تیروئید یک غده درون ریز پروانه ای شکل است که در جلوی گلو قرار دارد. این غده هورمون هایی را برای کنترل متابولیسم بدن تولید، نگهداری و ترشح می کند. پرکاری تیروئید زمانی رخ می دهد که این غده بیش از حد به تولید هورمون بپردازد و به عوارضی مانند اضطراب، استرس، تپش قلب، اختلال در خواب، کاهش وزن بیش از حد، تغییر خلق و خوی ناگهانی و بزرگ شدن غده تیروئید منجر گردد. پرکاری تیروئید ممکن است در اثر سابقه ارثی، سابقه ابتلا به بیماری های تیروئید، مشکلات هورمونی یا مصرف زیاد ید بروز پیدا کند.

طب سوزنی به صورت کاملا طبیعی پرکاری تیروئید در شما را درمان کند، اما حتما قبل از انجام طب سوزنی برای پرکاری تیروئید با پزشک خود مشورت کنید.

[kc_accordion open_all=”yes” class=”accor_section3″][kc_accordion_tab title=”مطالعات”][kc_column_text]

طب سوزنی می تواند درمان موثری را برای پرکاری تیروئید و عوارض آن ارائه دهد. بر اساس تحقیقی که در نوامبر ۲۰۰۶ در یکی از مجلات معتبر پزشکی چینی به چاپ رسید، طب سوزنی در متعادل شدن میزان هورمون تیروئید در بیماران مبتلا به پرکاری تیروئید موثر است. محققان سطح هورمون تیروئید افراد دوگروه را که دچار پرکاری تیروئید بودند بررسی کردند. اعضای یک گروه تحت طب سوزنی و اعضای گروه دیگر تحت دارو درمانی برای درمان پرکاری تیروئید قرار گرفتند. گروهی که تحت طب سوزنی قرار گرفتند ۹۳ درصد بهبود داشتند، در حالی که گروهی که تحت دارو درمانی قرار گرفتند ۷۶ درصد بهبود را تجربه کردند.

[/kc_column_text][/kc_accordion_tab][kc_accordion_tab title=”روش درمان”][kc_column_text]
در ابتدا، متخصص طب سوزنی اطلاعات مورد نیاز مانند سابقه پزشکی شما، عوارض و داروها و مکمل هایی را که مصرف می کنید جمع آوری می کند. نبض شما را اندازه گیری می کند و برای رسیدن به تشخیص صحیح، بر اساس طب سنتی چینی، به زبان شما نگاه می کند. سپس شما بر روی تخت دراز می کشید و متخصص طب سوزنی سوزن های باریکی را در نقاط مختلف بدن شما وارد می کند. در ابتدا ممکن است احساس درد کمی داشته باشید، اما بعد از اینکه همه سوزن ها به بدن وارد شدند، احساس بسیار خوشایندی خواهید داشت. شما به مدت ۲۰ دقیقه الی ۱ ساعت به همان حالت استراحت باقی خواهید ماند و ممکن است پزشک شما دیگر روش های درمانی مانند ماساژ چینی، درمان الکتریکی، حجامت یا گیاه درمانی را به کار ببرد. توجه داشته باشید که نتایج درمان، بعد از چند جلسه و همچنین با به کار بردن ترکیبی از روش های مختلف ظاهر شود.

علاوه بر روش های درمانی ذکر شده، ورزش هایی مانند یوگا نیز می توانند به بهبود پرکاری تیروئید کمک کنند. تا زمانی که از واکنش بدنتان به مدل های مختلف ورزش آگاه نشده اید، از هر گونه ورزش شدید خودداری کنید و برای انتخاب ورزش مناسب، با پزشک خود مشورت نمایید.

[/kc_column_text][/kc_accordion_tab][kc_accordion_tab title=”ایمنی”][kc_column_text]
تا زمانی که طب سوزنی توسط افراد متخصص و همچنین با استفاده از سوزن های استریل و با روش های اصولی انجام شود، هیچگونه خطری ندارد.

طب سوزنی ممکن است موجب عوارض جانبی مانند خونریزی، کبودی، احساس ناراحتی در محل سوزن ها و عفونت شود. اما در صورتی که طب سوزنی توسط متخصص آن انجام شود، این عوارض بسیار نادر هستند.

[/kc_column_text][/kc_accordion_tab][/kc_accordion]

منبع

http://www.livestrong.com/article/536247-acupuncture-treatment-for-hyperthyroid/