اگرچه طب سوزنی در حال تبدیل شدن به عنوان درمان جایگزین یا مکمل برای طب غربی است، بسیاری از بیماران، نمی‌دانند چه انتظاراتی در اولین تجربه خود باید داشته باشند و قبل از طب سوزنی چه مواردی را باید در نظر بگیرند. با توجه به وجود سبک‌های مختلف طب سوزنی در دسترس و تکنیک‌های متنوعی که در اختیار پزشکان مجاز قرار می‌گیرند، ممکن است اختلاف نظر بین متخصصین طب سوزنی وجود داشته باشد، اما در اینجا برخی از رایج‌ترین نکات مورد نیاز قبل از طب سوزنی را مطرح می‌کنیم:

۱. طب سوزن چیزی بیش از درد را درمان می‌کند. طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی، طب سوزنی نه تنها می‌تواند در درمان بیماری‌های معمولی مثل سرماخوردگی و درد معده (عامل ویروسی) موثر باشد بلکه برای انواع مختلفی از مشکلات از جمله استرس‌های روانی و احساسی، سرطان، بیماری‌های پوستی، اختلالات عصبی، دندانپزشکی، عفونت، زایمان و نقرس نیز مثمر ثمر است. بنابراین قبل از طب سوزنی باید بدانید که لغو جلسه طب سوزنی به واسطه بیمار شدن کار درستی به نظر نمی‌آید.

۲. با معده خالی راهی طب سوزنی نشوید. یک نکته مهم اینست که پزشک شما ممکن است فراموش کند به شما گوشزد کند. اما بهتر است بدانید که قبل از طب سوزنی لازم است چیزی در حد یک میان وعده غذایی داشته باشید تا بدن شما انرژی کافی برای به حداکثر رساندن پتانسیل درمان را داشته باشد. طب سوزنی با شکم خالی می‌تواند باعث سرگیجه شود.

۳. ممکن است از شما خواسته شود زبان خود را نشان دهید، نبض خود را گرفته و شکم خود را منقبض کنید. متخصصین طب سوزنی به وضعیت ارگان‌های داخلی بدن شما علاقمندند و با استفاده از این روش می‌توانند قبل از طب سوزنی بهترین درمان (نقاط مناسب برای طب سوزنی) را برای شما تعیین کنند.

۴. خوب است قبل از طب سوزنی بدانید که علاوه بر معاینه فیزیکی، اکثر پزشکان طب سوزنی از شما درباره موضوعات مختلف مربوط به سلامت و شیوه زندگیتان سؤال می‌کنند. اغلب این سؤالات شامل درخواست توصیف دقیق حرکات روده، ادرار کردن و قاعدگی (برای زنان) می‌شود. قبل از طب سوزنی هرچه جزئیات بیشتری را بتوانید توضیح دهید احتمالا به تشخیص بهتر آن‌ها کمک بیشتری خواهید کرد.

۵. سوزن‌های مورد استفاده در طب سوزنی از سوزن‌های زیر پوستی بسیار نازک‌تر است. اگر قبل از طب سوزنی ، فکر کردن به سوزن شما را می‌ترساند، در نظر داشته باشید که سوزن طب سوزنی به ضخامت دو تا سه رشته مو بوده و در واقع کاملا انعطاف‌پذیر است. اغلب مردم از اینکه در موقع وارد شدن و خارج شدن سوزن دردی احساس نمی‌کنند شگفت‌زده می‌شوند.

۶. قبل از طب سوزنی لازم است بدانید که متخصصین طب سوزنی، سوزن‌های مورد استفاده برای شما را برای فرد دیگری استفاده نمی‌کنند (بر اساس قوانین بهداشت و درمان) و این بدین معناست که احتمال انتقال بیماری از طریق سوزن‌ها وجود ندارد. علاوه بر این سوزن‌ها از فولاد ضد زنگ با گرید جراحی و بسیار نازک و قابل انعطاف هستند.

۷. قبل از طب سوزنی بهتر است بدانید که پزشکان متخصص طب سوزنی علاوه بر سوزن از ابزار و درمان‌های دیگری نیز استفاده می‌کنند. اگرچه سوزن ابزار اصلی است اما اغلب متخصصان طب سوزنی از درمان‌هایی با عنوان طب چینی مانند طب فشاری (اعمال فشار به جای سوزن بر روی نقاط طب سوزنی)، Tuina (ماساژ)، Guasha (پاک کردن پوست)، مکش پوست، Moxibustion (گرم کردن پوست)، گیاهان چینی یا Qi Gong (انرژی درمانی) نیز استفاده می‌کنند. بسته به نوع آموزش پزشک، تشخیص او و میزان راحتی شما، ممکن است علاوه بر سوزن با درمان دیگری نیز مواجه شوید.

۸. اغلب یک جلسه طب سوزنی برای درمان کافی نخواهد بود و به شما احتمالا درمان‌های بعدی توصیه شود.
در نهایت اگر هر چیزی حتی در طول درمان به طور فیزیکی یا روحی برای شما ناراحت کننده است، حتما در مورد آن صحبت کنید. طب سوزنی باید لذت‌بخش و آرامش‌بخش باشد.

اگر می خواهید در مورد بیماری‌های قابل درمان با طب سوزنی مطالعه کنید روی لینک آن کلیک کنید. همچنین می‌توانید برای مشاوره با ما در تماس باشید.