به طور تقریبی یک پنجم افراد، افسردگی بالینی را حداقل یک بار در طول عمر خود تجربه می کنند. احساس ناراحتی و افسردگی در بعضی شرایط مانند از دست دادن عزیزان، طبیعی است و اثرات آن را می توان با تغییر شیوه زندگی کنترل کرد. اما افسردگی بالینی به مشکلات طولانی مدت و شدید روحی، فیزیکی و شناختی اطلاق می شود که بر روی زندگی روزمره افراد تاثیر منفی می‌گذارد. نشانه های افسردگی به شرح زیر است:

  • از دست دادن حس مثبت و حس موفقیت (عدم علاقه به فعالیت هایی که به طور معمول لذت بخش هستند).
  • افکار منفی (اغلب نگرانی در مورد آینده).
  • تحریک پذیری، اضطراب و خستگی
  • تغییر الگوی خواب (خوابیدن زیاد یا کم خوابی).
  • نا امیدی (میل به خودکشی).
  • عوامل افسردگی همانند عوامل اضطراب هستند. افسردگی معمولا با مصرف داروهای ضد افسردگی یا روان درمانی یا ترکیب آن ها درمان می شود.

طب سوزنی چینی از گذشته برای درمان افسردگی و اضطراب به جای مصرف دارو استفاده شده است. طب سوزنی بیشتر برای از بین بردن دردها معروف است و تعداد کمی از افراد از فواید آن در درمان افسردگی و اضطراب آگاه هستند. یک تحقیق جدید توسط مرکز طب سوزنی انگلستان با همکاری موسسه خیریه طب سوزنی نشان می دهد که تنها ۱۰% مبتلایان به اضطراب، به طب سوزنی روی آورده اند، در حالی که نزدیک به نیمی از آن ها دارو مصرف می کنند. همه شرکت کنندگان در این مطالعه اظهار کردند که به درمان مکمل علاقه مند هستند، اما نزدیک به دو سوم آن ها نمی دانستند که طب سوزنی یک درمان مکمل و موثر برای افسردگی و اضطراب است.

بر اساس باور چینی ها، افسردگی در اثر عدم گردش مناسب انرژی در بدن به وجود می آید. قلب و کبد، به همراه نقش کمکی طحال، به عنوان عضوهای مسئول چرخش انرژی در بدن شناخته شده اند. معروف ترین روش طب سوزنی برای تنظیم چرخش انرژی در بدن به چهار دروازه (Four Gates) مشهور است. این روش شامل تحریک نقاط مشخص (۲ نقطه در دو دست بین انگشت شست و انگشت اشاره و دو نقطه در پاها بین انگشت بزرگ و دومین انگشت) برای درمان افسردگی است.

منابع

http://psychcentral.com/lib/acupuncture-anxiety-depression/
http://www.express.co.uk/life-style/health/435324/Acupuncture-offers-new-hope-in-treating-depression-and-anxiety