهش دهد. لذا اگر این تکنیک بوسیله افراد متخصص انجام شود به خوبی می‌تواند در کاهش وزن افراد موثر باشد.

بر اساس تحقیقی که در مجله Medical Acupuncture به چاپ رسیده، تحریک گوش می‌تواند معادل ۲۰۰۰ کالری انرژی بسوزاند که این با ۱۵ دقیقه پیاده روی برابری می‌کند. در این مطالعه، ۲۰ زن چاق در محدوده سنی ۲۲ تا ۴۲ سال مورد بررسی قرار گرفتند. نیمی از آن‌ها که تحت تیمار با طب سوزنی (۱۵ دقیقه در هفته) قرار گرفته بودند، بطور متوسط ۵ کیلو کاهش وزن داشته‌اند. در حالی که نیمی دیگر که تحت تیمار طب سوزنی نبودند، بطور متوسط ۱.۵ کیلو کاهش وزن داشته‌اند. همچنین زنانی که از طب سوزنی استفاده کرده بودند، میل و اشتهای کمتری نسبت به غذا نشان می‌دادند. به نظر می‌رسد طب سوزنی با اثر بر روی سیستم عصبی غدد درون‌ریز از آزادسازی ترکیبات شیمیایی مضر پیشگیری کرده و تعادل هورمونی را برقرار می‌کند و به این طریق بر روی عواطف و امیال فرد اثر می‌گذارد.

عوارض جانبی طب سوزنی بسیار ناچیز است از جمله احساس درد در محل سوزن، خستگی و اسپاسم عضلات. لذا باید توجه داشت که این روش بوسیله افراد متخصص انجام شود. همچنین برای کاهش وزن موثرتر، انجام همزمان فعالیت ورزشی و رژیم غذایی مناسب می‌تواند بسیار مفید باشد.

با کلیک روی “بیماری‌های قابل درمان با طب سوزنی” می‌توانید با خدمات مختلف ما آشنا شوید و در صورت تمایل برای تماس با ما و کسب اطلاعات بیش‌تر اینجا کلیک کنید.