بسیاری از بیمارانی که به کلینیک طب سوزنی مراجعه می کنند، درباره تاثیر طب سوزنی بر پایین آوردن سطح کلسترول خون می پرسند زیرا داروهای مورد استفاده برای این مشکلات عوارض جانبی زیادی را به دنبال دارند. کلسترول ماده ای شبیه چربی است و مانند چربی چسبنده بوده و می تواند روی سطح داخلی رگ ها رسوب کند. اگر میزان رسوب بالا برود، موجب بسته شدن رگ های خونی مهم و ایجاد بیماری های قلبی می شود.

این همان اتفاقی است که پزشکان به آن گرفتگی رگ ها یا “تصلب شریان” می گویند و رایج ترین دارو برای درمان آن استاتین ها هستند. استاتین ها عوارض جانبی بسیاری شامل آسیب کلیه، آسیب بافت عضلات، از دست دادن حافظه و مشکلات فکری و تمرکزی دارند. از سال ۲۰۰۰، پزشکان می دانند که استاتین ها موجب آسیب به عملکرد شناختی افراد می شوند. از دیگر عوارض جانبی استاتین ها می توان به افسردگی، تحریک پذیری، بی خوابی، احساس سوزن سوزن شدن، بی حسی و سوزش، خستگی، سرگیجه، مشکلات قند خون، تهوع، ناراحتی معده، خشکی پوست، جوش، وزوز گوش و تغییرات وزن اشاره کرد.

قرن هاست که انسان ها از تاثیر طب سوزنی بر بیماری های قلبی آگاه هستند و از آن استفاده می برند. یک تحقیق جدید نشان داده است که طب سوزنی بر پایین آوردن سطح کلسترول و تری گلیسرید خون بسیار موثر است.

مکانیزم اثر

یک نقطه طب سوزنی در ناحیه خارجی ساق پا به نام فنگ لنگ یا معده ۴۰ قرار دارد که از قدیم برای درمان خستگی، داشتن خلط و چرک گلو و درد قفسه سینه کاربرد داشته است. جالب است که درد قفسه سینه از نشانه ها و عوارض بالا بودن کلسترول است و نقطه کشف شده برای درمان بالا بودن کلسترول همان نقطه فنگ لنگ است. محققان دریافته اند که تحریک این نقطه با استفاده از طب سوزنی الکتریکی موجب بالا رفتن متابولیسم بدن و پایین آمدن سطح کلسترول و تری گلیسرید خون می شود.

مکانیزم اثر درمان به این صورت است که طب سوزنی موجب تحریک تولید آنزیم نیتریک اکسید سینتاز (nNOS) می شود. این آنزیم موجب پایین آمدن فشار خون و تون عروق می شود.

همچنین در سال ۲۰۱۲ کشف شد که ورزش نیز به دلیل تحریک آنزیم نیتریک اکسید سینتاز موجب جدا شدن کلسترول از خون و انتقال آن به کبد برای شکسته شدن می شود. برای پایین آوردن سطح کلسترول بهتر است به ورزش شدید بپردازید.

مسلما تعداد زیادی نقطه طب سوزنی وجود دارد که موجب بهبود کلی سلامت و وجود تعادل در جریان خون و انرژی بدن می شوند و در نتیجه موجب بهبود بیماری های قلبی نیز می شوند. اما نشانه هایی مانند کلسترول بالا اهمیت استفاده از نقطه های اختصاصی را بالا می برند.

اینکه خود شما به فکر سلامتی خودتان باشید و برای بهبود آن به طب سوزنی، استفاده از داروهای گیاهی، تغییر عادات غذایی و ورزش بپردازید، شما را از استفاده از داروهای شیمیایی پر خطر برای مغز بی نیاز می کند.

منبع

http://www.theacupunctureclinic.co.nz/acupuncture-lowers-cholesterol-new-research/