در این مقاله سعی شده تا در رابطه با طب سوزنی ، کم کردن اشتها با طب سوزنی صحبت شده و همچنین مزایای استفاده از این روش درمانی اطلاعاتی در اختیار شما قرار داده شود. با ما همراه باشید.

کاهش اشتها با طب سوزنی

نتایج تحقیقات اخیر مشخص کرده است که طب سوزنی می‌تواند به کاهش اشتها و در نتیجه کاهش وزن در افراد کمک کند، بدون اینکه نیازی به تغییر رژیم غذایی آن‌ها یا انجام فعالیت‌های ورزشی باشد. در یکی از تحقیقات، گروهی از پژوهشگران در دانشگاهی در هنگ کنگ در سال ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۶، اثر طب سوزنی بر روی 13 مرد و 59 زن در سنین 18 تا 68 سال را بررسی کردند. شاخص BMI این افراد 25 یا بیشتر بوده است و در طی سه ماه قبل از آزمایش هیچ گونه دارویی مصرف نکرده و تغییر وزنی نداشتند. این افراد در دو گروه تقسیم‌بندی شدند که یک گروه بوسیله طب سوزنی و دیگری بوسیله دارونما تیمار شدند. 16 دوره طب سوزنی در طی هشت هفته انجام شد. در این آزمایش، نقاط طب سوزنی بر روی شکم، اندام‌های تحتانی و گوش جهت تحریک انتخاب شدند. نتایج این آزمایش نشان داد، افرادی که تحت تیمار طب سوزنی بوده‌اند بطور متوسط 2.47 کیلوگرم کاهش وزن و شاخص BMI آن‌ها حدود 1.56 کیلو بر واحد سطح کاهش داشته است. در حالی که افراد گروه دارونما، بطور متوسط 0.54 کیلو کاهش وزن و شاخص BMI آن‌ها حدود 0.19 کیلو بر واحد سطح کاهش داشته است. بر اساس نظر پژوهشگران در این تحقیق، کاهش وزن مشاهده شده ناشی از اثر طب سوزنی بر کاهش اشتها بوده است. به عبارت دیگر طب سوزنی سبب تحریک هورمون‌های سرکوب کننده اشتها شده است. از جمله این هورمون‌ها سروتونین و بتا اندورفین هستند که سبب کاهش اشتها شده و فرآیند تخریب بافت چربی را شدت می‌بخشند.

در تحقیقی دیگر که در سال 2013 در دانشگاه سئول انجام شده بود نیز اثر نقاط طب سوزنی در گوش بر کاهش اشتها گزارش شده است. در این تحقیق، 91 فرد دارای اضافه وزن در سه گروه قرار گرفتند که به ترتیب بوسیله دارونما، یک سوزن روی گوش و پنج سوزن روی گوش تیمار شدند. در پایان این آزمایش گروهی که بوسیله 5 سوزن تیمار شدند بطور متوسط 6.1 درصد کاهش وزن و افرادی که بوسیله یک سوزن تیمار شدند 5.7 درصد کاهش وزن نشان دادند. در حالی که گروه دارونما کاهش وزن قابل توجهی نداشتند.

بر اساس نتایج تحقیقات، نقاط طب سوزنی که بر روی گوش قرار دارند بطور موثری برای کاهش اشتها و کاهش وزن بکار برده می‌شوند. این نقاط همچنین در درمان اعتیاد به سیگار و الکل، سوء مصرف دارویی و بطور کلی سم زدایی از بدن نیز بکار برده می‌شوند. بیش از ۲۰۰ نقطه بر روی گوش وجود دارد که در طب سوزنی مورد استفاده قرار می‌گیرند، لذا پیدا کردن موثرترین نقطه برای کاهش اشتها بسیار مهم است. سه مورد از مهمترین نقاط موثر در کاهش اشتها بر روی گوش عبارتند از shen men، hunger و stomach. علاوه بر گوش، نقاط دیگری که بر روی شکم و سایر نقاط بدن قرار دارند نیز از طریق تقویت سیستم گوارش، عملکرد کبد، تحریک ادرار و تنظیم هورمون‌ها به کاهش وزن کمک می‌کنند.

با کلیک روی “بیماری‌های قابل درمان با طب سوزنی” می‌توانید با خدمات مختلف ما آشنا شوید و در صورت تمایل برای تماس با ما و کسب اطلاعات بیش‌تر اینجا کلیک کنید.

کم کردن اشتها با طب سوزنی4


برای خواندن مطالب درمورد لاغری با طب سوزنی:

کم کردن اشتها با طب سوزنی

کم کردن اشتها با طب سوزنی امروزه به عنوان یکی از روش های درمانی برای افرادی که می خواهند اشتهای آن ها کم شود کاربرد دارد. زیاد بودن اشتها می تواند دلایل زیادی داشته باشد.

در صورتی که ممکن است در برخی افراد افزایش اشتها منجر به چاقی و بیماری هایی گردد که عواقب بسیار بدی داشته و در سلامت افراد موثر است.

طب سوزنی یکی از روش های درمانی است که می تواند بدون استفاده از مواد شیمیایی و انجام عمل های سخت به شما کمک کند از طریق کنترل اشتها به وزن ایده آل خود برسید.

طب سوزنی یکی از روش های درمانی شرقی است که با در گذشته با فرو کردن سوزن در بدن افراد و امروزه با این روش و یا نخ جایگزین سوزن و روش های نوین مورد استفاده قرار می گیرد. بر خلاف تصور عموم این روش درمانی نه تنها درد ندارد بلکه بسیار آرامش دهنده بوده و موجب تسکین درد و آرامش در شخص می گردد.

اشتهای زیاد به چه معناست؟

اشتها میزان تمایل شما به مصرف مواد غذایی است. اشتها نباید خیلی کم و یا زیاد باشد. زیرا در هر دو صورت نشان از یک بیماری یا عادت بد غذایی دارد. در صورتی که اشتها کم باشد مواد مورد نیاز بدن تامین نشده و شخص انرژی لازم برای انجام کارهای خود را نخواهد داشت.

این در حالی است که اشتهای زیاد نیز باعث می شود شما بیش از نیاز بدنتان غذا و خوراکی مصرف کنید که در نهایت خود را به صورت چربی در بدن شما نشان داده و سبب افزایش وزن می شود.

در صورتی که در یک دوره خاص اشتهای شما به میزان چشمگیری روز به روز افزایش یابد لازم است حتما نگران آن باشید. امروزه کم کردن اشتها با طب سوزنی در این گونه مواقع می تواند بسیار کمک کننده باشد.

دلایل افزایش اشتها در بدن

ممکن است پس از انجام یک روز کاری سختی یا پس از انجام فعالیت ورزشی اشتهای زیادی داشته باشید که این امری طبیعی است اما در غیر این صورت باید دلیل اشتهای زیاد خود را بیاید. افزایش اشتها و اختلال در آن می تواند تابع عواملی مانند عوامل زیر باشد.

1. استرس

2. افسردگی

3. اضطراب

4. سندرم پیش از قاعدگی

5. مصرف برخی داروها مانند ضدافسردگی‌های تری‌سیکلیک، کورتیکواستروئیدها و سیپروهپادین

6. بیماری بولیمیا که شخص دچار زیادی اشتها شده و بعد از مصرف غذا استفراغ می کند.

7. دیابت که در آن بدن برای تنظیم قند خون دچار مشکل می شود.

8. بیماری گریوز که به عنوان یک بیماری خود ایمنی شناخته شده و در آن تیروئید به میزان زیادی هورمون تیروئید تولید می نماید

کم کردن اشتها با طب سوزنی5


برای خواندن مطالب درمورد امبدینگ شکم:

روش درمانی طب سوزنی

طب سوزنی یکی از روش های درمانی است که امروزه برای درمان های بسیار زیادی مانند میگردن، افسردگی، لاغری ، اختلالات غذایی و اختلالات اضطرابی مورد استفاده قرار می گیرد.

روش طب سوزنی دارای 2500 سال سابقه است. در این روش درمانی نقاط بدن حساس تحریک شده و وادار به انجام واکنش می شوند. در نهایت حرکت انرژی در بدن موجب بهبود درد بیماران می شود.

چگونگی کم کردن اشتها با طب سوزنی

کم کردن اشتها با طب سوزنی شاید برای شما هم جالب باشد و بخواهید بدانید چگونه این کار انجام می گیرد. این روش یک روش درمانی برای کاهش اشتها است که به دو شکل انجام می گیرد. در ادامه شما را بیشتر با این دو روش آشنا می کنیم.

روش اول کم کردن اشتها با طب سوزنی

در روش اول درمان پرخوری و یا کم کردن اشتها با روش درمانی طب سوزنی، سوزن و یا نخ های تابیده سوزن مانند در نقاط خاصی از بدن وارد می شوند.

این اقدام سبب ترشح هورمون هایی می گردد که به شخص حس سیری می دهند. این در حالی است که افراد احساس آرامش بسیاری نیز می کنند که خود در روند کاهش اشتها تاثیر گذار است.

روش دوم کاهش اشتها با طب سوزنی

در روش درمانی دوم از نوعی سوزن باریک به نام پرس نیدن و یا دانه های سید استفاده می شود. افرادی نیز هستند که نمی توانند دائما به مطب مراجعه کنند و تمایل دارند درمان آن ها در مدت زمان کم تری انجام گیرد. این افراد می توانند از ایمپلنت های نیمه دائمی و دائمی مانند ASP جهت کاهش اشتهای خود استفاده کنند.

کم کردن اشتهای افراد استرسی با طب سوزنی

افرادی که به دلیل اختلالات اضطرابی و استرس به پرخوری و زیادی اشتها دچار هستند می توانند با روش درمانی دیگری اقدام به کم کردن اشتهای خود کنند. در این روش نیز نقاط مشخصی از بدن شخص با استفاده از ابزارهای طب سوزنی تحریک شده و در نهایت موجب کاهش استرس شخص و تعدیل اشتهای او می گردد.

آیا طب سوزنی به تنهایی برای کاهش اشتها کافی است؟

ممکن است برخی افراد بپرسند کم کردن اشتها با طب سوزنی به تنهایی امکان پذیر است یا باید اقدامات دیگری نیز انجام شود. افرادی که می خواهند از این روش درمانی استفاده کنند باید در تغذیه و سبک زندگی خود نیز تجدید نظر نموده و اقدامات اصلاح کننده ای انجام دهند.

مصرف مواد غذایی مانند پروتئین ها و فیبر سبب می شود افراد حس سیری داشته و اشتهای آن ها کم تر شود. این در حالی است که مصرف قندها برعکس عمل می کند. مصرف وعده های غذایی در زمان مناسب یکی دیگر از گزینه هایی است که باید مدنظر قرار بگیرد.

همچنین به هیچ وجه نباید وعده صبحانه را حذف کرد. بنابراین داشتن یک رژیم غذایی مناسب همراه با لایف استایل مطلوب می تواند در کنار طب سوزنی گزینه ایده آلی باشد.

اقدامات لازم کم کردن اشتها با طب سوزنی

شاید برای شما هم سوال باشد که چگونه می توانید از روش درمانی طب سوزنی استفاده کنید تا اشتهای شما به حد استاندارد برسد. لازم است ابتدا دلیل اشتهای زیاد خود را پیدا کنید.

همچنین می توانید از بخش مشاوره مجموعه پزشکان سایت با آن ها مشورت کنید تا بتوانند به شما کمک کنند. در صورتی که لازم باشد و علائم بیماری خاصی در شما ظاهر شود باید تحت نظر پزشک در زمینه بیماری خود بوده و همزمان از این روش درمانی استفاده کنید.

برخی افراد هستند که می خواهند مدت زمان کم کردن اشتها با طب سوزنی را بدانند. با توجه به نوع پرخوری که شما دارید، نظر پزشک و روند درمان این جلسات می تواند متغیر باشد.

سخن آخر

کم کردن اشتها با طب سوزنی یکی از روش های درمانی است که امروزه برای افرادی که به پرخوری مبتلا هستند بسیار کاربرد دارد. این روش درمانی از گذشته تا کنون وجود داشته و برای بیماری های مختلفی به کار می رفته است.

کاهش اشتها با طب سوزنی لازم است در کنار یک رژیم غذایی سالم و همچنین مصرف مناسب وعده های غذایی در زمان خود باشد. لازم است افرادی که از بیماری های خاص مانند آن چه در ابتدای مقاله بیان شد رنج می برند حتما تحت نظر پزشک بوده و قبل از شروع درمان با طب سوزنی حتما لیست داروهای خود را به پزشکان مجموعه نشان دهند.

سوالات متداول کاهش اشتها با طب سوزنی

اشتها میزان تمایل شما به مصرف مواد غذایی است. اشتها نباید خیلی کم و یا زیاد باشد. زیرا در هر دو صورت نشان از یک بیماری یا عادت بد غذایی دارد. در صورتی که اشتها کم باشد مواد مورد نیاز بدن تامین نشده و شخص انرژی لازم برای انجام کارهای خود را نخواهد داشت….

  1. استرس
  2. افسردگی
  3. اضطراب
  4. سندرم پیش از قاعدگی
  5. مصرف برخی داروها مانند ضدافسردگی‌های تری‌سیکلیک، کورتیکواستروئیدها و سیپروهپادین
  6. بیماری بولیمیا که شخص دچار زیادی اشتها شده و بعد از مصرف غذا استفراغ می کند.
  7. دیابت که در آن بدن برای تنظیم قند خون دچار مشکل می شود.

مصرف مواد غذایی مانند پروتئین ها و فیبر سبب می شود افراد حس سیری داشته و اشتهای آن ها کم تر شود. این در حالی است که مصرف قندها برعکس عمل می کند. مصرف وعده های غذایی در زمان مناسب یکی دیگر از گزینه هایی است که باید مدنظر قرار بگیرد. همچنین به هیچ وجه نباید وعده صبحانه را حذف کرد. بنابراین داشتن یک رژیم غذایی مناسب همراه با لایف استایل مطلوب می تواند در کنار طب سوزنی گزینه ایده آلی باشد…