کاشت سوزن در گوش چه کاربردی دارد؟

کاشت سوزن در گوش روشی است برای تحریک نقاط طب سوزنی در سطح گوش خارجی جهت تشخیص و درمان اختلالات و بیماری‌ها در سایر نقاط و اعضای بدن. گوش انسان شامل میکروسیستمی از بدن است که با الگوی نقشه بدن بر روی مغز انسان، شباهت دارد. تأثیر مثبت استفاده از کاشت سوزن در گوش برای درمان انواع مختلفی از اختلالات بدن به اثبات رسیده است. از جمله این مشکلات عبارتند از سردرد، آلرژی و اعتیاد به مواد مخدر. اگرچه طب سوزنی به عنوان یک روش سنتی چینی در نظر گرفته می‌شود اما اثرات درمانگری کاشت سوزن در گوش در پزشکی مدرن خصوصا در غرب اروپا نیز مورد توجه قرار گرفته است.

الگوی آناتومی گوش همانند یک جنینی است که به طور بر عکس و رو به پایین در رحم قرار گرفته باشد. لذا این الگو همانند یک بدن کامل، در برگیرنده جزئیات آناتومی، فیزیولوژی و احساسی بدن است. گوش اندام به خصوصی است که علاوه بر حس شنوایی، عملکردهای دیگری نیز دارد. گوش از جمله اولین اندام‌هایی است که در دوران جنینی و طی هفته ۱۸ به طور کامل رشد کرده و همچنین از جمله بافت‌هایی است که در آن، هر سه نوع سلول جنینی (اندو، اکتو و مزودرم) ساخته می‌شود.

زمانی که یکی از نقاط طب سوزنی بر روی گوش فعال شود منجر به تحریک و افزایش هدایت الکتریکی می‌شود. این فرآیند منعکس کننده پاتولوژی و عملکرد در بافت‌های متناظر آن نقطه در بدن است. این ویژگی، تکنیک کاشت سوزن در گوش را تبدیل به یک روش کارآمد در تشخیص و ارزیابی بیماری‌ها می‌کند و در صورت نیاز، درمان بیماری نیز می‌تواند با کاشت سوزن در گوش و در نقطه مربوطه انجام شود. در روش کاشت سوزن در گوش ، سوزن‌های استریل یکبار مصرف از جنس استیل ضدزنگ، طلا یا نقره در فاصله چند میلیمتری از سطح پوست کاشته می‌شوند. سیگنال‌های ایجاد شده در نتیجه کاشت سوزن در گوش از طریق مسیرهای منحصر به فردی از مغز سفر کرده تا به اندام مورد نظر برسند. از آنجا که این پیام‌ها از مغز ارسال می‌شوند، اندام هدف آن را کاملا دریافت می‌کند. لذا هر گونه بیماری مانند میگرن، افسردگی، اعتیاد، بی خوابی، سوء هاضمه، درد و التهاب که در نتیجه بر هم ریختن عملکرد ارگان‌ها باشد (و نه تخریب ارگان‌ها) به این وسیله قابل درمان است. نتیجه درمان ممکن است در افراد مختلف بطور متفاوتی بروز کند، در بعضی فوری آشکار شده و در بعضی دیگر، پس از گذشت چند روز یا پس از یک پیاده‌روی کوتاه احساس آرامش برقرار می‌شود.

با کلیک روی “بیماری‌های قابل درمان با طب سوزنی” می‌توانید با خدمات مختلف ما آشنا شوید و در صورت تمایل برای تماس با ما و کسب اطلاعات بیش‌تر اینجا کلیک کنید.