کاربرد طب سوزنی در درمان آسیب مچ دست ورزشکاران

دست‌ یکی از عجایب آفرینش انسان است. حرکات دقیق و ظریف دست امکان انجام فعالیت‌های متعددی را فراهم می‌کند. انعطاف پذیری و چالاکی دست ضمن شگفت انگیز بودن و داشتن مزایای متعدد می‌تواند گاها مشکل‌زا نیز باشد. استفاده از کیبورد، استفاده از شست روی موبایل و فعالیت‌های ورزشی می‌تواند باعث ایجاد دردهای شدید و اختلالاتی مانند آرتریت و التهاب تاندون در دست و مچ شود. آسیب مچ دست ورزشکاران به علت حرکات شدید و مکرر از جمله موارد شایع است. آسیب مچ دست ورزشکاران ممکن است به دلیل آسیب تاندون‌ها، کشیدگی ماهیچه‌ها، پیچ خوردگی لیگامنت‌ها، آرتریت، کیست گانگلیون، سندروم تونل کارپال، شکستگی و مشکل مفاصل ایجاد شود.
برای آشنایی بیش‌تر با آسیب‌های ورزشی که طب سوزنی قادر به درمان آن‌هاست می‌توانید روی لینک کلیک کنید.

انواع دردهای دست و مچ

انواع دردهای دست و مچ که بوسیله طب سوزنی قابل درمان هستند عبارتند از:

  • سندروم تونل کارپال (Carpal tunnel syndrome): شرایطی است که طی آن در اثر فشار بر عصب عبوری از تونل استخوان مچ، درد شدید در مچ و انگشتان ایجاد می‌شود. این درد طی زمان تشدید شده و گاها با بی‌حسی و ضعف همراه است. این اختلال در نتیجه ناهنجاری آناتومی در ساختار مچ، در اثر بارداری یا حرکات خاص در ورزش‌هایی مثل تنیس ایجاد می‌شود. طب سوزنی می‌تواند به بازتر شدن کانال و کاهش درد و التهاب کمک کند.
  • آرتریت: این اختلال در اثر آسیب دیدگی غضروف و مفاصل به دنبال آسیب مچ دست ورزشکاران ایجاد شده که منجر به درد در اثر حرکت می‌شود. رایج‌ترین نوع آرتریت مربوط به شست است.
  • التهاب تاندون: در دست و مچ تعداد زیادی تاندون وجود دارد. معمولا التهابات در تاندون‌های مچ ایجاد می‌شود که بصورت گرفتگی، تیر کشیدن و سوزش احساس می‌شود. این نوع درد حین گرفتن اشیا یا حرکت مکرر مچ تشدید می‌شود.
  • پیچ خوردگی: نوعی آسیب دیدگی لیگامنت‌ها در مفصل است. لیگامنت‌های زیادی در مچ و انگشتان وجود دارد که این نواحی را مستعد پیچ خوردگی می‌کند. عوارض این آسیب دیدگی در آسیب مچ دست ورزشکاران شامل تورم، حساسیت، کبودی، سفتی، کاهش توان و محدودیت گستره حرکات است.

 درمان آسیب مچ دست ورزشکاران با طب سوزنی

کاهش درد در مچ به دنبال آسیب مچ دست ورزشکاران بوسیله طب سوزنی از طریق افزایش گردش خون و آزاد سازی گرفتگی‌ها صورت می‌گیرد. انتقال خون تازه و اکسیژن به ناحیه آسیب دیده می‌تواند به بهبود جراحت کمک کند. همچنین نقاط طب سوزنی خاصی وجود دارند که می‌تواند به توقف درد ناشی از آسیب مچ دست ورزشکاران نیز کمک کند.
ما در موسسه جامع طب سوزنی ایران انواع درمان‌های ممکن با طب سوزنی را ارائه می‌دهیم. برای تماس با ما و تعیین وقت قبلی می‌توانید روی “تماس با ما” کلیک کنید.