طب سنتی، بر اساس فلسفه ای بنا نهاده شده است که جهان و بدن انسان را دارای دو نیروی مخالف هم به نام ying و yang در نظر می گیرد. زمانی که این دو نیرو در تعادل با هم باشند، بدن انسان سالم است. در این فلسفه کهن، انرژی یا چی (Qi) در مسیرهای خاصی به نام کانال های انرژی (meridians)، در سراسر بدن جریان دارد. این جریان دائمی انرژی، نیروهای ying و yang را در تعادل با هم نگه می دارد. اگر کانال های انرژی بدن مسدود شوند، انرژی مانند آب در پشت سد به دام می افتد. این انسداد در جریان های انرژی منجر به درد، از دست دادن عملکرد بخش های بدن و بیماری می شود.

[kc_accordion open_all=”yes” class=”accor_section3″][kc_accordion_tab title=”اثر فراگیر طب سوزنی در بدن”][kc_column_text]
با توجه به فلسفه ایجاد درد در طب سنتی، طب سوزنی می تواند با آزاد کردن انرژی های مسدود شده، درد را درمان و بازگشت عملکرد را تحریک کند. طب سوزنی با تحریک روند طبیعی ترمیم در مسیرهای فیزیولوژیکی مختلف بدن، باعث درمان بیماری ها می شود. مطالعات نشان داده است طب سوزنی روی دستگاه عصبی، دستگاه غدد درون ریز، دستگاه ایمنی، دستگاه قلب و عروق و دستگاه گوارش بدن اثر می گذارد. با تأثیر گذاشتن روی عملکرد دستگاه های بدن، طب سوزنی نه تنها قادر است دردهای مزمن را درمان کند، بلکه به خواب آرام، گوارش صحیح غذا و احساس سلامتی در شخص منجر می شود.

[/kc_column_text][/kc_accordion_tab][kc_accordion_tab title=”کاربردهای طب سوزنی در درمان دردهای مزمن”][kc_column_text]
طب سوزنی با ایجاد تعادل در جریان خون، مواد مغذی بدن و انرژی “چی” در بدن، تمام دردهای مزمن (از جمله سردرد، کمر درد و دردهای قاعدگی خانم ها) را درمان می کند. در حال حاضر، طب سوزنی در کشورهای غربی و ایالات متحده آمریکا برای درمان دردهای عصبی، کمر درد، سر درد، فیبرومیالژیا و دردهای قاعدگی خانم ها به کار می رود.

[/kc_column_text][/kc_accordion_tab][kc_accordion_tab title=”چگونه طب سوزنی، دردهای مزمن را درمان می کند؟”][kc_column_text]
روند انجام طب سوزنی به این ترتیب است که چهار الی ۱۰ عدد سوزن بسیار نازک در محل های خاصی وارد پوست می شوند؛ این کار باعث آزاد شدن اندروفین و سروتونین در بدن می شود. اندروفین ماده طبیعی ضد درد در بدن است؛ این ماده سلول های گیرنده درد در مغز را اشغال می کند و جلوی انتقال پیام های درد به مغز را می گیرد. به گفته بیمارانی که برای درمان دردهای مزمن تحت درمان با طب سوزنی قرار گرفته اند، با پیگیری منظم جلسات طب سوزنی، تعداد دفعات درد و شدت دردهای مزمن کاهش پیدا می کند. طب سوزنی روی انواع دردهای مزمن با علت های مختلف مؤثر است و مزایای زیادی نسبت به داروهای شیمیایی تسکین دهنده درد دارد.

طب سوزنی از راه های مختلفی دردهای مزمن را درمان می کند:

  • طب سوزنی باعث تحریک اعصاب محیطی داخل عضلات و سایر بافت های بدن می شود؛ تحریک اعصاب منجر به آزاد شدن اندروفین، نوروپپتید Y و سروتونین می شود. این مولکول ها عوامل ایجاد درد در مغز و نخاع را دچار تغییر می کنند.
  • افزایش ترشح آدنووزین؛ آدنووزین خواص ضد درد دارد.
  • تعدیل شبکه لیمبیک و پارالیمبیک مغز
  • کاهش التهاب، با تحریک آزاد شدن فاکتورهای عروقی و سیستم ایمنی
  • بهبود سفتی عضلات و حرکت مفاصل، از طریق افزایش گردش های میکرونی محلی (Local)؛ که منجر به پراکندگی تورم عضلات و مفاصل و درمان درد می شود.

[/kc_column_text][/kc_accordion_tab][/kc_accordion]

منابع

http://healthland.time.com/2012/09/11/acupuncture-may-help-reduce-chronic-pain-after-all/
http://www.health.harvard.edu/healthbeat/relieving-pain-with-acupuncture
http://cim.ucsd.edu/clinical-care/acupuncture.shtml
http://www.acupuncture.org.uk/a-to-z-of-conditions/a-to-z-of-conditions/chronic-pain.html