نوعی فیبر طبیعی که از روده گاو و گوسفند استخراج می‌شود و آن را زه (catgut) می‌نامند، بکار گرفته می‌شود تا به وسیله سوزن در محل مربوط به طب سوزنی جاسازی شود. به این روش اصطلاحا امبدینگ زه می‌گویند که می‌تواند تحریک پذیری و برانگیختگی در آن محل را به طور پیوسته حدود ۷ تا ۱۰ روز حفظ کند و نیاز به سوزن‌های مکرر را برطرف می‌کند. این فیبر پس از این مدت به طور کامل جذب بدن می‌شود.

روش انجام امبدینگ نخ در ناحیه شکم

ابتدا یک یا دو نقطه برای درمان انتخاب شده و استریل می‌گردد. حدود ۰.۵ درصد محلول procaine (نوعی بی‌حس کننده) در محل ورود و خروج سوزن تزریق می‌شود. سپس به وسیله تیغ جراحی یک برش بسیار کوچک در محل ایجاد کرده و با استفاده از یک سوزن منحنی با اندازه مناسب، فیبر را در اطراف نقطه مورد نظر فرو می‌برند. سوزن در بافت زیر پوستی فرو برده و از سمت دیگر خارج می‌شود. فیبر به همراه سوزن در عمقی حدود ۱ الی ۱.۵ سانتیمتر زیر نقطه مربوطه قرار داده میشود. سپس دو انتهای فیبر در نزدیکترین فاصله از سطح پوست بریده می‌شود. محل بخیه به وسیله یک گاز استریل به مدت چند روز پانسمان می‌شود.

امبدینگ شکم Catgut embedding

در روشی دیگر، از فیبر به صورت بخیه‌های حلقوی در اطراف نقطه مربوط به طب سوزنی استفاده می‌شود. اخیرا از سوزن‌های خاص مربوط به کمر (lumbar) برای فرو بردن فیبر در نقطه طب سوزنی استفاده شده است. این روش بسیار ساده‌تر بوده و فیبر می‌تواند در هر عمقی در نقطه مربوطه جاسازی شود. بعضی پزشکان چینی از سوزن‌هایی با قطر ۰.۶ میلیمتر استفاده می‌کنند که استفاده از این سوزن‌ها، درد امبدینگ نخ را کمتر و از طرفی فرآیند جذب فیبر را تسریع می‌کند.

امبدینگ شکم به شرایط بدنی فرد بستگی داشته و قبل از تیمار، یک مشاوره پزشکی انجام خواهد شد. در حقیقت امبدینگ شکم نوعی طب سوزنی است، با این تفاوت که در اینجا نقطه خاص مربوط به طب سوزنی به طور ملایم و پیوسته، تا زمانی که بیماری یا ناراحتی برطرف شود، تحریک می‌شود. این تداوم تحریک در نقطه مورد نظر می‌تواند به طور قابل توجهی فرآیند کاهش وزن را بهبود بخشد، متابولیسم را تقویت کند و حتی به تناسب اندام مخصوصا سینه‌ها بی‌انجامد. در مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۴ توسط Jessica M. و همکارانشان در مجله Journal of research in medical science به چاپ رسیده است، طی بررسی بر روی ۹۹ داوطلب زن مبتلا به چاقی، تحریک نقاط مربوط به طب سوزنی بر کنترل وزن داوطلبان موثر گزارش شده است. همچنین طی این گزارش اثر همزمان امبدینگ لاغری به همراه سوزاندن گیاهان دارویی در مجاورت نقاط طب سوزنی بسیار تاکید شده است. از جمله اثرات دیگر امبدینگ لاغری کاهش چربی و کاهش مقاومت بدن در برابر انسولین و لپتین را می‌توان نام برد که در مطالعات دیگر نتایج آن گزارش شده است. به طوری که این اثرات مثبت بر حساسیت نسبت به انسولین می‌تواند حتی برای ۱ سال بعد از انجام امبدینگ لاغری باقی بماند که نشان دهنده اثرگذاری پایدار این روش است.

به نظر می‌رسد امبدینگ شکم، سیستم درون ریز را تحریک کرده، گردش خون را بهبود بخشیده، میزان جذب آب و متابولیسم بدن را ارتقا داده و از این طریق اثرات سیستماتیک مفیدی بر بدن به جای می‌گذارد.

منابع

http://www.zentofitness.com/embedding-catgut-tissue-cupping/

Catgut embedding acupuncture.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4214018/

http://health.myhome568.com/traditional-chinese-medicine-catgut-weight-loss-with-diet-control-embedding-for-weight-reduction-easy-the-topic/