دیسک گردن

ناراحتی دیسک گردن به دلیل ناهنجاری در دیسک‌هایی که بین استخوان‌های گردن قرار دارند، ایجاد می‌شود. فتق یا بیرون زدگی دیسک گردن معمولا در گروه سنی ۳۰ تا ۵۰ سال اتفاق می‌افتد که البته در همه موارد، سابقه تصادف یا ضربه وجود ندارد. زمانی که یک دیسک آسیب ببیند، می‌تواند منجر به درد گردن ناشی از التهاب یا اسپاسم عضلانی شود. در موارد شدید، درد و بی‌حسی به بازوها نیز می‌رسد که ناشی از فشار به ریشه‌های عصبی گردن است.

همه افرادی که از اختلالات دیسک گردن رنج می‌برند، نیازمند جراحی نیستند. درمان‌های دیگری مثل فیزیوتراپی، دارو و استفاده از یخ و گرما گاهی برای حل مشکل و انجام فعالیت‌های روزانه فرد کافی هستند. طب سوزنی یکی دیگر از روش‌های درمانی دیسک گردن است که تاثیر مثبت آن و برتری آن نسبت به استفاده از دارو، در مطالعات مختلف نشان داده شده است.

طب سوزنی در درمان دیسک گردن

اثر طب سوزنی در درمان دیسک گردن نه تنها از پیشرفت بیماری جلوگیری می‌کند، بلکه موجب از بین رفتن هیپوکسی مغز که به خاطر جابجایی مهره‌های گردن اتفاق می‌افتد، می‌شود.

طب سوزنی روی نقاط عکس العمل تاثیر می‌گذارد و موجب بهبود عصب محلی و منجر به عادی شدن تکانه‌های عصبی می‌شود.

به طور کلی طب سوزنی منجر به تحریک تولید اندورفین خاصی می‌شود که موجب تسکین درد در ستون فقرات گردنی و بهبود دیگر علائم دیسک گردن می‌شود.

طب سوزنی، بافت‌های عضلانی را شل می‌کند و منجر به بهبود تبادل خون در مفاصل و غضروف‌ها می‌شود و در نتیجه به رفع اسپاسم‌های عضلانی کمک می‌کند.

طب سوزنی بر روی بازسازی ساختار غضروف‌ها اثر می‌گذارد و موجب افزایش روند بازسازی و بهبود جریان خون به دیسک‌های بین مهره‌ای می‌شود.

گرچه طب سوزنی دیسک را به جای معمول خود برنمی‌گرداند، اما به رفع انسداد کمک کرده و التهاب را کاهش می‌دهد. به این ترتیب مواد مغذی (سلول‌های خونی) راحت‌تر به سمت دیسک رفته و فرآیند بهبود اتفاق می‌افتد. همچنین طب سوزنی موجب برداشتن فشار از روی عصب دیسک می‌شود و در نتیجه پیغام درد به مغز صادر نمی‌شود.

اثر بخشی طب سوزنی با ماساژ و درمان‌های دستی بیشتر می‌شود.

درمان دیسک گردن با طب سوزنی شامل فرو بردن سوزن‌های خاص در نقاطی از بدن که در امتداد مسیر درد قرار دارند، است. متخصص طب سوزنی محل اعصاب خاص را که تحت فشار هستند یا موجب درد شده‌اند را تعیین و سپس سوزن‌ها را در جای مناسب فرو می‌کند. در مطالعات اخیر طب سوزنی برای درمان دیسک گردن، نشان داده شده است که نقاط خاص طب سوزنی همگی دور از گردن هستند. در واقع نقاط طب سوزنی در قسمت بالای سر، روی مچ دست و در قسمت فوقانی پشت بدن هستند. کانال‌های انرژی طب سوزنی از دست و پاها شروع شده و به نیم تنه می‌رسد، سپس به اندام‌های داخلی متصل می‌شود؛ به همین دلیل نقاطی در مچ دست می‌توانند در درمان مشکلات گردنی کمک کنند.