علائم یائسگی معمولا با آغاز دهه ششم زندگی شروع شده و به مدت ۴-۵ سال ادامه می‌یابد. این علائم می‌توانند سلامت عمومی و در نتیجه تمام جنبه‌های زندگی فرد را تحت تاثیر قرار دهد. روش‌های درمانی فعلی برای کنترل علائم یائسگی بطور کامل کارآمد نیستند. درمانی هورمونی جایگزین در بسیاری افراد کارساز است، اما در بدترین حالت استفاده از این هورمون‌ها ریسک ابتلا به سرطان پستان را افزایش می‌دهد. به همین علت بسیاری به دنبال درمان‌های غیرهورمونی می‌گردند. که این درمان‌ها نیز عموما عوارضی مانند اختلال خواب، سرگیجه، تهوع یا خستگی به همراه دارند. از این رو جستجو برای درمان‌های غیر دارویی برای علائم یائسگی بسیار مورد توجه است.

از جمله اصلی‌ترین درمان‌های غیر دارویی برای علائم یائسگی طب سوزنی است. بررسی‌ها نشان می‌دهد این روش در درمان بسیاری از مشکلات جسمی و روحی مانند دردهای مزمن، افسردگی و صرع موثر بوده است.

طب سوزنی یک درمان طبیعی برای یائسگی است. این روش می‌تواند علائم یائسگی مانند گرگرفتگی، اضطراب، تغییر خلق را کاهش داده و به برقراری تعادل هورمونی و احساسی کمک کند.

طب سوزنی یک روش غیرتهاجمی، طبیعی و موثر برای مقابله با علائم یائسگی است. ادعا می‌شود طب سوزنی ضمن برقراری تعادل هورمونی، مشکلات کم خوابی و تحریک‌پذیری را کاهش داده و کیفیت خواب را افزایش می‌دهد. این روش می‌تواند کیفیت زندگی فرد را ارتقاء داده و فرد را برای پذیرش تغییرات فیزیولوژیک آماده کند.

در طب سنتی چینی به یائسگی به چشم یک اتفاق طبیعی نگاه می‌شود که در اثر نقص در Yin بروز می‌کند. در سراسر زندگی انرژی Yin در اثر فعالیت‌های روزانه، کار، استرس، اندوه، زایمان و بیماری‌های مختلف تحلیل می‌رود. این بدان معنی است که بدن به تدریج از تعادل خارج شده و کارآیی لازم در برقراری تعادل ریتم‌های طبیعی خنک کننده، آرامش و مرطوب کردن را ندارد. که این شرایط فرد را با علائمی مانند گرگرفتگی، اضطراب و کم خوابی مواجه می‌کند. اگرچه هدف نهایی در درمان با طب سوزنی تقویت انرژی Yin است، اما فرایند درمان ممکن است در افراد مختلف بر حسب خصوصیات روحی و جسمی افراد متفاوت باشد.

بر اساس یکی از تازه‌ترین پژوهش‌ها، که توسط گروهی از پژوهشگران دانمارکی و انجام شده است، مشخص شد که طب سوزنی حداقل در بعضی زنان می‌تواند در تسکین علائم یائسگی مفید باشد.

تمام متخصصان طب سوزنی در این بررسی حداقل ۱۴ سال سابقه تجربی داشتند. در این پژوهش ۷۰ زن با یک الگوی استاندارد طب سوزنی، به مدت ۵ هفته تحت درمان قرار گرفتند. این افراد در دو گروه تقسیم شده، که یک گروه هر هفته به مدت ۱۵ دقیقه با طب سوزنی تیمار می‌شد. و گروه دیگر تحت هیچ درمان خاصی قرار نگرفت. بعد از شش هفته ۸۰ درصد افراد تیمار شده با طب سوزنی کاهش چشمگیر در علائم یائسگی احساس کردند. استفاده از طب سوزنی نه تنها سبب تسکین گرگرفتگی در این افراد شده بود بلکه از میزان تعرق دوره‌ای (خصوصا در شب)، اختلالات خواب، مشکلات احساسی، پوستی و مو نیز کاسته بود.

با اینحال به علت تعداد محدود شرکت کنندگان در این بررسی و دوره کوتاه مطالعه، احتمال اینکه اثرات مشاهده شده ناشی از تلقین بوده باشد وجود دارد. که این نیازمند بحث در مورد میزان قابل قبول بودن شواهد در این بررسی است. لذا در این مورد همچنان نیاز به آزمایشات بیشتر با طراحی‌های دقیق‌تر است.