منافذ پوست موجود روی صورت همان خروجی‌های عرق هستند. این منافذ با فولیکول پوست در ارتباط بوده و دربردارنده غدد سباسه نیز هستند که از خود نوعی چربی بنام سبیوم ترشح می‌کنند تا پوست و مو را چرب نگه دارند.

سایز منافذ پوست قبل از هر چیز به ژنتیک فرد بستگی دارد. منافذ پوست در افراد سفید پوست معمولا کوچک‌تر از افراد سبزه یا سیاه پوست است. یا تعداد منافذ پوست در افراد دارای پوست خشک نیز کمتر از افراد با پوست چرب است. به طور کلی اندازه منافذ پوست در نقاطی از صورت مانند پیشانی یا بینی بزرگ‌تر است در حالی که در سایر نقاط صورت منافذ پوست کمتر به چشم می‌آیند. بزرگ‌تر شدن و به چشم آمدن منافذ پوست معمولا به یکی از دلایل زیر است:

  • ایجاد آکنه
  • افزایش بیش از ماده سبیوم و چربی بیش از حد پوست
  • آفتاب سوختگی
  • استفاده از مواد آرایشی noncomedogenic

تجمع سلول‌های مرده و ماده سبیوم به دام افتاده در منافذ پوست می‌تواند باعث گشاد شدن منافذ شود. تابش فرابنفش نیز سبب تخریب کلاژن‌های پوست می‌شود که مسئول استحکام ساختار پوست و تنگ نگه‌داشتن منافذ پوست هستند. البته کاهش تولید کلاژن در طی فرایند طبیعی افزایش سن نیز می‌تواند اثر مشابه بگذارد. همچنین دست‌کاری و فشار دادن آکنه یا جوش صورت نیز می‌تواند باعث ایجاد جراحت پوستی و در نتیجه بزرگتر شدن اندازه منافذ شود.

ساده‌ترین استراتژی کوچک نگه‌داشتن منافذ پوستی، تمیز نگه داشتن آن‌ها است. گرفته شدن منافذ یا تجمع چربی می‌تواند باعث بزرگ‌تر شدن منافذ پوست شود. حداقل دو مرتبه شستشوی صورت طی روز از گرفته شدن منافذ و تجمع چربی جلوگیری می‌کند. بهتر است شستشوی صورت به آرامی و با استفاده از آب سرد انجام شود تا از تحریک و التهاب پوست پیشگیری شود.

استفاده از محصولات محتوی رتینول و رتینیل پالمیتات قبل از خواب می‌تواند در استحکام ساختار پوست مفید باشد. برای پیشگیری از تحریک پوست ۳۰ دقیقه قبل از استفاده، صورت را بشوئید.

پیشگیری از ایجاد آکنه، استفاده از تمیزکننده‌های محتوی سالسیلیک اسید می‌تواند مفید باشد.

پیشگیری از تابش مستقیم خورشید به پوست صورت به وسیله کرم‌های ضد آفتاب SPF ۳۰ یا بالاتر، می‌تواند برای حفظ ساختار پوست مفید باشد.

لایه برداری نیز می‌تواند ظاهر چشمگیر منافذ پوست را کاهش دهد. برای این کار بهتر است با یک متخصص پوست مشورت کنید.

یکی از اشتباهات رایج افراد دارای پوست چرب پرهیز از مرطوب کردن صورت بخاطر ترس از چرب‌تر شدن پوست است. در حالی که مرطوب نگه‌داشتن پوست کمک می‌کند تا سبیوم به عمق بیشتری از پوست نفوذ کرده و در نتیجه ظاهر چرب پوست کاسته شده و منافذ کمتر به چشم می‌آیند. همچنین نوشیدن آب فراوان از طریق کمک به دفع مواد زائد از بافت پوست به کاهش گرفتگی منافذ پوست نیز کمک می‌کند.

درمان مشکل کاهش تولید کلاژن و افتادگی پوست ناشی از پیری به‌وسیله روش‌های مختلف از جمله طب سوزنی نیز می‌تواند ظاهر چشمگیر منافذ پوست را کاهش دهد. در طب سوزنی گردش خون و لنف افزایش می‌یابد. لذا اکسیژن و غذا رسانی به .سلول‌های پوستی و از طرفی دفع مواد زائد از بافت پوستی افزایش می‌یابد. این امر به تولید کلاژن بیشتر، تولید سلول‌های جدید، سلامت پوست و استحکام ساختار آن و در نتیجه پیشگیری از افتادگی و کاهش منافذ پوست کمک می‌کند

با کلیک روی “بیماری‌های قابل درمان با طب سوزنی” می‌توانید با خدمات مختلف ما آشنا شوید و در صورت تمایل برای تماس با ما و کسب اطلاعات بیش‌تر اینجا کلیک کنید.