طب سوزنی و طب فشاری دو روش درمانی بوده که بر اساس طب سنتی چینی استوار هستند. در هر دو روش اعتقاد بر این است که عوارض و بیماری‌ها در نتیجه بر هم ریختن تعادل یا انسداد جریان انرژی در بدن ایجاد می‌شوند. این روش‌ها تلاش می‌کنند تا جریان انرژی در بدن را به حالت تعادل برگردانند تا بدن سلامت و شادابی خود را بازیابد. هر دو روش طب سوزنی و طب فشاری مادامی که توسط افراد آموزش دیده و معتبر انجام شود، امن هستند. از جمله روش‌های دیگری که برای تحریک نقاط انرژی استفاده می‌شود عبارتند از ماساژ عمقی، طب سوزنی لیزری، بادکش، gua sha و غیره.

نقاط مربوط به جریان انرژی می‌توانند با روش‌های مختلفی برانگیخته شوند. طب فشاری و طب سوزنی دو روشی هستند که این نقاط را تحریک می‌کنند. به طور خلاصه، طب سوزنی از سوزن‌هایی به نازکی مو برای تحریک این نقاط استفاده می‌کند در حالی که در طب فشاری از فشار برای ماساژ دادن و تحریک این نقاط استفاده می‌شود. فشار مربوطه می‌تواند به وسیله دست (انگشتان، کف دست، آرنج) یا به وسیله ابزارهای دیگر ایجاد شود.

طب سوزنی باعث تحریک و برانگیختگی قوی‌تری در قوای درونی بدن و توانایی بهبودی می‌شود. در طب سوزنی، تحریکات به صورت نقطه‌ای انجام می‌شود، در حالی که در طب فشاری، اعمال فشار به طور سرتاسری در امتداد کانال‌های انرژی امکان‌پذیر است. این فشار باعث آزادسازی انقباض‌های ماهیچه‌ای شده و جریان خون را بهبود می‌بخشد. با این حال در هر دو روش، نقاط مربوطه به هر یک از اندام‌های داخلی دارای جایگاه یکسانی در طول کانال‌های انرژی هستند.

طب سوزنی می‌تواند به روش‌های مختلفی انجام شود. استفاده از گرما، فشار و نور لیزر در همان نقطه همزمان با سوزن از جمله این روش‌ها است. این در حالی است که برای تقویت اثر فشار درمانی می‌توان از ماساژ همراه با روغن‌های گیاهی استفاده کرد.

اگرچه طب سوزنی دردی ندارد، با این حال برای افرادی که ذاتا ترس از سوزن دارند ممکن است مساله ساز باشد، در این موارد طب فشاری کارساز خواهد بود.

منابع

http://www.livestrong.com/article/125496-acupressure-vs.-acupuncture/

What is the difference between acupuncture and acupressure?

http://theydiffer.com/difference-between-acupuncture-and-acupressure/