در این مقاله قصد داریم تا در رابطه با آرتروز و درمان آرتروز با طب سوزنی اطلاعاتی را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. با ما همراه باشید.

آرتروز تنها یک بیماری نیست. این یک اختلال پیچیده است که می تواند بیش از 100 عارضه و مشکل مختلف به با ر آورد. هر فرد در هر شرایط سنی ممکن است به آرتروز دچار شود. دو نوع از شایع ترین انواع آرتروز، استئوآرتریت و آرتریت روماتوئید هستند. این دو نوع آرتروز عوامل، فاکتورهای ریسک، و عوارض مختلفی را بر روی بدن دارند. با این وجود، استئوآرتریت و آرتریت روماتوئید یک عارضه مشترک دارند و آن درد دائمی مفاصل است.

تحقیقات در مورد تاثیر طب سوزنی بر آرتروز

مطالعات بسیاری نشان می دهند که طب سوزنی می تواند به درمان آرتروز و دیگر بیماری های خود ایمنی کمک کند.

در یکی از مطالعاتی که در اسکاندیناوی صورت گرفته است نشان داده شد که 25 درصد از بیماران مبتلا به آرتروز بعد از دریافت درمان طب سوزنی، از قرار گرفتن تحت عمل جراحی منصرف شدند. در این مطالعه محققان طب سوزنی را با مشاوره و ورزش برای درمان آرتروز مفصل ران مقایسه کردند. 32 بیماری که در انتظار جراحی تعویض لگن بودند به دو گروه 16 نفره تقسیم شدند. اعضای گروه اول تحت یک جلسه 10 دقیقه ای و 5 جلسه 25 دقیقه ای طب سوزنی قرار گرفتند، و اعضای گروه دیگر تحت مشاوره و ورزش های مناسب آرتروز در طول 6 هفته قرار گرفتند.

بعد از 6 هفته، بیماران از جهت درد و توانایی حرکت و عملکرد مورد بررسی قرار گرفتند: در بیمارانی که درمان طب سوزنی را دریافت کرده بودند، بهبود چشمگیری مشاهده شد، در حالی که هیچ پیشرفت خاصی در بیماران تحت مشاوره و ورزش دیده نشد. نتایج این تحقیق نشان می دهد که طب سوزنی در درمان آرتروز مفصل ران نسبت به مشاوره و ورزش بسیار موثر تر است.

مطالعه دیگری که در دانشگاه مری لند صورت گرفت نشان می دهد در صورتی که طب سوزنی به درمان بیماران مسنی که مبتلا به آرتروز و درد زانو هستند اضافه شود، بهبود آنها سریع تر و بهتر نمایان می شود.

برای تعیین اینکه آیا طب سوزنی درمانی مکمل، ایمن و موثر برای درمان آرتروز و درد زانوی سالمندان است یا خیر، یک تحقیق تصادفی و بالینی در دانشکده پزشکی دانشگاه مری لند انجام شد. این تحقیق سه مورد زیر را مورد بررسی قرار داد:

  • آیا انجام طب سوزنی به عنوان طب مکمل همراه با درمان همیشگی، موجب افزایش میزان کاهش درد در افراد می شود؟
  • آیا تاثیر طب سوزنی تا 4 هفته بعد از درمان پایدار است؟
  • آیا طب سوزنی عوارض جانبی دارد؟

73 بیمار به طور تصادفی به دو گروه تقسیم شدند. گروه اول در طول 8 هفته، 2 بار در هفته به همراه درمان همیشگی، تحت درمان طب سوزنی نیز قرار گرفت و گروه دوم تنها تحت درمان همیشگی قرار گرفت. بیمارانی که تحت طب سوزنی قرار گرفته بودند بعد از 8 هفته درد کمتر و قابلیت حرکت بیشتری داشتند. اما تغییری در وضعیت بیماران گروه دوم مشاهده نشد. همچنین هیچ یک از بیماران در جلسات درمان هیچ گونه عوارض جانبی را برای طب سوزنی گزارش نکردند.

 

منبع

https://www.acufinder.com/Acupuncture+Information/Detail/Acupuncture+for+Arthritis

درمان آرتروز با طب سوزنی


برای خواندن مطالب درمورد طب سوزنی و دیسک کمر:

درمان آرتروز با طب سوزنی

درمان آرتروز با طب سوزنی یکی از روش هایی است که امروزه برای درمان آرتروز به کار می رود. آرتروز یکی از بیماری هایی است که بیشتر مردم در سنین بالا به آن مبتلا می شوند.

اگر تا کنون به یک باره در ناحیه آرنج یا زانوی خود احساس درد کرده اید، شاید شما هم به آرتروز مبتلا باشید. این در حالی است که درد مفصل صرفا به خاطر آرتروز نیست بلکه می تواند دلایل بسیار زیاد دیگری داشته باشد.

برای مثال کمبود اسیدهای چرب در بدن و یا کمبود کلسیم و یا ضعف در استخوان ها می تواند از دلایل ایجاد آرتروز باشد. یکی از مهم ترین دلایل ایجاد این بیماری در انسان ها سبک زندگی ناسالم است.

برخی دیگر از افراد حتی کودکان به دلیل چاقی به این عارضه مبتلا شوند. طب سوزنی یکی از روش های درمانی است که امروزه برای درمان آرتروز بسیار به کار می رود. این در حالی است که این بیماری روش های درمانی بیشتری نیز دارد.

آرتروز و علل ایجاد آن

درمان آرتروز به طب سوزنی موجب می شود این بیماری در بدن تسکین یافته و دردهای ناشی از آن کم شود. اما بیماری آرتروز چیست و چه دلایلی سبب بروز این بیماری در بدن اشخاص می شود؟

در بیماری آرتروز مفاصل شخص ملتهب شده و در هنگام حرکاتی مانند دویدن، نشستن و یا راه رفتن شخص دچار دردهای زجر آوری می شود به گونه ای که در عملکرد او اشکال ایجاد می کند. بر اساس تحقیقات در حال حاضر بیش از یک سوم جمعیت در جهان از این بیماری رنج می برند.

بر اساس مطالعات انجام شده از سوی پزشکان و بهداشت جهانی در حال حاضر دو گونه آرتروز وجود دارد. نوع اولی پوکی استخوان است که به آن استئوپروز و نوع دومی روماتیسم مفصلی است که به آن آرتریت روماتوئید می گویند. می توان گفت اولین نوع بیشتر در رده اختلالات ژنتیکی جای می گیرد این در حالی است که نوع دوم به دلیل ضعف سیستم ایمنی می باشد.

با اختلال در سیستم ایمنی بدن بر روی بافت های بدن تاثیر منفی گذاشته و نهایتا موجب بیماری آرتروز می شود. شاید برخی افراد گمان کنند بیماری آرتروز درمان پذیر نیست و تا ابد باید درگیر آن باشند. این در حالی است که این بیماری می تواند به روش هایی درمان شود که یکی از آن ها درمان آرتروز با طب سوزنی است.

علائم آرتروز چیست؟

بسته به این که آرتروز از چه نوعی است علائم آن ها متفاوت است. این علائم می تواند به تدریج و یا به صورت یک مرتبه و ناگهانی باشد. برخی از علائم آرتروز عبارت اند از:

1. درد که می تواند در بیماری آرتروز متغیر یا ثابت باشد.

2. تورم که ممکن است در برخی نقاط موجب قرمزی و تورم بدن می شود.

3. خشکی مفاصل یکی دیگر از علائمی است که ممکن است صبح زود، بعد نشستن طولانی مدت و یا رانندگی طولانی مدت باشد.

4. اختلالات در حرکات مفصل و یا خشکی و یا درد در هنگام بلند شدن یکی دیگر از علائمی است که افراد مبتلا به آرتروز می توانند داشته باشند.

درمان آرتروز با طب سوزنی7


برای خواندن مطالب درمورد سیاتیک و طب سوزنی:

انواع آرتروز کدام اند؟

آرتروز انواع مختلفی دارد و می تواند در بخش های مختلفی از بدن خود را نشان دهد. آرتروز را می توان در 7 گروه زیر جای داد.

1. آرتروز مکانیکی

2. آرتریت التهابی یا ورم کننده

3. درد اسکلتی عضلانی بخش هایی از بدن

4. دردهای کمر

5. آرتروز عفونی

6. بیماری بافت همبند

7. آرتروز متابولیک

درمان آرتروز با طب سوزنی چگونه است؟

طب سوزنی یکی از روش های شرقی است که امروزه بسط داده شده و به چندین شکل انجام می شود. در آرتروز غضروف ها دچار اشکال می شوند. غضروف ها در واقع بافت های نرمی هستند که وظیفه اتصال مفاصل را بر عهده دارند و به این ترتیب آن ها را از فشار و یا ضربات ناگهانی حفظ می کنند.
در نتیجه هنگام آرتروز غضروف دیگر نمی تواند مفاصل را از این تنش های ناگهانی حفظ نماید. روش طب سوزنی به گونه ای است که سبب می شود غضروف ها بهبود پیدا کرده و درد شدید مفاصل کاهش یابد. در نتیجه این عمل عضلات ریلکس شده و سفتی مفاصل کم می شود.

انواع روش های درمان آرتروز با طب سوزنی

درمان آرتروز با طب سوزنی می تواند به روش های مختلفی ایجاد شود که با توجه به شرایط بیماری و نظر پزشکان و همچنین امکانات موجود این روش های عملی می شوند. در ادامه شما را با روش های درمان آرتروز با طب سوزنی آشنا می کنیم.

1: طب سوزنی

اولین روش درمانی طب سوزنی است که با استفاده از تعداد زیادی سوزن انجام می شود. در این روش سوزن ها به آرامی و با عمق کم به درون پوست رفته و در نتیجه با پمپاژ جریان خون سبب کم شدن درد مفاصل می گردند.

روش طب سوزنی دارای پروسه طولانی مدتی است اما روش بسیار اثر گذاری در کاهش درد های ناشی از آرتروز و درمان آن می باشد. این روش درمانی عوارضی ندارد. شاید برخی افراد گمان کنند پروسه درمان درد آور است اما در این روش تنها شخص احساس قلقلک و در نهایت رهایی از درد را دارد.

2: طب سوزنی الکتریکی

یکی دیگر از روش های درمان آرتروز با طب سوزنی، طب سوزنی الکتریکی است. در این روش با استفاده از سوزن های خاصی جریان الکترومغناطیسی وارد غضروف مورد نظر شده و در نهایت سبب می شود سفتی عضلات کاهش یابد.

این روش درمانی بین 4 تا 6 هفته زمان می برد اما هیچ گونه عارضه ای ندارد و اکثر افراد مبتلا به آرتروز این روش را بر روش های دارویی ترجیح می دهند.

3:درمان آرتروز با طب سوزنی اکیو پرشر

اکیو پرشر به عنوان قدیمی ترین روش درمان طب سوزنی است که آن ها را به عنوان طبیعی ترین روش برای کاهش درد مفاصل می دانند. در این روش نقاط مورد نظر به خوبی فشار و ماساژ داده می شوند و در نهایت سبب گردش خون در داخل غضروف می گردد.

در نتیجه احساس درد در مفاصل کاهش می یابد. نتیجه این روش از جلسه اول قابل لمس است اما بین 2 تا 4 هفته زمان لازم است تا نتایج به خوبی حاصل شوند.

4: درمان های گیاهی

آخرین روش طب سوزنی که به درمان بیماران آرتروزی و کاهش درد آن ها کمک می کند، درمان های گیاهی است. در این روش گیاهان چینی به روشی مناسب بر روی مفاصل قرار می گیرند. برای مثال گیاه مورد نظر مفصل را پوشانده و به این ترتیب سفتی را از میان برده و سبب کاهش درد مفاصل می شود.

طب سوزنی برای چه کسانی نامناسب است؟

طب سوزنی برای درمان بسیاری از بیماری ها کاربرد دارد این در حالی است که افراد مبتلا با انعقاد خون نباید از این روش درمانی استفاده نمایند. همچنین خانم های باردار باید با نظر پزشک خود از طب سوزنی استفاده نمایند.

سخن آخر

درمان آرتروز با طب سوزنی یکی از روش های بسیار موثر است که امروزه بسیار کاربرد دارد. این روش درمانی باید در کنار سایر درمان ها انجام شود. همچنین افرادی که می خواهند نتیجه بگیرند باید در کنار درمان آرتروز از مواد غضروف ساز و ترمیم کننده استفاده نمایند. همچنین با انجام حرکات ورزشی مناسب می توانند روند درمان و تسکین درد را تسریع بخشند.

سوالات متداول درمان آرتروز با طب سوزنی

طب سوزنی یکی از روش های شرقی است که امروزه بسط داده شده و به چندین شکل انجام می شود. در آرتروز غضروف ها دچار اشکال می شوند. غضروف ها در واقع بافت های نرمی هستند که وظیفه اتصال مفاصل را بر عهده دارند و به این ترتیب آن ها را از فشار و یا ضربات ناگهانی حفظ می کنند….

درمان آرتروز با طب سوزنی می تواند به روش های مختلفی ایجاد شود که با توجه به شرایط بیماری و نظر پزشکان و همچنین امکانات موجود این روش های عملی می شوند. در ادامه شما را با روش های درمان آرتروز با طب سوزنی آشنا می کنیم….

طب سوزنی برای درمان بسیاری از بیماری ها کاربرد دارد این در حالی است که افراد مبتلا با انعقاد خون نباید از این روش درمانی استفاده نمایند. همچنین خانم های باردار باید با نظر پزشک خود از طب سوزنی استفاده نمایند….