طب سوزنی صورت یا طب سوزنی آرایشی روشی برای جوانسازی و تقویت زیبایی صورت است. در این روش تلاش می‌شود تا از طریق افزایش تولید کلاژن در بافت پوست، استحکام، کشسانی و طراوت پوست تقویت شده و آثار پیری و چین و چروک برطرف شوند.

در طی طب سوزنی آرایشی معمولاً حدود ۴۰ تا ۷۰ سوزن در ناحیه صورت و ۱۲ سوزن در سایر نقاط بدن بر حسب اهداف مورد نظر کاشته می‌شود. البته تعداد دقیق سوزن‌ها برای هر نفر ممکن است متفاوت باشد. این سوزن‌ها حدود ۳۰ دقیقه در محل باقی می‌مانند. بر این اساس ممکن است هر جلسه طب سوزنی آرایشی حدود ۴۵ دقیقه طول بکشد. البته کلینیک‌ها و متخصصان مختلف ممکن است زمان‌های متفاوتی را برای طب سوزنی آرایشی ارائه کنند. هر دوره طب سوزنی آرایشی معمولاً شامل ۱۰ الی ۱۲ جلسه خواهد بود. نتایج اولیه پس از شش الی هفت جلسه قابل مشاهده می‌باشند. افراد مختلف نسبت به روش درمانی بر حسب شرایط فیزیولوژیک و سبک زندگی پاسخ‌های مختلفی نشان می‌دهند. ماندگاری نتایج طب سوزنی پس از دوره اولیه و در صورت تکرار دوره می‌تواند از ۵ تا ۱۰ سال باشد.

نحوه اثر طب سوزنی در رفع چین و چروک:

با کاشت هر سوزن در ناحیه صورت، یک زخم بسیار کوچک در محل کاشت ایجاد می‌شود. این زخم سپس با ارسال سیگنال‌هایی از سطح پوست بدن را نسبت به آغاز واکنش‌های درمانی تحریک می‌کند. در نتیجه این اتفاق جریان خون در ناحیه پوست افزایش می‌یابد. افزایش گردش خون در ناحیه پوست سبب افزایش غذا رسانی و اکسیژن رسانی به سلول‌های پوستی شده و این تولید کلاژن بوسیله این سلول‌ها در ناحیه زخم را افزایش می‌دهد. تولید کلاژن نه تنها به ترمیم زخم کمک می‌کند بلکه باعث تقویت و استحکام پوست نیز می‌شود. همچنین با افزایش گردش خون در پوست، مبادله مایعات بین بافت و خون در ناحیه پوست بیشتر، آبرسانی به پوست و دفع سموم از ناحیه پوست افزایش می‌یابد. تمام این عوامل به افزایش شادبی و طراوت و همچنین رفع آثار پیری مانند چین و چروک کمک می‌کنند.

در حقیقت طب سوزنی در ناحیه صورت از سه طریق به جوانسازی و رفع چین و چروک کمک می‌کند. یکی از طریق اثر بر گردش انرژی در بدن و ایجاد تعادل در عملکرد ارگان‌های درونی؛ دیگر از طریق تقویت بافت پوست و تقویت گردش خون موضعی؛ و سوم از طریق تقویت عضلات صورت.

در سال ۲۰۱۸ یک مطالعه مروری سیستماتیک توسط گروهی از محققان کره جنوبی در مجله J Cosmet Med چاپ شده که در آن اثرگذاری طب سوزنی آرایشی مورد بررسی قرار گرفته است. جامعه آماری در این مطالعه شامل ۲۱۶ داوطلب می‌باشد. نتایج این مطالعه مروری نشان داد که طب سوزنی بعنوان یک روش ایمن می‌تواند تاثیرات مثبت قابل توجه در جوانسازی و رفع علائم پیری مانند چین و چروک داشته باشد. با اینحال بر اساس این مطالعه، برای اثبات قطعی تاثیر طب سوزنی، مطالعات آزمایشی کارآزمایی کنترل شده باید با روش‌های دقیق‌تری بروز شوند، از جمله بکارگیری تکنیک‌های جمع‌آوری نمونه بطور تصادفی، استفاده از دارونما یا بکارگیری تداخل‌های استاندارد.

همچنین در مطالعه دیگری که توسط گروه دیگری از پژوهشگران کره‌ایی در سال ۲۰۱۷ در مجله Integrative Medicine Research چاپ شده، تاثیر طب سوزنی در درمان چین و چروک مورد بررسی قرار گرفت. این مطالعه شامل ۱۴ زن ۴۰-۵۹ ساله به مدت یک هفته مورد بررسی قرار گرفتند. نتایج این بررسی نیز نشان دهنده اثرات مفید طب سوزنی آرایشی در کاهش چین و چروک بوده است.

مزیت‌های طب سوزنی آرایشی:

 • کاهش خطوط و چین و چروک
 • کاهش پف اطراف چشم
 • برطرف کردن افتادگی پلک
 • کوچک کردن غبغب
 • آبرسانی و افزایش طراوت پوست با افزایش خونرسانی به پوست
 • افزایش تولید کلاژن
 • کاهش عوارض استرس بر پوست
 • تقویت عضلات صورت و استحکام پوست
 • تنگ کردن منافذ پوست
 • برطرف کردن سیاهی دور چشم
 • برقراری تعادل هورمونی
 • کمک به کاهش و رفع آکنه

بطور خلاصه طب سوزنی یکی از روش‌های طب سنتی چینی با قدمتی چند هزار ساله است. بر اساس طب سنتی چینی هر یک از اندام‌های بدن نقاط متناظری در ناحیه صورت داشته و عملکرد این اندام‌ها می‌تواند بر ظاهر چهره و زیبای و سلامت آن تاثیر داشته باشد. زمانی که عملکرد اندام‌های درونی متعادل و جریان انرژی و خون رسانی بطور عادی برقرار باشد، پوست نیز از سلامت و طراوت برخوردار خواهد بود. لذا در صورت اختلال در گردش انرژی یا عملکرد اندام‌های داخلی، علائمی مانند تغییر ظاهر، رنگ، آکنه، پین و چروک، حلقه‌های سیاه دور چشم، افتادگی پوست و غیره در صورت ظاهر می‌شود. طب سوزنی آرایشی ضمن تحریک موضعی در ناحیه صورت از طریق تقویت گردش خون، جریان انرژی و تولید کلاژن به رفع خطوط و چین و چروک از پوست کمک می‌کند.