بواسیر یا هموروئید برای اولین بار در متون پزشکی مصری و چینی مشاهده شده است. در ناحیه مقعد رگ های خونی وجود دارند که در صورت متورم و ملتهب شدن موجب بروز مشکلاتی می شوند.
بواسیر در ناحیه مقعد در صورتی که داخلی باشد ممکن است بدون درد باشد اما خونریزی داشته باشد. اما هموروئیدهای خارجی اغلب دردناک هستند. هنگامی که بواسیر شدید نباشد با استفاده از روشی به نام باند لاستیکی، هموروئید داخلی بسته می شود که از این طریق می توان شدت خونریزی آن را کم کرد و بعد از مدتی هموروئید خشک شده و می افتد. روشی شبیه به این روش در متون پزشکی یونانی مربوط به ۴۶۰ سال قبل از میلاد نیز آورده شده است. بواسیرهای شدیدتر ممکن است نیاز به جراحی یا سوزاندن داشته باشند. برای درمان هموروئید می توان از طب سوزنی نیز استفاده نمود. بر اساس طب سنتی چینی، دلایل زیادی برای بروز بواسیر وجود دارد.
[kc_accordion open_all=”yes” class=”accor_section3″][kc_accordion_tab title=”دلایل بروز بواسیر بر اساس طب سنتی چینی”][kc_column_text]
عامل شایع بروز بواسیر وضعیتی به نام گرما و رطوبت است. این شرایط وجود گرما و رطوبت در پایین تنه و نزدیک به روده و مقعد را بیان می کند. محیط گرم و مرطوب نزدیک مقعد باعث متورم شدن رگ های آن ناحیه و به هم خوردن تعادل می شود.
[/kc_column_text][/kc_accordion_tab][kc_accordion_tab title=”نقاط طب سوزنی مربوط به درمان هموروئید در کجا قرار دارند؟”][kc_column_text]

اگر شما به مطالعه خط های مریدین بدن بپردازید، مشاهده خواهید کرد که همه نقاط بدن در یکی از این مریدین ها قرار گرفته اند. مقعد نیز از این قضیه مستثنا نیست.
نکته جالب اینجا است که نقاط مورد استفاده در درمان بواسیر به وسیله طب سوزنی در محل هایی به دور از ناحیه مقعد قرار دارند.
نقاط طب سوزنی رایج در درمان بواسیر شامل BL32 (Ciliao) و BL35 (Huiyang) و BL37 (Chengshan) (روی مریدین مثانه) و نقطه DU1 (Changqiang) (روی ستون فقرات) است.
دیگر نقاط طب سوزنی که برای درمان هموروئید به کار می روند شامل نقطه BL36 (Chengful) که درست در زیر باسن و پشت ران قرار دارد، نقطه BL38 (Fuxi)، نقطه BL39 (Weiyang) و نقطه BL40 (Weizhong) که ۸ سانتی متر پایین تر و پشت زانو قرار دارند، هستند.
طب سنتی چینی بر این باور است که عامل بواسیر پرولاپس (بیرون زده)، پرولاپس انرژی (چی Qi) است. به همین دلیل نقطه طب سوزنی برای درمان بواسیر پرولاپس در بالای سر قرار دارد تا انرژی را جمع کند.
به طور کلی، طب سوزنی می تواند به افراد کمک کند تا در هنگام دفع مدفوع فشار کمتری را تجربه کنند و همچنین درد کمتری داشته باشند.
برای بعضی از افراد، طب سوزنی درمان کامل را به ارمغان می آورد. اما بعضی دیگر نیاز به درمان های دیگر دارند و طب سوزنی نقش درمان مکمل را ایفا می کند.

[/kc_column_text][/kc_accordion_tab][kc_accordion_tab title=”چه کسی ممکن است مبتلا به بواسیر یا هموروئید شود؟”][kc_column_text]

تحقیقات نشان می دهد که تقریبا نیمی از افراد در مرحله ای از زندگی خود بواسیر را تجربه می کنند. اما این بیماری در راننده های تاکسی و کامیون و زنان باردار بیشتر دیده می شود.

[/kc_column_text][/kc_accordion_tab][/kc_accordion]

منبع

www.theacupunctureclinic.co.nz/acupuncture-for-hemorrhoids
www.progressivehealth.com/hemorrhoid-acupuncture.htm