کاربرد طب سوزنی در درمان چاقی

روش‌های بیشماری برای درمان چاقی وجود دارد. در برخی افراد، روش‌های سنتی و در سایر افراد روش‌های مدرن می‌توانند فرآیند کاهش وزن را تقویت کنند. لذا بسیاری افراد سراغ روش‌های سنتی مانند طب سوزنی می‌روند. نتایج تحقیقات اخیر نیز تأثیر طب سوزنی در درمان چاقی را تأیید کرده‌اند. در این تحقیقات، تأثیر طب سوزنی و گیاهان دارویی در درمان چاقی با داروهای مدرن مقایسه شده است. نتایج نشان می‌دهد که روش‌های سنتی به خوبی داروهای مدرن در درمان چاقی مؤثر بوده‌اند با این تفاوت که عوارض جانبی کمتری داشتند.

برای گرفتن بهترین نتیجه حین استفاده از ‌طب سوزنی برای درمان بهتر چاقی لازم است سبک زندگی و نوع رژیم غذایی را تغییر داده، میزان کالری مصرفی را کنترل کرده و یک برنامه برای فعالیت‌های فیزیکی ترتیب دهید. به عبارت دیگر، درمان با طب سوزنی زمانی می‌تواند به خوبی اثر بگذارد که فرد عادات غذایی و سبک زندگی خود را تغییر دهد مثل ورزش کردن، خواب منظم و دوری از موقعیت‌های استرس‌زا. لذا در اولین قدم، فرد باید از سلامت کافی برخوردار باشد تا بتواند اقدام به تغییر رژیم غذایی یا انجام فعالیت‌های ورزشی کند.

بر اساس طب سنتی چینی، کاشت سوزن باعث تحریک و آزادسازی انرژی “چی” در بدن می‌شود. “چی” انرژی حیاتی بوده که باعث تقویت سلامتی و رفع اختلالات از جمله چاقی می‌شود. بر اساس پزشکی مدرن، کاشت سوزن از طریق کاهش اشتها، افزایش متابولیسم و کاهش استرس به درمان چاقی می‌انجامد.

طب سوزنی بهتر است بوسیله افراد متخصص، ماهر و دارای مجوز انجام شود. اگر چه خطرات طب سوزنی بسیار اندک هستند اما از جمله عوارض جانبی احتمالی شامل کبودی، خونریزی، عفونت، خارش و آسیب به اندام‌ها است. لذا حین کار حتماً باید از سوزن‌های استریل و یکبار مصرف استفاده شود. چنانچه فرد دارای مشکلات خونریزی، ضعف سیستم ایمنی یا در حال مصرف داروهای رقیق کننده خون (مانند وارفارین یا گارلیک) باشد، طب سوزنی اصلاً توصیه نمی‌شود. در مورد خانم‌های باردار نیز طب سوزنی با نظر پزشک می‌تواند انجام گیرد.

استفاده از تکنیک طب سوزنی الکتریکی می‌تواند حتی به تنظیم گلوکوز در خون کمک کند. تنظیم قند خون می‌تواند با کنترل اشتها، حس گرسنگی دائمی فرد را درمان کند. یکی از اختلالاتی که با چاقی، افزایش وزن و دیابت در ارتباط بوده، وجود التهاب است. لذا مصرف مواد غذایی سالم به تسکین و درمان التهاب کمک می‌کند.

همچنین طب سوزنی ضمن تحریک سیستم عصبی، سبب رها شدن هورمون اندورفین می‌شود. این هورمون باعث برقراری آرامش و حس خوب در فرد شده و از پرخوری ناشی از استرس پیشگیری می‌کند.

در درمان چاقی معمولاً سوزن در نقاط زیر کاشته می‌شود:

  • ناحیه شکمی: این ناحیه بیشتر در مورد افراد بسیار چاق تأثیر دارد.
  • غدد درون ریز: کاشت سوزن در این نواحی با پیشگیری از تجمع مایعات در بدن فرد به درمان چاقی کمک می‌کند.
  • طحال: اندامی است که با اختلالات هورمونی در ارتباط بوده مانند سطح شکر در خون.
  • تیروئید: هورمون‌های تیروئیدی در تنظیم استرس نقش دارند.
  • نقاط شنمن: که با حالات اضطراب، تنهایی و ناامیدی در ارتباط است.

.برای آنکه در رابطه با فواید طب سوزنی برای درمان چاقی بیشتر بخوانید روی لینک آن کلیک کنید و در صورت تمایل برای تماس با ما و کسب اطلاعات بیش‌تر اینجا کلیک کنید