بیش از ۱۰۰ نوع مختلف سرطان وجود دارد که علائم مختلفی ایجاد می‌کنند. با توجه به نزدیک شدن به ۱۵ بهمن روز جهانی سرطان، ضروری است که از راه‌های بهبود علائم بیماری آگاه باشیم. مطالعات مختلفی در دنیا تاثیر طب سوزنی را در بهبود علائم سرطان و عوارض ناشی از درمان‌های رایج آن شامل شیمی درمانی، پرتودرمانی و جراحی موثر دانسته‌اند. از جمله تاثیرات طب سوزنی بر روی سرطان شامل موارد زیر هستند:

تسکین درد

فرو بردن سوزن‌های طب سوزنی در نقاط خاصی از بدن موجب آزاد شدن اندورفین (مسکن طبیعی بدن) می‌شود. سروتونین دیگر ماده شیمیایی طبیعی بدن که موجب آرامش و ایجاد حال خوب می‌شود، طی درمان با طب سوزنی آزاد می‌شود.

مطالعات بالینی متعددی تاثیر طب سوزنی را در کاهش درد در بیماران سرطانی نشان داده است. بسیاری از افراد مبتلا به سرطان به دنبال طب سوزنی، مصرف مسکن‌ها را متوقف کرده یا به شدت کاهش داده‌اند.

کاهش تهوع و استفراغ

مطالعات بالینی متعددی اثر طب سوزنی را در کاهش تهوع و استفراغ ناشی از شیمی درمانی و جراحی سرطان نشان داده است.

کاهش التهاب

التهاب بخشی از فیزیولوژی بیماری سرطان است. شیمی درمانی و دیگر درمان‌های سنتی سرطان نیز موجب افزایش التهاب در سراسر بدن می‌شوند.

طب سوزنی موجب بهبود جریان سیتوکین در بدن می‌شود که باعث نفوذپذیری عروق، انقباض و اتساع عروق خونی و در نتیجه کاهش التهاب بدن می‌شود.

تعادل سیستم ایمنی

بسیاری از سرطان‌ها و درمان‌های سرطانی موجب سرکوب مغز استخوان که منبع تولید سلول‌های خونی در سیستم ایمنی است، می‌شوند. طب سوزنی موجب افزایش تولید سلول‌های خونی، لنفوسیت‌ها و سلول‌های کشنده طبیعی شده که همگی موجب بهبود پاسخ ایمنی بدن و کاهش خطر عفونت می‌گردد.

مدیریت استرس

نقاط طب سوزنی متعددی وجود دارند که به آرامش سیستم عصبی کمک می‌کنند. طب سوزنی در بیماران سرطانی موجب آرامش و احساس شادی بیشتر در آن‌ها می‌شود. به علاوه بسیاری از بیماران دچار اضطراب و نگرانی کمتری خواهند شد.

خواب بهتر

بیماران مبتلا به سرطان، درد و ناراحتی شدیدی را تحمل می‌کنند و خوابیدن برایشان مشکل می‌شود. طب سوزنی با آرام کردن بدن و شل کردن عضلات، به خواب راحت‌تر بیمار کمک می‌کند.

بهبود اشتها و عمل هضم

با توجه به اینکه درمان سرطان با کاهش تولید بزاق موجب خشکی شدید دهان و گلو می‌شود، کاهش اشتها یکی از عوارض جانبی شایع در درمان سرطان است. طب سوزنی این عوارض جانبی را کاهش داده و موجب بهبود اشتها می‌شود.

همچنین پرتودرمانی ممکن است موجب درد و تورم در دهان و گلو شود و عمل بلع را مشکل کند. بعضی بیماران نیز حس چشایی خود را از دست می‌دهند. طب سوزنی به کاهش این عوارض جانبی و خوردن و نوشیدن طبیعی فرد کمک می‌کند.

کاهش شدت گرگرفتگی

بیماران مبتلا به سرطان سینه و پروستات اغلب زمانی که تحت درمان هورمونی قرار می‌گیرند، دچار گرگرفتگی می‌شوند. طب سوزنی می‌تواند این علائم را کاهش داده و موجب نظم در فعالیت‌های روزانه فرد شود.