طب سوزنی یک روش درمانی باستانی چینی است که با استفاده از کاشتن سوزن‌های بسیار باریک در سطح پوست اقدام به تحریک و تنظیم عملکرد اندام‌های درونی بدن می‌کند. طب سوزنی در طی دهه‌های اخیر موضوع مطالعات فراوانی بوده تا اثرات درمانی آن در کنترل درد، خصوصاً سردرد، درد گردن، پشت، زانو و آرتروز بررسی شود. در مورد اثرات درمانی طب سوزنی در مورد سایر مشکلات یا بیماری‌ها از جمله کاهش وزن نیز مطالعات نسبتا زیادی انجام شده است.

طرفداران طب سوزنی معتقدند طب سوزنی با رها کردن انرژی “چی” در بدن می‌توانند فاکتورهای دخیل در پروسه چاقی را کنترل کرده تا منجر به کاهش وزن شود. ادعا می‌شود طب سوزنی به چند طریق می‌تواند باعث کاهش وزن شود:

  • افزایش نرخ متابولیسم یا سوخت و ساز سلول‌ها و بدن
  • کاهش اشتها
  • کاهش استرس و اضطراب
  • تاثیر بر ناحیه‌ایی از مغز که مسئول احساس گرسنگی است.

بر اساس طب سنتی چینی افزایش وزن ناشی از عدم تعادل در بدن است. در طب سنتی این عدم تعادل از اختلال در عملکرد اندام‌های درونی بدن از قبیل کبد، طحال، کلیه، تیروئید و سیستم درون ریز نشأت می‌گیرد. لذا در طب سوزنی هدف اصلی تنظیم عملکرد این اندام‌ها بمنظور تنظیم وزن است. تنظیم عملکرد معده و کلیه به هضم و جذب بهتر غذا کمک کرده لذا از مشکلاتی مانند یبوست که باعث ورم می‌شود یا سایر اختلالات گوارشی که باعث چاقی می‌شود پیشگیری می‌کند.

لپتین و گرلین دو هورمونی هستند که مسئول احساس سیری و گرسنگی در بدن‌اند. طب سوزنی با برقراری تعادل این دو هورمون در بدن می‌تواند از پرخوری پیشگیری کند.

التهابات روده، ماهیچه‌ها یا سایر بافت‌های بدن سبب اختلال در متابولیسم می‌شود و می‌تواند مشکلاتی در عملکرد گوارشی، قلب-عروقی یا سیستم ایمنی ایجاد کند. طب سوزنی با کنترل التهاب و بهبود عملکرد سیستم ایمنی از میزان استرس‌های اکسیداتیو کاسته و به برقراری تعادل وزن کمک می‌کند.

طب سوزنی با اثر بر عملکرد سیستم عصبی منجر به رهاسازی اندورفین‌ها می‌شود. این هورمون‌ها مسئول احساس شادی و آرامش هستند و لذا به کاهش استرس و اضطراب کمک می‌کنند. بسیاری از افراد حین استرس دچار پرخوری غیرارادی می‌شوند. لذا طب سوزنی با کنترل استرس از پرخوری ناشی از آن پیشگیری می‌کند.

همچنین طب سوزنی با تنظیم عملکرد تیروئید و غدد درونریز سوخت و ساز سلولی را تقویت کرده و به این طریق به چربی سوزی در بافت‌ها کمک کرده و ضمن سوزاندن کالری بیشتر در کاهش وزن موثر است.

طب سوزنی در ناحیه گوش

گوش یکی از مهمترین نواحی بدن است که در طب سوزنی برای کاشت سوزن در نظر گرفته می‌شود. اعتقاد بر این است کاشت سوزن در ناحیه گوش بطور موثری می‌تواند بر میزان اشتهای فرد به غذا تاثیر بگذارد. در حقیقت این تکنیک طب سوزنی برای درمان اعتیاد و تمایل افراد سیگاری و الکلی نسبت به سیگار و الکل نیز بکار برده می‌شود.

تعداد جلسات طب سوزنی برای کاهش وزن

اگرچه متخصصان مختلف تعداد جلسات با زمان‌های مختلفی را توصیه می‌کنند اما بطور معمول برای کاهش وزنی حدود ۵ الی ۷ کیلوگرم داشتن ۲ الی ۳ جلسه درمانی در هفته به مدت شش تا هشت هفته توصیه می‌شود.

با کلیک روی “بیماری‌های قابل درمان با طب سوزنی” می‌توانید با خدمات مختلف ما آشنا شوید و در صورت تمایل برای تماس با ما و کسب اطلاعات بیش‌تر اینجا کلیک کنید.