طب سوزنی نه تنها در حوزه درمان مورد توجه است بلکه در حوزه خدمات زیبایی نیز شناخته شده می‌باشد. بر اساس نظر بسیاری از متخصصین طب سوزنی می‌تواند عملکردی مشابه بوتاکس بر پوست داشته باشد به این معنی که به رفع چین و چروک و خطوط کمک کرده و ضمن تقویت بافت پوست، افتادگی پوست را نیز کاهش می‌دهد. در این فرایند کاشت عمقی سوزن‌ها در ناحیه صورت و گردن سبب تقویت گردش خون در عضلات این نواحی شده و به این طریق سبب افزایش آبرسانی، اکسیژن‌رسانی و غذارسانی به بافت پوستی می‌شود. این اتفاقات در نهایت از طریق تحریک تولید کلاژن و الاستین به تقویت بافت پوستی و ایجاد پوستی جوان و جذاب کمک می‌کند.

تنظیم عملکرد نورون‌های دوپامینرژیک: مطالعات انجام شده بر روی موش نشان داده است که طب سوزنی می‌تواند از طریق تحریک تولید آنزیم تیروزین هیدروکسیلاز فرایند ساخت دوپامین را تقویت کند.

کاهش اثر استرس‌های اکسیداتیو: فرایندهای اکسیداتیو و وجود رادیکال‌های آزاد می‌تواند به مرگ سلولی ختم شود. این درحالی است که در مطالعات انجام شده بر روی موش مشخص شده است که عملکرد سیستم آنتی اکسیدانت در موش‌های مبتلا به پارکینسون ضعیف است. استفاده از تکنیک طب سوزنی الکتریکی می‌تواند عملکرد سیستم آنتی اکسیدانت را تقویت کند و از اثر مخرب رادیکال‌های آزاد در بافت عصبی بکاهد.

جلوگیری از پاسخ‌های التهابی: تخریب بافت عصبی به ایجاد پاسخ‌های التهابی منجر می‌شود که می‌تواند باعث تشدید پروسه بیماری شود. بر اساس آزمایشات مختلف مشخص شده است که استفاده از طب سوزنی می‌تواند از تولید فاکتورهای التهابی بکاهد. در یکی از مطالعات بر روی موش‌های مبتلا به پارکینسون مشاهده شد که استفاده از طب سوزنی سبب افزایش سطح فاکتورهای CD3، CD4 و CD8 در خون  و کاهش میزان TNF آلفا می‌شود.

مدت و تعداد دوره‌های درمانی در روش کاشت نخ به شرایط بیماری تحت درمان و جنس نخ‌های مورد استفاده بستگی دارد. بطور معمول در این روش هر ده روز یک جلسه درمانی برگزار می‌شود. و هر دوره درمانی شامل 8 الی 10 جلسه خواهد بود. فاصله بین جلسات درمانی در هر دوره می‌تواند بر حسب تشخیص و شرایط تحت درمان تا 3 الی 4 هفته افزایش داده شود از جمله در مورد کاهش وزن و زیبایی.

اگرچه طب سوزنی می‌تواند به عنوان تنها روش درمانی بکار گرفته شود، اما مشاهده شده است که استفاده همزمان آن با سایر داروهای ضدافسردگی یا درمان‌های کلینیکی دیگر می‌تواند موثرتر باشد. در حقیقت در بعضی بررسی‌ها پیشنهاد شده است که طب سوزنی می‌تواند به عملکرد بهتر سایر روش‌های کلینیکی کمک کند.

اگرچه حجامت عوارض جانبی جدی ندراد، با اینحال در حین درمان یا طی روزهای اول پس از درمان یکسری علائم ممکن است پدیدار شوند. در حین درمان ممکن است فرد احساس سرگیجه کند. همچنین تعرق و حالت تهوع نیز ممکن است پیش آید.پس از درمان پوست در ناحیه فنجان‌گذاری شده تحریک و به رنگ قرمز درمی‌آید. و در محل زخم احساس درد یا سوزش ممکن است حس شود.خطر ابتلا به عفونت یک خطر دائمی در این روش است. لذا نیازمند دقت بسیار بالا حین تمیز کردن پوست و ابزارآلات قبل از ایجاد هر گونه خراشی در سطح پوست است.عوارض دیگر قابل ذکر ایجاد آثار زخم و یا کبودی در محل است.

 

هدف از لیفت صورت با طب سوزنی بهبود طراوت و شادابی پوست همزمان با کاهش ورم، پف و خطوط روی صورتاز طریق تقویت بافت پوست و دفع مواد زائد است. استفاده از طب سوزنی علاوه بر ظاهر صورت، عملکرد اندام‌های درونی بدن را نیز متعادل ساخته و به این طریق به جوانسازی صورت کمک می‌کند. ازینرو طب سوزنی با سایر روش‌های لیف صورت تفاوت دارد چراکه که علاوه بر ظاهر چهره بر عملکرد درونی و سلامت عمومی بدن نیز تاثیر مثبت گذاشته و باعث احساس آرامش و سلامتی می‌شود.

بر اساس نتایج مطالعات مختلف اکثر افراد پس از حدود 5 جلسه طب سوزنی تفاوت چشمگیری در ظاهر صورت خود مشاهده می‌کنند. این در حالی است که اکثر متخصان  هفته‌ایی یک الی دو جلسه طب سوزنی، حداقل به تعداد 10 جلسه طب سوزنی، را برای حصول نتایج خوب توصیه می‌کنند.

در طب سوزنی برای درمان جوش تمرکز اصلی بر برقراری تعادل هورمونی در بدن است. به عبارت دیگر اعتقاد بر این است عدم تعادل هورمونی عامل تولید بیش از حد چربی در غدد سبیوم است. اکثر زمان‌ها جوش صورت با خود آثار زخم نیز به همراه دارد. جای زخم ناشی از جوش عمدتا بصورت تغییر رنگ ظاهر می‌شود. یعنی بصورت لکه‌های قرمز و صورتی رنگ یا بصورت گودال‌ها یا توده‌های پوستی.

انواع زخم جوش:

تغییر رنگ: لک‌های قرمز، صورتی یا قهوه‌ایی در محل آکنه که ممکن است مدت‌ها پس از محو جوش همچنان در محل باقی بمانند. این آثار جوش ممکن است ماه‌ها یا حتی سال‌ها در محل باقی بمانند. طب سوزنی آرایشی در ناحیه صورت می‌تواند از طریق تقویت گردش خون در محل به تخلیه رنگدانه‌ها از محل جوش کمک کرده و آثار زخم را از بین ببرد.

گودال پوستی: در این حالت در محل جوش حفره‌های کوچکی بوجود می‌آید که باعث ناصافی ظاهر پوست می‌شود. این حالت معمولا همراه با جوش‌های کیستیک که از نظر اندازه بزرگتر و عمیق‌تر هستند ایجاد می‌شود. طب سوزنی صورت می‌تواند از طریق تقویت تولید کلاژن به ترمیم بافت پوست در محل کمک کند.

برآمدگی: اغلب جوش‌های بزرگ می‌توانند آثاری بصورت یک توده یا برآمدگی بر پوست برجای بگذارند. این برآمدگی‌ها بصورت زخم‌های نسبتا سفت بوده که طی فرایند ترمیم آهسته جوش در محل باقی می‌مانند. تحریک بوسیله طب سوزنی از طریق کمک به کاهش التهابات و تعادل هورمونی می‌توانند فرایند ترمیم این زخم‌ها را تسریع کند.

آثار زخم جوش ناشی از تغییر رنگ معمولا بسیار سریع و طی حدود دو جلسه طب سوزنی کاهش پیدا می‌کند. بطور کلی آثار زخم جوش بعد از حدود 4 الی 6 جلسه درمانی بطور قابل توجه‌ایی از بین می‌رود. از نظر متخصصان طب سوزنی حداقل 6 جلسه درمانی برای رفع آثار زخم جوش توصیه می‌شود.

معمولا افراد برای رفع مشکلاتی که از قبل وجود دارد برای طب سوزنی مراجعه می‌کنند و تا زمان رفع مشکل از این روش استفاده می‌کنند. هنگامی که یک اختلال سلامتی در بدن آغاز می‌شود، ممکن به سرعت به مشکلات جدی تبدیل شود. ازینرو پیشگیری از ایجاد اختلالت اولیه مورد توجه قرار می‌گیرد. بر اساس نظر متخصصان طب سوزنی، انجام منظم طب سوزنی حتی می‌تواند برای پیشگیری از اختلالت سلامتی یا گسترش آنها در بدن مفید باشند. با این همه تعداد جلسات پیشنهادی طب سوزنی برای هر فرد بر حسب نوع مشکلات احتمالی وی توصیه می‌شود. معمولا در شرایط حاد بیماری ممکن است تعداد 2 الی 3 جلسه طب سوزنی در هفته تا ظهور علائم بهبودی برای فرد تجویز شود. اما پس از حصول بهبودی برای حفظ حالت پایدار یا پیشگیری از ابتلا مجدد، ممکن است دوره‌های منظم درمانی پس از 6 الی 8 هفته و حتی در بعضی افراد هر سه ماه یکبار توصیه شود.

وزوز یا سوت می‌تواند یک اختلال پزشکی و نشانه آسیب دیدن گوش یا سیستم شنوایی باشد. این پدیده معمولا بصورت صدای سوت در گوش توصیف می‌شود اما ممکن است به طریق دیگر مانند صدای وز وز، کلیک کردن، غرش کردن یا زوزه نیز احساس شود. این مشکل ممکن است به علت رشد غیر طبیعی یا تغییرات استخوانی در گوش، جراحات به سر و گردن، احتقان و فشار سینوس و یا بیماری‌های مزمن مانند فشار خون بالا، پرکاری تیروئید و بیماری لایم ایجاد شود.

تا کنون تحقیقات محدودی در مورد تاثیر طب سوزنی در درمانی وز وز گوش منتشر شده که نتایجی تقریبا ضد و نقیض دارند. با اینحال اکثر مطالعات اخیر معتقدند طب سوزنی می‌تواند به کاهش شدت این اختلال کمک کند. این در حالی است که تاکنون در هیچ مطالعه‌ایی در مورد اثر سوء طب سوزنی بر مشکل وز وز گوش گزارش نشده. لذا به علت نداشتن اثر سوء می‌توان حداقل این روش درمانی را نیز در صورت نیاز امتحان کرد.

پاسخ این سوال عمدتا به شرایط فرد، مکانی برای طب سوزنی در نظر دارید یا بیماری‌ایی که قصد درمان آن را دارید بستگی دارد. معمولا تعداد جلسات مورد نیاز به طب سوزنی و فاصله بین آنها برای هر بیمار منحصربفرد است. مثلا در انگلیس، متخصصان ترجیح می‌دهند بطور هفتگی افراد را ببینند، زیرا اعتقاد بر این است که حداقل یک هفته زمان نیاز است تا تغییرات ایجاد شده پس از هر جلسه درمانی قابل مشاهده و تصویر مناسبی از روند درمان فراهم شود.

در طب سوزنی سه سطح مراقبتی یا درمانی وجود دارد که هرکدام بازه زمانی خاص خود را دارند. لازم است قبل از شروع درمان، متخصص سطح درمانی مورد نیاز فرد را مشخص کرده تا بر اساس آن برنامه درمانی اختصاصی هر فرد تعیین شود.

مرحله بحرانی: اگر فرد در حال حاضر دچار علائم حاد بیماری بوده یا برای اولین بار تحت درمان طب سوزنی قرار گرفته باشد، ممکن است دو الی سه جلسه درمانی در هفته برای وی درنظر گرفته شود. تعداد دقیق جلسات به نوع پاسخی که بیماری به طب سوزنی می‌دهد بستگی خواهد داشت. این برنامه درمانی تا زمانی که علائم بیماری برطرف شوند یا هدف مورد نظر از درمان به دست آید ادامه خواهد داشت. پس از آن برنامه درمانی در سطح سنتی ادامه خواهد یافت.

سطح سنتی: بعد از حصول نتایج درمانی دلخواه، می‌توان بازه جلسات درمانی را طولانی‌تر کرد اما نه آنقدر طولانی که بیماری مجددا برگردد. در این مرحله به تدریج فاصله زمانی جلسات زیادتر می‌شود تا بهترین زمان برای هر فرد مشخص شود.

سطح ابقاء یا نگهداری: پس از مشخص شدن بازه بهینه هر فرد در سطح دوم، درمان در این بازه ادامه می‌یابد. در بسیاری افراد این بازه حدودا یک ماهه است، و در بعضی ممکن است بین  6 الی 8 هفته طول بکشد.

طب سوزنی به عنوان یک درمان مکمل برای بارداری و زایمان بکار گرفته می‌شود. شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد طب سوزنی در طی بارداری می‌تواند عوارضی مانند حالت تهوع، درد کمر، بی‌خوابی و افسردگی را کاهش دهد. همچنین گزارشاتی در مورداثرات مفید طب سوزنی حین زایمان نیز وجود دارد. از جمله کمک به القاء زایمان، کاهش زمان زایمان، پیشگیری از زایمان دیررس و کاهش خونریزی بعد از زایمان. اگرچه شواهدی مبنی بر تاثیر طب سوزنی در القاء زایمان و آماده سازی سرویکس وجود دارد اما نتایج مطالعات مروری سیستماتیک هنوز بطور قطع از این مشاهدات پشتیبانی نمی‌کنند که این نیازمند مطالعات کار آزمای کنترل شده بیشتری است. بر اساس مطالعه مروری کوکران که در سال ۲۰۲۰ منتشر شده، استفاده از طب سوزنی در کاهش درد و همچنین کاهش نیاز به داروهای مسکن مفید گزارش شده است.

در سال ۱۹۹۷ کنفرانسی توسط NIH آمریکا برگزار شد که طی آن کنفرانس طب سوزنی به عنوان یک روش ایمن در درمان مشکلات مختلف سلامتی گزارش شد. از جمله کاهش حالت تهوع ناشی از شیمی‌درمانی، بیهوشی، حاملگی و کاهش درد ناشی از جراحی دندان. همچنین مدارکی مبنی بر تاثیر این روش در درمان میگرن، افسردگی، کاهش التهاب آرنج در تنیس‌بازان، یبوست، آسم، کاهش درد کمر و درد گردن، رفع ناباروری، بی‌خوابی و تسریع بهبود زخم گزارش شده است. در تحقیقات اخیر تاثیر طب سوزنی در پیشگیری از شرایط سلامتی دیگر مانند فشار خون بالا و بعضی از بیماری‌های قلبی-عروقی نیز گزارش شده است. سازمان جهانی بهداشت، با در نظر گرفتن معیارهای خاص، طب سوزنی را به عنوان یک روش مناسب در درمان و پیشگیری از بیش از ۵۰ بیماری مختلف گطارش کرده است، از جمله مشکلات گوارشی خاص، مشکلات تنفسی، سرماخوردگی و سینوزیت، عصبی، عضلانی، مشکلات ادراری، مشکلات مربوط به یائسگی، اختلالات تولید مثلی، کمک به ترک سیگار، اختلات روانی مانند استرس و افسردگی.

اگرچه مطالعات متعددی در مورد تاثیر طب سوزنی در درمان و پیشگیری از انواع بیماری‌ها وجود دارد اما میزان قطعیت این روش و شناخت مکانیسم اثر آن هنوز نیازمند مطالعات بیشتری است. از جمله مکانیسم‌هایی که بر اساس تحقیقات مدرن برای نحوه اثر طب سوزنی گزارش شده‌اند عبارتند از: تقویت گردش خون، تحریک سیستم عصبی و ترشح اندورفین‌ها.

یکی از کاربردهای طب سوزنی آرایشی یا طب سوزنی صورت کمک به رفع غبغب است. طب سوزنی آرایشی یک روش موثر در جوانسازی، برطرف کردن علائم پیری مانند چین و چروک و افتادگی پوست است. طب سوزنی با تقویت گردش خون در ناحیه صورت و گردن با افزایش اکسیژن و غذا رسانی به سلول‌ها سبب تحریک تولید کلاژن در بافت پوستی می‌شود. در نتیجه بر استحکام و الاستیسیته بافت پوستی افزوده شده و به رفع افتادگی پوست کمک می‌کند. به طور کلی پروتوکل پیشنهادی برای طب سوزنی آرایشی ۱۰ الی ۱۲ جلسه یک ساعته و در مجموع حدودا به مدت شش هفته (دو جلسه در هفته) برای یک دوره است. ادعا می‌شود بعد از حدود ۷ جلسه درمان ، نتایج چشمگیری در ناحیه صورت و گردن قابل مشاهده می‌باشد، که پس از پایان دوره حدود ۱ الی ۳ سال تداوم خواهد داشت.

پاسخ این سوال منطقا مثبت است. در طب سنتی چند فرم سرماخوردگی وجود دارد که مهمترین آنها باد گرم و باد سرد است. علائم باد سرد عبارتند از احتقان، عطسه، لرز، تب خفیف و بدون تعریق، سردرد، درد بدن، گردن سفت و ترشحات شفاف بینی. علائم باد گرم عبارتند از تب بالا، گلودرد، ترشحات زرد بینی، سردرد، سرفه و درد بدن. طب سوزنی قادر به تقویت سیستم ایمنی می‌باشد. تقویت گردش خون پس از طب سوزنی ضمن تغذیه و تقویت اندام‌ها، بدن را در برابر عوامل خارجی مانند ویروس‌ها مقاوم کرده و از ابتلا به سرماخوردگی پیشگیری می‌کند.

لکنت زبان ناشی از وقوع وقفه در گفتار بوده، که بعلت تکرار آوا و صداها، کشیدن اصوات و ادای ناقص و شکسته کلمات، مانع از تکلم روان می‌شود. علت لکنت زبان شناخته نشده است، لذا تاکنون درمان مناسبی برای این اختلال گفتاری مشخص در اختیار نمی‌باشد. تکنیک جریان هوا (airflow)، یکی از تداخالات رایج برای کنترل و درمان لکنت زبان است. با اینحال یکی از مشکلات این روش‌ها بازگشت مجدد لکنت زبان است. ازینرو درمان لکنت زبان همچنان بطور جدی نیازمند بهبود و توسعه روش‌های نوین است. با استفاده از تکنولوژی‌های جدید مانند fMRI و PET scan مشخص شده که سازوکار عملکردی مغز در افراد مبتلا به لکنت زبان و افراد عادی متفاوت است. افرادی که با روش‌های مدرن موجود به درمان دلخواه نرسیده‌اند بدنبال روش‌های مداخله‌ایی و جایگزین دیگری هستند. از جمله استفاده از روش طب سوزنی که اثر آن در درمان مشکلاتی مانند درد و رفع اعتیاد اثبات شده است. در طب سنتی چینی علت لکنت زبان عدم تعادل در جریان انرژی بین قلب و زبان و همچنین استرس در نظر گرفته می‌شود. متاسفانه مقالات پژوهشی بسیار کمی در مورد استفاده از طب سوزنی در درمان لکنت زبان وجود دارد. در یکی از مطالعات کارآزمایی بالینی که در سال ۲۰۱۱ توسط محققان اصفهانی انجام شده تاثیر تکنیک طب سوزنی با استفاده از لیزر در درمان لکنت زبان مورد بررسی قرار گرفت. در این مطالعه که بر روی ۲۰ فرد مبتلا به لکنت زبان انجام شده استفاده از طب سوزنی در کنار گفتار درمانی به عنوان روشی موثر گزارش شده است.

با توجه به محدودیت گزارشات موجود، اثبات اثرگذاری طب سوزنی در درمان لکنت زبان همچنان نیازمند مطالعات پژوهشی بیشتری می‌باشد.

بیش فعالی کودکان به صورت یک اختلال با علائمی مانند تحرک زیاد، خستگی ناپذیری، کم توجهی، بی‌پروایی، بی‌تابی و سرسختی است. در طب سوزنی علت بیش فعالی عدم تعادل yin و yang در اندام‌های کبد، کیسه صفرا، طحال، کلیه و قلب در نظر گرفته می‌شود. لذا انتظار می‌رود با برقراری تعادل درونی بتوان به کنترل بیش فعالی کمک کند. با این همه مطالعات کلینکی بسیار محدودی در مورد نحوه اثر طب سوزنی در درمان بیش فعالی وجود دارد لذا نمی‌توان با مدرک قطعی چنین ادعایی را اثبات کرد و این نیازمند مطالعات بیشتر با جامعه آماری بزرگتر است.

طب سوزنی آرایشی یا طب سوزنی صورت یکی از کاربردهای رایج طب سوزنی برای رفع چین و چروک، جوانسازی و کشیدن پوست و بطور کلی تقویت و سلامت بافت صورت است. این روش به عنوان یک روش جایگزین به جای جراحی یا استفاده از انواع فیلرها مورد توجه است. اگرچه این روش بطور گسترده برای تقویت بافت صورت استفاده می‌شود و نتایج تحقیقات نیز امیدوارکننده است، اما همچنان منابع علمی برای اثبات قطعی اثرگذاری این روش ناکافی است. بر اساس مطالعات بالینی که تا امروز انجام شده است، بنظر می‌رسد طب سوزنی قادر به ایجاد اثرات مفید اما محدودی می‌باشد. لذا مطالعات بیشتر برای اثبات این ادعا لازم است. با این حال باید توجه داشت که تاثیرات طب سوزنی در افراد مختلف ممکن است یکسان نبوده و بطور کلی نتایج آن به آهستی بروز می‌کند. لذا اگر فرد تمایل به تغییرات چشمگیر و سریع در ناحیه صورت دارد، طب سوزنی روش مناسبی برای وی نیست.

بر اساس گزارش رویترز هلث طب سوزنی به عنوان یک روش مفید در کاهش علائم آلرژی فصلی شامل آبریزش از بینی و چشم شناخته می‌شود. در این مطالعه پس از حدود هشت هفته تیمار با طب سوزنی بهبودی در علائم آلرژی در 71 درصد داوطلبان مشاهده شد. در مطالعه دیگر که توسط محققان دانشگاه پزشکی برلین بر روی 422 فرد مبتلا به آلرژی فصلی انجام شده، بعد از 12 جلسه درمانی به مدت هشت هفته، در دو گروهی که بوسیله طب سوزنی و دارونما تیمار شده بودند در مقایسه با گروهی که فقط دارو مصرف کردند کاهش معنی دار در علائم آلرژی مشاهده شد.

سیاهی دور چشم به دلایل مختلفی می‌تواند ایجاد شود که مهمترین آن خستگی است. با اینحال ممکن است اختلال در عملکرد اندام‌های داخلی از جمله کبد یا سبک زندگی نادرست شامل مصرف سیگار، تغذیه نامناسب و فقدان فعالیت فیزیکی نیز در ایجاد آن نقش داشته باشد. از آنجایی که پوست اطراف چشم نسبت به سایر نقاط بدن نازک‌تر است لذا هر گونه تغییر یا اختلال در گردش خون می‌تواند سریعا در این ناحیه از صورت نمایان شود. در روش درمان با طب سوزنی ضمن کاشت سوزن در نقاط مختلف بدن، تولید اندورفین‌ها و همچنین گردش خون در سراسر بدن تحریک می‌شود که ضمن برقراری احساس آرامش تولید کلاژن در بافت‌های پوستی را نیز تقویت می‌کند. این اتفاق به کاهش سیاهی دور چشم کمک کرده و اگر همراه با تغییر سبک زندگی باشد در دراز مدت می‌تواند به درمان کامل سلولیت بیانجامد. با اینحال در مواردی که سیاهی دور چشم به علت ژنتیک بوده، یا ناشی از وجود بیماری‌های سیستمیک دیگر باشد درمان با طب سوزنی چندان کارآمد نخواهد بود.

داشتن اضافه وزن ظاهر سلولیت را چشمگیرتر می‌کند. هر چه چربی بیشتری زیر پوست انباشته شود، فشاری که از طرف سلول‌های چربی به بافت پیوندی زیر پوست اعمال می‌شود بیشتر شده و برآمدگی ناشی از آن در نقاط ضعیف‌تر پوست نمایان‌تر می‌شود. با اینحال سلولیت در اکثر زنان با وزن‌های کمتر نیز دیده می‌شود. مهمترین فاکتورهای دخیل در ایجاد سلولیت عبارتند از تغییرات هورمونی و سن، ژنتیک، تغذیه و سبک زندگی. از جمله درمان‌های مدرن برای سلولیت شامل درمان لیزری، درمان با امواج آکوستیک، رادیوتراپی و لیپوساکشن است. این در حالی است که کرم و داروهای حاوی کافئین و رتینول نیز برای کاهش ظاهر سلولیت در بازار موجود است. همچنین استفاده از روش‌های درمانی جایگزین مانند طب سوزنی نیز برای درمان سلولیت مورد استفاده قرار می‌گیرند.

افزایش سایز سینه موضوعی است که فکر بسیاری از زنان را درگیر خود کرده است. زنانی که خواستار افزایش سایز سینه هستند دائما در حال جستجو برای یافتن روش‌های جدید هستند. سابقا از ایمپلنت‌های سیلیکونی برای این منظور استفاده می‌شده است که امروزه جای خود را به ایمپلنت‌های پر شده با محلول سالین داده‌اند. که هر کدام از جنبه سلامتی می‌توانند مخاطراتی به همراه داشته باشند. لذا بسیاری از زنان علاقه‌مند استفاده از روش‌های طبیعی برای افزایش سایز سینه هستند. در این بین روش طب سوزنی به دلیل نداشتن هرگونه عارضه جانبی بسیار مورد توجه است. اگرچه این روش مانند روش‌های کاشت ایمپلنت سایز سینه را بطور ناگهانی تغییر نمی‌دهد با این وجود تاثیر قابل توجه‌ایی بر شکل و حتی اندازه سینه می‌گذارد.

طب سوزنی در اصل با تحریک جریان انرژی در بدن و افزایش گردش خون خصوصا در ناحیه سینه به افزایش سایز آن کمک می‌کند. افزایش گردش خون با تقویت غذا رسانی و اکسیژن رسانی  به سلول‌ها به افزایش سایز سینه کمک می‌کند. یک دوره طب سوزنی حدودا شامل 12 جلسه 40-45 دقیقه‌ای است که هر هفته 2-3 جلسه برگزار می‌شود.

افراد بسیاری به دنبال جایگزین کردن داروهای مختلف با روش‌های کم عارضه‌تر برای درمان افسردگی هستند. این درحالی است که تحقیقات اخیر استفاده از طب سوزنی را بعنوان یک درمان جایگزین برای افسردگی بسیار موثر یافته‌اند. این مطالعات ادعا می‌کنند که پس از کاشت سوزن در نقاط خاصی از بدن، گروهی از بیومولکول‌ها از قبیل اندورفین توسط سیستم عصبی ترشح می‌شود. این مولکول‌ها ضمن افزایش مقاومت بدن در برابر درد، به ایجاد آرامش در بدن کمک می‌کنند. لذا علاوه بر کاهش استرس و اضطراب در رفع افسردگی نیز می‌تواند مفید باشد. با اینحال گفته می‌شود که حداقل 8 جلسه درمانی با طب سوزنی برای مشاهده نتایج آن لازم است. البته باید توجه داشت که طب سوزنی به تنهایی برای درمان شرایط حاد افسردگی کافی نخواهد بود، لذا در چنین مواردی می‌تواند در کنار سایر درمان‌های دارویی برای پیشبرد سریعتر درمان افسردگی به کار گرفته شود.

اگرچه طب سوزنی خصوصا طب سوزنی گوش عمدتا برای کاهش وزن و رفع چربی‌های اضافی بکار می‌رود با این حال طب سوزنی می‌تواند در برنامه ریزی برای افزایش وزن نیز مفید باشد. طب سوزنی به تقویت سیستم گوارشی، هضم و جذب غذا کمک می‌کند. در تحقیقات مختلف مشخص شده است که طب سوزنی برای رفع گرفتگی عضلات ناحیه شکم و روده مفید بوده لذا در بهبود عملکرد و حرکات دودی روده کمک می‌کند. همچنین از حساسیت بیش از حد روده به هورمون‌های استرس کاسته و به این طریق از ورم کردن و چاقی کاذب نیز پیشگیری می‌کند.

بوتاکس یکی از فیلرهای بسیار پرمصرف و در حقیقت نوعی سم عصبی بنام بوتولیوم بوده که توسط باکتری کلستردیوم تولید می‌شود. ترکیبی از سم بوتولیوم و مواد نمکی که همان بوتاکس نامیده می‌شود در محل عضلات خاص در زیر پوست صورت تزریق می‌شود. در پی آن بعلت فلج شدن اعصاب، عضلات از حرکت بازمی‌مانند. بعلت ریلکس شدن عضلات، خطوط و چروک ناشی از اسپاسم آنها نیز از بین می‌رود. اثرات بوتاکس معمولا حدود ۴ ماه باقی می‌ماند و پس از آن نیاز به تزریق مجدد است.  طب سوزنی صورت که بعنوان طب سوزنی آرایشی یا جوانسازی پوست نیز شناخته می‌شود می‌تواند اثرات بوتاکس را شبیه سازی کند. این روش علاوه بر چین و چروک و خطوط برای درمان سیاهی دور چشم، پف اطراف چشم، تنگی منافذ، درمان آکنه و افتادگی پوست نیز موثر است. بوتاکس و سایر روش‌های مشابه صرفا بطور ظاهری خطوط صورت را برطرف و پوست را سفت می‌کنند در حالی که طب سوزنی به طور ریشه‌ای علل فیزیولوژیک در ایجاد چین و چروک را هدف قرارد داده، عملکرد عضلات را بهبود بخشیده و تولید کلاژن و سلامت پوست را ارتقاء می‌دهد.

کک و مک لکه‌های قهوه متمایل به قرمز پوست بوده که در اثر تجمع سلول‌های پوستی تولید کننده ملانین ایجاد می‌شود. هیچ فردی در حین تولد دارای کک و مک نیست حتی افرادی که بطور ژنتیکی آن را به ارث برده‌اند. ایجاد کک و مک پس از تولد در نتیجه تابش خورشید تحریک می‌شود. ملانین رنگیزه‌ایی است که پوست را از امواج فرابنفش خورشید حفظ می‌کند. شواهد و گزارشات متعددی در مورد تاثیر طب سوزنی در کاهش و درمان ملاسما وجود دارد. ملاسما که گاها بعنوان لک بارداری نیز نامیده می‌شود، نوعی لکه‌های پوستی است که خصوصا در اثر تابش خورشید تولید می‌شود. تغییرات هورمونی خصوصا در دوران بارداری یکی از فاکتورهای مهم در ایجاد ملاسما است. لذا مکانیسم پیشنهادی در درمان ملاسما طی طب سوزنی، تقویت متابولیسم و تعدیل عملکرد غدد و سطح هورمون‌ها می‌باشد. بعبارت دیگر تقویت گردش خون، بهبود در متابولیسم و تعدیل هورمون‌ها سبب عملکرد بهتر سلول‌های پوستی و در نتیجه سلامت پوست شده و به رفع لک‌ها کمک خواهد کرد. لذا همین مکانیسم را نیز می‌توان برای کاهش کک و مک بوسیله طب سوزنی انتظار داشت.

گزارشات فراوانی در مورد تاثیر طب سوزنی در درمان چاقی و کاهش وزن وجود دارد. بطور عمومی به منظور کاهش اشتها و افزایش سوخت و ساز چربی‌ها حدود ده جلسه طب سوزنی، دو الی سه جلسه در هفته، هر جلسه به مدت ۴۵ دقیقه الی ۱ ساعت توصیه می‌شود. سپس قبل از شروع دوره درمانی جدید یک الی دو هفته استراحت برای فرد در نظر گرفته خواهد شد.

سلولیت یک پروسه آرام و مخرب است که در بافت‌های زیرین پوست اتفاق می‌افتد. از نظر آماری ۸۰ الی ۹۰ درصد زنان در دوره‌ایی از زندگیشان تجربه سلولیت را خواهند داشت. یکی از درمان‌های رایج برای سلولیت ران طب سوزنی است. بطور کلی، درمان سلولیت با طب سوزنی در ده جلسه انجام می‌شود که ممکن است هر روز یا هفته‌ایی سه روز انجام گیرد. پس از یک دوره استراحت ۲-۳ هفته‌ایی، می‌توان دوره درمانی جدید را آغاز کرد. پس از آن در صورتی که بیمار تمایل دارد نتایج درمان بطور دائمی باقی بماند، انجام فعالیت فیزیکی و یک یا دو جلسه درمان در ماه به طور مداوم توصیه می‌شود

ملاسما یا لک بارداری یک اختلال پوستی رایج در زنان است که خصوصا در دوران بارداری در ناحیه صورت مشاهده می‌شود. ملاسما معمولا در اثر تولید بیش از حد رنگیزه ملانین در اثر تابش مستقیم خورشید ایجاد می‌شود. تغیرات هورمونی در دوران بارداری ایجاد ملاسما را تحریک می‌کند. گزارشات متعددی در مورد اثرات درمانی طب سوزنی در کاهش ملاسما وجود دارد. اگرچه طب سوزنی عملا برای زنان باردار بی‌خطر است اما مستندات کافی در مورد اثر گذاری طب سوزنی در کاهش ملاسما در دوران بارداری وجود ندارد

کک و مک لکه‌های قهوه‌ایی یا قرمزی هستند که در اثر تجمع ملانین در پوست خصوصا در ناحیه صورت مشاهده می‌شوند. کک و مک در ناحیه شانه‌ها، دست و بازوها نیز ممکن است مشاهده شود. درمان‌های مدرن متکی به انواع کرم‌های موضعی یا استفاده از لیزر است. گزارشات متعددی در مورد اثر درمانی طب سوزنی در کاهش ملاسما یا لک‌های بارداری وجود دارد. با توجه به ماهیت مشابه کک و مک با ملاسما می‌توان انتظار داشت اثر مشابه‌ایی در درمان کک و مک نیز داشته باشد

در گزارش چاپ شده در ژورنال Acupuncture research در سال ۲۰۱۸، گروهی از محققان چینی اثر طب سوزنی بر اشتهای افراد چاق را مورد مطالعه قرار دادند. در این تحقیق ۱۱۸ فرد چاق به طور تصادفی در دو گروه طب سوزنی (۷۶ نفر، مورد درمان با طب سوزنی) و گروه دارونما (۴۲ نفر، مورد تیمار با دارونما) گنجانده شدند. نقاط طب سوزنی اطراف بند نافZhongwan (CV 12), Zhongji (CV 3), Daheng (SP 15), Xiawan (CV 10), Shimen (CV 5) Tianshu (ST 25), and etc و نقاط Liangqiu (ST 34), Zusanli (ST 36) وYin-lingquan (SP 9) به مدت ۳۰ دقیقه مورد تیمار با سوزن قرار گرفتند. هر فرد روزی یکبار و مجموعا ۱۲ دفعه مورد تیمار قرار گرفت. پس از این درمان شاخص BMI در گروه طب سوزنی به طور معنی‌دار کاهش یافت. همچنین میزان رغبت به غذا، احساس گرسنگی و مصرف غذا نیز در این گروه نسبت به گروه دارونما کاهش چشمگیری داشته است. نتایج این گزارش نشان داده است که طب سوزنی توانسته بطور موثری ضمن کاهش اشتها افراد به کاهش وزن آن‌ها نیز کمک کند.

گزارشات متعددی در مورد اثرات مفید طب سوزنی در درمان انواع اختلالات روحی مانند استرس و افسردگی وجود دارد. اگرچه مدارک کافی در مورد اثر طب سوزنی در درمان عصبانیت وجود ندارد اما از آنجا که عصبانیت نیز نوعی عدم تعادل روحی است بنابراین از نظر تئوری طب سوزنی با همان مکانیسمی که بر افسردگی یا استرس اثر می‌گذارد قادر به تعدیل و کنترل عصبانیت نیز خواهد بود.

بیماری وسواس-اجباری یا OCD در حقیقت نوعی بیماری ناشی اضطراب است که باعث بروز تفکرات یا رفتارهای تکراری غیر ارادی می‌شود. تاکنون مطالعات زیادی پیرامون اثر طب سوزنی در درمان اضطراب صورت گرفته است. وسواس شامل دو جنبه روحی و فیزیکی است. در طب سوزنی منشاء آن اختلال در عملکرد کلیه‌ها در نظر گرفته می‌شود. کلیه‌ها با داشتن غدد فوق کلیوی نقش مهمی در تنظیم و تعادل هورمون‌ها و عملکرد ذهن ناخودآگاه فرد دارند. طب سوزنی ضمن کمک به افزایش گردش خون سبب کاهش استرس می‌شود. مطالعه‌ایی در سال ۲۰۱۵ نشان داد که کاشت سوزن به مدت ۳۰ دقیقه در طی ده جلسه می‌تواند بطور چشمگیر از میزان اضطراب بیماران بکاهد.

مطالعات اخیر نشان‌دهنده اثرات مفید طب‌سوزنی در درمان آلرژی و اگزما است. محقیقن دانشگاه برلین در یک مطالعه شامل سه گروه متشکل از ۴۲۲ داوطلب به مدت دو ماه اثرات طب سوزنی در درمان تورم مخاط بینی و زکام را مورد بررسی قرار دادند. هر یک از گروه‌ها به ترتیب تحت درمان با طب سوزنی در نقاط مشخص، طب سوزنی در نقاط تصادفی و تحت درمان با داروی آنتی هیستامین قرار گرفتند. در پایان مطالعه گروهی که تحت درمان با طب سوزنی در نقاط مشخص قرار گرفته بودند بیشترین اثرات درمانی را بروز داد.
بر اساس نظر محققان اگرچه نتایج و گزارشاتی مبنی بر اثرات درمانی طب سوزنی برای آلرژی و اگزما ارائه شده است، اما در حال حاضر هنوز این مدارک برای استفاده از طب سوزنی به عنوان یک روش درمانی کاملا مستقل ناکافی هستند و لذا نیاز به مطالعات آزمایشگاهی بیشتری در این زمینه است.

یکی از کاربردهای ویژه طب سوزنی استفاده از آن به عنوان روشی آرایشی با هدف کاهش خطوط صورت، چین و چروک پوست، پف زیر چشم، افتادگی پوست صورت و پلک، درمان غبغب و تنگ کردن منافذ پوست است. تمرکز اصلی در طب سوزنی آرایشی بر روی پوست صورت است در عین حال هم‌زمان سعی می‌شود تا عوامل بنیادین اثرگذار در فرایند پیری و حتی عملکرد اندام‌های مرتبط نیز مورد توجه قرار گیرد.
بطور کلی طب سوزنی آرایشی معمولا در ۱۲ جلسه انجام می‌شود. نتایج مطلوب معمولا در طی جلسات هفتم به بعد ظاهر می‌شوند. البته این اثرات در افراد مختلف به عوامل متعدد از جمله به سبک زندگی، رژیم‌ غذایی و حتی ژنتیک فرد وابسته است. ادامه درمان با طب سوزنی پس از ۱۲ جلسه می‌تواند تا حدودی به تقویت و ماندگاری نتایج مطلوب کمک کند.

باور عمومی بر این است که هرچه زمان جلسات و تعداد آنها بیشتر باشد، اثرات طب سوزنی نیز بیشتر خواهد شد. اما مطالعات اخیر نشان داده است که تکرار بیش از اندازه طب سوزنی می‌تواند از میزان حساسیت مغز به محرک خارجی کم کرده و به عبارت دیگر طب سوزنی را به یک عادت تبدیل کند. به طوری که با گذشت زمان از میزان اثرگذاری آن بکاهد. لذا معمولا پس از یک دوره درمان به یک دوره استراحت نیاز است.
میزان ماندگاری اثرات طب سوزنی به عوامل مختلفی بستگی دارد. مهم‌ترین این عوامل عبارتند از:
• ماهیت و شدت بیماری مورد درمان
• مدت زمانی که فرد دچار بیماری شده است
از آن‌جایی که افراد مختلف با هم تفاوت دارند میزان اثر گذاری طب سوزنی نیز می‌تواند در هر فرد با دیگری متفاوت باشد. شدت عوارض یک بیماری ممکن است در افراد مختلف متفاوت باشد لذا مدت زمان درمان نیز برای افراد مختلف متفاوت است. هر چه بیماری در فرد مزمن‌تر باشد زمان زیادتری نیز برای درمان با طب سوزنی مورد نیاز است. به عبارت دیگر بدن به مدت زمان بیشتری نیاز دارد تا یک مسیر عصبی جدید در پاسخ به طب سوزنی شکل دهد. از بعضی از نشانه‌های اثر گذاری طب سوزنی می‌توان موارد زیر را نام برد:
• تغییر الگوی خواب
• تغییر الگوی هضم غذا و اشتها
• تغییر در عادات حمام گرفتن
• تغییرات احساسی
• تغییر در شدت عوارض بیماری در طی روز

طب سوزنی از مسیرهای مختلفی می‌تواند به کاهش وزن کمک کند که عبارتند از: کاهش اشتها، تقویت متابولیسم، کاهش التهاب دستگاه گوارش، پیشگیری از انباشت آب، بهبود هضم غذا، تولید هورمون و در نهایت بهبود روحیه.
بهبود هضم غذا که بوسیله اثر طب سوزنی بر عملکرد کلیه‌ها و معده القا می‌شود می‌تواند میزان مواد غذایی جذب شده بوسیله بدن را افزایش دهد اما همزمان با بهبود سلامت روده، مشکلاتی مثل یبوست و نفخ که در انباشت چربی در بدن نقش دارند نیز برطرف می‌شود.
همچنین طب سوزنی با تحریک عملکرد غده تیروئید سبب تقویت متابولیسم می‌شود لذا همزمان با افزایش متابولیسم نرخ سوخت و ساز چربی‌ها در بدن نیز افزایش می‌یابد.

از جمله مزایای طب سوزنی در کاهش وزن این است که نه تنها نتایج حاصل از آن دوام نسبتا طولانی داشته بلکه نیاز جدی به رژیم غذایی سخت، ورزش‌های سنگین، دارو و جراحی‌های تهاجمی را نیز برطرف می‌کند. طب سوزنی آرایشی که بیشتر بر ناحیه صورت تمرکز دارد با ایجاد زخم‌های بسیار ریز در سطح پوست سیستم ایمنی و گردش خون را تحریک می‌کند. افزایش خون‌رسانی به پوست صورت می‌تواند اثرات ضدپیری به همراه داشته باشد. ضمن تقویت گردش خون و لنف در صورت اکسیژن‌رسانی و غذا‌ رسانی به این ناحیه افزایش یافته، دفع سموم افزایش می‌یابد، مانع از تجمع آب بین بافتی شده و کلاژن سازی بوسیله سلول‌های پوستی تحریک می‌شود. این عوامل در نهایت به بهبود خاصیت الاستیک پوست و کاهش چین و چروک و خطوط صورت کمک کرده و همچنین در کاهش پف صورت و زیر چشم و در نهایت چاقی صورت نیز موثر است.

براساس مقاله به چاپ رسیده در ژورنالInternational Journal of Clinical and Experimental Medicine طب سوزنی می‌تواند اثرات درمانی بر ناشنوایی عصبی داشته باشد. این نوع از ناشنوایی حسی نوعی کاهش شنوایی در اثر آسیب به عصب شنوایی است. بر اساس نتایج این تحقیق مشخص شده است که طب سوزنی بطور قابل ملاحضه‌ایی قادر به بهبود شنوایی در بیماران بوده و حتی ترکیب این روش در کنار مصرف دارو نسبت به زمانی که فقط دارو مصرف شود ارجحیت دارد. با این حال در مورد اثرات درمانی طب سوزنی بر مشکلات شنوایی همچنان نیاز به مطالعات کلینیکی و موردی بیشتری است.

در بسیاری از افراد، بعد از هر جلسه طب سوزنی تفاوت چشمگیری در ظاهر گونه، برجستگی و حجم آن مشاهده می‌شود که البته طی جلسات بعدی، این نتایج تقویت نیز خواهد شد. با این حال، برای رسیدن به نتیجه بهتر، توصیه عمومی به گذراندن ۱۲ تا ۱۵ جلسه در هر دوره درمانی طی ۲ تا ۳ ماه اجماع دارد. طی این دوره، هر جلسه طب سوزنی حدود ۹۰ دقیقه زمان خواهد برد.

در طب سنتی چینی علت سیاهی دور چشم عملکرد نامناسب کلیه‌ها است. در طب سنتی چینی کلیه‌ها منبع انرژی‌های گرم و سرد (یانگ و ینگ) بوده و پرکاری و خستگی باعث بر هم ریختن عملکرد آن و در نتیجه بروز سیاهی دور چشم می‌شود. عامل دیگری که در طب سنتی دلیل سیاهی دور چشم شناخته می‌شود، تجمع یا رکود خون است. به علت نازکی پوست اطراف چشم، تجمع خون در این ناحیه سبب تغییر رنگ چشمگیر و تیرگی این ناحیه می‌شود. استفاده از طب سوزنی ضمن کمک به تنظیم عملکرد کلیه‌ها باعث تقویت گردش خون در بدن می‌شود و لذا به رفع سیاهی دور چشم کمک می‌کند. اگرچه طب سوزنی برای درمان سیاهی دور چشم مفید است با این حال باید دانست که نتایج طب سوزنی معمولاً در افراد مختلف بر حسب خصوصیات فیزیولوژیک می‌تواند متفاوت باشد. همچنین این نتایج به تدریج حاصل می‌شوند.

بر اساس تحقیقات اخیر مشخص شده است که استفاده همزمان طب سوزنی در کنار سایر روش‌های رایج برای کاهش وزن می‌تواند به نتیجه بهتری منجر شود. به عبارت دیگر، تغییر سبک زندگی از جمله کنترل میزان کالری مصرفی، رژیم غذایی، تنظیم خواب و داشتن برنامه ورزشی منظم در کنار طب سوزنی می‌تواند بهترین نتیجه را طی کاهش وزن سبب شوند. در این مورد، دو تا سه دوره درمانی با طب سوزنی می‌تواند به فرد کمک کند تا به وزن مناسب خود برسد.

از طب سوزنی برای برجسته کردن گونه‌ها استفاده می‌شود. هر دوره طب سوزنی به طور نرمال نیاز به ده جلسه درمانی دارد و به طور کلی، سه دوره درمانی برای جوانسازی چهره توصیه می‌شود که در هر دوره، بر روی یک ناحیه خاص از چهره مثلاً گونه‌ها، فک، پیشانی و گردن تمرکز خواهد شد. معمولاً در هفته بین ۱ تا ۳ جلسه درمانی انجام می‌شود.

طب سوزنی مزایای مختلفی دارد از جمله:
• تقویت گردش خون و لنف که ضمن تقویت اکسیژن رسانی و غذارسانی، به تکثیر سلولی کمک می‌کند.
• آبرسانی به لایه خارجی پوست از طریق تحریک غدد عرق و چربی که به سلامت پوست کمک می‌کند.
• تحریک تولید الاستین و کلاژن در سلول‌های پوستی و در نتیجه تقویت خاصیت کشسانی پوست.
تمام این مزایا در کنار ریلکس کردن و رها کردن تنش‌های عصبی و عضلانی، ضمن برطرف کردن خطوط و چروک چهره، به بهبود ظاهری فرد کمک می‌کند.

صورت نیز همانند سایر نقاط بدن دارای عضلات متعددی است و طب سوزنی یکی از روش‌های مفید برای تمرین دادن و تقویت گردش خون در عضله و پوست است. تقویت عضلات و پوست ضمن رفع چین و چروک صورت مانع از افتادگی پوست می‌شود. در نتیجه می‌تواند برای درمان افتادگی پلک و ابرو مفید باشد.

اگرچه درمان‌های خانگی می‌توانند در کاهش منافذ باز پوست و ترمیم ظاهر آن مؤثر باشند، اما افراد اغلب علاقه‌مند به استفاده از روش‌های پیشرفته‌تر هستند. از جمله استفاده از لیزر که به نظر می‌رسد در کاهش اندازه منافذ اثرگذار است. لیزر با برداشتن لایه سطحی پوست، آثار باقیمانده از منافذ را برطرف کرده و ضمن تمیز کردن پوست با کاهش آثار التهاب، ظاهر حفره‌ مانند آن را از بین می‌برد. در روش مشابه دیگر به نام میکرودرم ابریژن، حین استفاده از ساکشن، کریستال‌های بسیار ریزی بر روی سطح پوست پاشیده می‌شوند. این کریستال‌ها در اثر سایش سطح پوست سبب جدا شدن سلول‌های مرده شده که همراه با چربی‌های موجود در حفره‌ها بوسیله ساکشن جمع‌آوری می‌شوند. در روش‌های شیمیایی دیگر نیز معمولاً از اسید برای برداشتن لایه خارجی پوست استفاده می‌شود. این دو روش آخر، برای اثرگذاری نیاز به تکرار دارند. علاوه بر این، بسیاری از افراد سراغ روش‌های جوانسازی پوست با طب سوزنی می‌روند. طب سوزنی سبب تحریک و افزایش گردش خون در ناحیه پوست صورت می‌شود که خود باعث تقویت عضلات شده، به تنگ شدن منافذ کمک کرده و از افتادگی پوست پیشگیری می‌کند. از طرفی بعضی متخصصان معتقدند طب سوزنی می‌تواند تولید سلول‌های جدید را نیز تحریک کرده و از انباشت مواد زائد در پوست پیشگیری کند.

بر اساس نتایج تحقیقات، استفاده از طب سوزنی سبب افزایش آب و محتوای چربی زیر پوست می‌شود. لذا به این طریق ضمن کمک به دفع بهتر مواد زائد می‌تواند در تقویت ظاهر و شفافیت پوست نیز مفید باشد. البته نتایج استفاده از طب سوزنی به آهستگی پدیدار می‌شوند اما در مقایسه با روش‌هایی مثل جراحی بسیار کم هزینه‌تر و ایمن‌تر است.

اساس اثرگذاری طب سوزنی، افزایش گردش خون در ناحیه پوست و در نتیجه تقویت اکسیژن‌رسانی و غذارسانی به سلول‌های پوستی است. این امر سبب تحریک سلول‌ها برای تولید کلاژن و الاستین شده که در نهایت منجر به تقویت خاصیت کشسانی و شادابی پوست می‌شود. لذا طب سوزنی روشی مفید در درمان چین و چروک و افتادگی پوست است. یک دوره درمانی طب سوزنی حدوداً نیاز به 10 جلسه درمانی یا به عبارتی ۵ تا ۱۰ هفته زمان خواهد داشت. هر جلسه درمانی حدود 1 ساعت زمان نیاز دارد که در هر هفته دو الی سه جلسه برگزار می‌شود.

طب سوزنی برای بعضی افراد همچون معجزه عمل کرده و برای بعضی دیگر فقط رنج آور است. تجارب افراد از طب سوزنی بسیار متفاوت است. اگرچه بسیاری افراد معتقدند طب سوزنی واقعاً باعث تعادل انرژی می‌شود اما عده‌ای معتقدند این روش صرفاً تأثیر روانی داشته و نقشی جز دارونما ندارد. با این حال باید توجه داشت که طب سوزنی یک روش سنتی با قدمت بیش از هزار سال است. لذا موارد مطالعاتی و گزارشات فراوان در مورد اثرات درمانی آن از گذشته تا امروز وجود دارد، خصوصاً در درمان درد. بررسی‌های متا آنالیز مختلف نشان دهنده این است که طب سوزنی حتی در مورد یک شرایط خاص می‌تواند اثرات متغیری داشته باشد.

به نظر می‌رسد طب سوزنی می‌تواند سبب ریلکس شدن عضلات منقبض شده و تقویت عضلات شود. بازگرداندن فعالیت طبیعی عضلات می‌تواند به ایجاد ظاهر ظریف و زیبای آن کمک کند. بر اساس تحقیقات جدید، طب سوزنی چه با روش سنتی و چه همراه با جریان الکتریکی می‌تواند از آتروفی (تحلیل) عضلات جلوگیری کند. بر اساس این مطالعات به نظر می‌رسد طب سوزنی از طریق تحریک پروتئین سازی و پیشگیری از تخریب پروتئین‌ها، از تحلیل عضلات پیشگیری می‌کند.

طب سوزنی توسط کسی قابل انجام است که دوره‌های مخصوص آن را گذرانده باشد و گواهی‌های لازم را کسب کرده باشد. این مدارک با توجه به قوانین هر کشوری ممکن است متفاوت باشد. این فرد می‌تواند قبلاً مدرک پزشکی داشته باشد یا در رشته طب سوزنی مدرک دکترای تخصصی کسب کرده باشد که در این صورت می‌توان او را پزشک طب سوزنی خطاب کرد. در ایران انجام طب سوزنی طبق قانون توسط پزشکانی که دوره‌های عالی طب مکمل یا دکترای تخصصی رشته‌هایی مانند ناتروپاتی یا کایروپراکتیک را سپری کرده‌اند، افراد غیر پزشک که دوره‌های عالی طب مکمل را گذرانده‌اند، افراد غیر پزشک که دوره کارشناسی طب مکمل را گذرانده‌اند، پیراپزشکان و افراد غیر پزشک که دوره‌های کوتاه مدت مربوطه را گذرانده‌اند پس از بررسی و تأیید مدارک توسط کمیته فام (کمیته تخصصی طب مکمل مرکز فرهنگ، آداب و میراث پزشکی) به تنهایی یا تحت نظر پزشک (به عنوان ناظر فنی) قابل انجام است.

غبغب ناشی از تشکیل یک لایه چربی زیر چانه است. این حالت زمانی ایجاد می‌شود که لایه‌های پوستی اطراف گردن دچار افتادگی شده، چروک و شل می‌شوند. غبغب معمولاً در اثر افزایش وزن، اختلال ژنتیکی یا افزایش سن ایجاد می‌شود. استفاده از طب سوزنی در نقاط مشخصی از صورت سبب تقویت گردش خون در اطراف گردن می‌شود که این امر می‌تواند سبب افزایش اکسیژن رسانی و تغذیه بهتر سلول‌های پوستی شود. در نتیجه، تولید کلاژن در سلول‌ها تحریک شده و پوست استحکام و خاصیت کشسانی خود را بازمی‌یابد. بر اساس سبک زندگی، سن و خصوصیات ژنتیکی معمولاً درمان غبغب با طب سوزنی نیاز به 10 تا 15 جلسه دارد. در این مورد، تعداد دو جلسه درمانی در هفته توصیه می‌شود. تأثیرات اولیه پس از حدود 4-6 جلسه قابل مشاهده خواهد بود.

زمانی که سطح پوست در اثر تغییر آب و هوا، آلرژی، مصرف دارو و حمام کردن دچار کم آبی شود، نواحی خشک، پوسته پوسته شده و ترک در آن ایجاد می‌شود. این حالت موقتی است و معمولاً با جبران رطوبت از دست رفته پوست برطرف می‌شود. اما گاهی خشکی پوست بطور مزمن باقی مي‌ماند و منجر به مشکلات بعدی می‌شود. استفاده از طب سوزنی با افزایش گردش خون در سطح پوست ضمن افزایش رساندن اکسیژن و مواد غذایی سبب افزایش آب رسانی نیز می‌شود و به درمان ترک‌های پوستی کمک می‌کند.

اثر زخم‌های پوستی از جای آبله مرغان در نتیجه فیبروزیز (تصلب یا فساد بافت) و جایگزینی آن با بافت طبیعی بعد از جراحت ایجاد می‌شود. ایجاد جای زخم، بخشی طبیعی از فرآیند ترمیم زخم بوده و ماهیت آن از جنس همان پروتئین‌های طبیعی پوست (کلاژن) است اما با کمی تفاوت. در حقیقت جای زخم ناشی از تشکیل و برهمکنش تصادفی کلاژن‌ها و ایجاد بافتی ناهماهنگ و نامتقارن نسبت به بافت‌های اطراف است. طب سوزنی ضمن افزایش گردش خون و لنف به محل زخم، امکان ترمیم بهتر زخم را فراهم می‌کند. استفاده از تکنیک سوزاندن گیاهان دارویی همراه با طب سوزنی، ضمن افزایش حرارت حتی می‌تواند پروتئین‌هایی را که به طور غیر عادی تشکیل شده‌اند را از بین ببرد.

تعداد جلسات درمان و دوره‌های تکرار، به نوع درمان و خصوصیات فیزیولوژیک فرد بستگی دارد. در درمان با طب سوزنی، سه سطح وجود دارد که هر کدام تعداد تکرارهای خود را دارند.
• سطح بحرانی: در مورد افرادی است که اولین بار سراغ طب سوزنی می‌روند یا مشکلی دارند که اخیراً ایجاد شده است. در این سطح، درمان‌ها نیاز به مراجعه بیشتر، یک تا دو روز در هفته، داشته که بر حسب شدت بیماری ممکن است فشرده‌تر شود.
• سطح گذار: زمانی است که بهبودی دلخواه از درمان حاصل شده است. در این مرحله، تعداد جلسات کمتر شده اما همچنان ادامه داده می‌شود تا از بازگشت مجدد بیماری جلوگیری شود.
• سطح نگهداری: این مرحله از درمان بعد از حدود ۶ تا ۸ هفته از پیشرفت درمان بدست می‌آید و بعد از آن، هر سه ماه یکبار نیاز به مراجعه خواهد بود.

نخ های مخصوص کاشت می توانند در موارد زیر نیز مورد استفاده قرار بگیرند:

  • لیفتینگ و جوان سازی پوست شل شده و افتاده شکم
  • لیفت بافت سینه
  • جوان سازی ناحیه دکلته
  • لیفت باسن

جوان سازی پوست نواحی شانه، ساعد، آرنج، ساق پا و زانو

اگرچه متخصصان مختلف طب سوزنی، نظرات متفاوتی در مورد زمان مورد نیاز برای کاهش وزن و میزان کاهش وزن دارند، اما بطور متوسط برای کاهش وزن ۵ تا ۷ کیلوگرمی نیاز به دو تا سه جلسه درمانی در هفته به مدت شش تا هشت هفته خواهد بود.

تعداد جلسات درمانی طب سوزنی به خواسته نهایی بیمار، میزان تعهد و اراده وی برای لاغری و سرعت مورد نظر وی برای رسیدن به لاغری بستگی دارد. برای کاهش وزن حدود 2 تا 5 کیلو، هر سه روز یک جلسه یا هفته‌ای دو جلسه درمان تا رسیدن به وزن مورد نظر نیاز است (حدود 6 هفته). بعد از آن، هر دو هفته یکبار برای طی چند ماه درمان ادامه خواهد داشت تا نتیجه بدست آمده تقویت و تثبیت شود.

در طب سنتی، سیاهی دور چشم صرفاً یک مسأله پوستی یا زیبایی نبوده بلکه ناشی از اختلال در عملکرد اندام‌های درونی است. مشکلاتی که چشم‌ها را درگیر می‌کنند عمدتاً ناشی از اختلال عملکرد کبد هستند که به علت نازکی پوست اطراف چشم در این ناحیه نمود پیدا می‌کنند. لذا طب سوزنی با تحریک گردش خون و اکسیژن رسانی ضمن تحریک اعصاب اطراف چشم، با تخلیه مایعات انباشته شده اطراف چشم و همچنین تحریک تولید کلاژن در سلول‌های پوستی به برطرف شدن سیاهی زیر چشم و جوانسازی پوست کمک می‌کند.

طب سوزنی کمک می‌کند تا مواد زائد و غیر مفید از بدن دفع شود. لذا باید دقت کرد بعد از طب سوزنی با مصرف مواد غذایی ناسالم مجدداً مواد زیان آور به بدن وارد نشود. لذا تا حد ممکن باید از مصرف مواد غذایی فرآوری شده پر کربوهیدرات و شکر خودداری شود و برعکس، مواد غذایی غنی از فیبر و کم چرب جایگزین گردد. به عبارت دیگر، یک برنامه لاغری خوب با طب سوزنی نیازمند رعایت نکات تغذیه‌ای به همراه ورزش کردن است. رعایت این نکات به تداوم نتایج بدست آمده از طب سوزنی کمک می‌کند.

طب سوزنی یک روش درمانی ایمن، مؤثر و اثبات شده از نظر کلینیکی است که برای انواع مختلفی از بیماری‌ها و اختلالات بکار می‌رود. از جمله این بیماری‌ها می‌توان دردهای مزمن، سرماخورگی، مشکلات روحی، فیزیکی و عدم تعادل انرژی را نام برد. همچنین طب سوزنی یک روش پیشگیری بسیار مناسب نیز بوده که با برقراری تعادل در بدن و همچنین تقویت سیستم ایمنی امکان خود تنظیمی و مقابله علیه بیماری‌ها را به بدن می‌دهد.

طب سوزنی در درمان التهاب و درد ناشی از تمامی انواع آرتروز موثر است. تحریک سیستم عصبی در اثر طب سوزنی باعث رهاسازی اندورفین‌ها و در نتیجه کاهش درد می‌شود.

از آنجا که طب سوزنی می‌تواند باعث تحریک و آزادسازی انرژی و افزایش گردش خون در ناحیه سینه شود لذا می‌تواند با تنظیم شرایط فیزیکی و تغذیه مناسب به حفظ سلامت و رشد سلول‌ها در ناحیه سینه کمک کند. این سلول‌ها همزمان با تولید کلاژن‌های بیشتر و با افزایش الاستیسیته پوست باعث تقویت بافت سینه نیز می‌شوند.

طب سوزنی از طریق چهار فرآیند می‌تواند به تقویت میل جنسی کمک کند:
• از طریق تقویت گردش خون در رسیدن به ارگاسم کمک می‌کند. تقویت خونرسانی به اندام‌ها و ارگان‌ها به بهبود عملکرد آن‌ها کمک کرده و سبب تقویت حواس می‌شود.
• به تعادل هورمون‌ها در بدن کمک می‌کند. هورمون‌ها پیام‌رسان‌هایی هستند که در انتقال سیگنال‌های جنسی نقش مهمی دارند.
• باعث کاهش استرس و برقراری آرامش می‌شود.
• رفع سایر اختلالات ناشناخته که ممکن است در کاهش میل جنسی دخالت داشته باشند. طب سوزنی عملکرد عمومی بدن را تحت تأثیر قرار می‌دهد و باعث سلامت روحی و فیزیکی می‌شود.

در مورد تأثیر طب سوزنی بر ترک سیگار مطالعات مروری مختلفی صورت گرفته است. بر اساس این مطالعات، طب سوزنی از طریق اثر بر سیستم عصبی و کاهش استرس می‌تواند به ترک سیگار کمک کند. این بررسی‌ها نشان داده است که کاشت سوزن در ناحیه گوش تا حدودی می‌تواند تمایل فرد نسبت به نیکوتین را کاهش دهد. با این حال، نتایج تحقیقات نشان داده که این تأثیرات کوتاه مدت بوده و حدود شش ماه دوام خواهد داشت.

مانند تمام رشته‌های دیگر، طب سوزنی نیز دارای دوره کارشناسی است. همچنین دوره‌های کارشناسی ارشد و دکترای طب سوزنی نیز در مراکز مختلف ارائه می‌شود. در حال حاضر، داشتن مدرک کارشناسی ارشد در طب سوزنی یا طب سنتی لازمه دریافت جواز کار حرفه‌ای در آمریکا است. یک دوره تخصصی طب سوزنی شامل گذراندن واحدهایی مانند روش‌های تشخیص و درمان در طب سوزنی، آموزش‌های بالینی، بیوشیمی بالینی، مشاوره، ارتباط با بیمار، اخلاق و دوره‌های عملی است.

24 ساعت اول پس از طب سوزنی می‌تواند به اندازه خود طب سوزنی مهم و تاثیرگذار باشد. استراحت و ریلکس کردن، استفاده از پک آب گرم و مشارکت در فعالیت‌های سالم می‌تواند اثرات درمانی طب سوزنی را تقویت کند و بدن را از قرار گرفتن مجدد در برابر سموم حفظ کند. نوشیدن آب فراوان به حفظ آب بدن و دفع مواد زائد کمک می‌کند. لازم است مواد غذایی سالم نیز مصرف شود. خوردن الکل، کافئین و فست‌فود بعد از طب سوزنی توصیه نمی‌شود. استفاده از پک یخ نیز توصیه نمی‌شود چرا که ضمن تداخل با اثر طب سوزنی باعث احساس درد می‌شود. استفاده از ماساژ مانعی ندارد و در مواردی می‌تواند اثر طب سوزنی را تقویت کند.

از آنجایی که سوزن‌های بکار رفته در طب سوزنی بسیار باریکند، لذا عموما منجر به خونریزی نمی‌شوند. اما اگر یکی از مویرگ‌ها دچار آسیب یا پارگی شود می‌تواند باعث پدیدار شدن لکه‌های خون شود. به همین علت ممکن است کبودی‌های کوچکی ایجاد شود، مخصوصا در کسانی که رگ‌های شکننده دارند. در هر حال، این یک اتفاق بسیار جزئی بوده و جای هیچ نگرانی نیست.

برای تعیین نوع تکنیک طب سوزنی ممکن است در مورد علائم و نشانه‌های بیماری و سبک زندگی فرد پرسیده شود. لذا اولین جلسه طب سوزنی که طی آن بررسی‌های اولیه نیز صورت می‌گیرد ممکن است به مدت یک ساعت بطول انجامد. اما ملاقات‌های بعدی معمولا حدود نیم ساعت زمان خواهند برد. یک دوره درمانی رایج در طب سوزنی نیاز به یک یا دو جلسه در هفته خواهد داشت. این تعداد جلسه، به نوع بیماری و شدت آن بستگی دارد که در کل معمولا نیاز به 6 الی 8 جلسه درمانی خواهد بود.

خوردن غذا نه تنها مشکلی ندارد بلکه توصیه نیز می‌شود اما نباید زیاده روی کرد. مصرف مقدار کمتری غذا شامل میوه می‌تواند به عملکرد بهتر طب سوزنی و جریان انرژی کمک کند. خوردن مقدار کمی مواد پروتئینی 1 الی 2 ساعت قبل از طب سوزنی نیز می‌تواند مفید باشد. خوردن مقداری غذا می‌تواند از سرگیجه، ضعف یا سردردهای احتمالی پس از طب سوزنی پیشگیری کند.

از آنجایی که دیابت ناشی از اختلال عملکرد غدد درون ریز در تولید و ترشح هورمون است، طب سوزنی می‌تواند با تقویت عملکرد غدد درون ریز به برقراری تعادل هورمونی کمک کند. طب سوزنی با تحریک سیستم عصبی و ترشح اندورفین می‌تواند به کاهش استرس و برقراری آرامش و در نتیجه تسکین درد نیز کمک کند. به نظر می‌رسد طب سوزنی بتواند سطح کورتیزول در بدن را که در ایجاد استرس نقش دارد، تنظیم کرده و به این طریق سطح گلوکز در خون را متعادل کند.

برای دانستن اینکه چه زمانی طب سوزنی می‌تواند برای شما مفید باشد، وجود چند نشانه کمک کننده است. دردهای مزمن در ناحیه کمر و گردن، تغییرات نامنظم عادت ماهیانه، وجود نگرانی و استرس بیش از حد به طوری که با دارو قابل کنترل نباشد، نوسان غیر قابل کنترل خلق و خو، اختلال در خواب، ایجاد آلرژی فصلی و تمایل به رفع آن بدون مصرف دارو، پیشگیری از آسیب یا بیماری، وجود آسیب یا جراحات قدیمی که هنوز مشکل و درد ایجاد می‌کنند و ایجاد میگرن یا سردردهای گهگاهی.

دفعات مراجعه برای انجام طب سوزنی با توجه به افراد و شرایط آن‌ها، متفاوت است. در طب سوزنی، سه سطح درمانی وجود دارد که هر سطح، دوره‌های درمانی مختص به خود را دارد. لذا در ابتدا باید مشخص شود که هر فرد به چه سطح درمانی نیاز دارد. سطح درمانی Acute، برای برطرف کردن فوری مشکلات تازه بوجود آمده بکار می‌رود. این سطح بطور فشرده انجام شده و برای آن نیاز به حضور بیش از دو جلسه در هفته خواهد بود. در سطح Transitional، تلاش می‌شود تا بهبودی ایجاد شده حفظ گردد و به سمت تکمیل شدن پیش رود. سطح Maintenance که در افراد مختلف متفاوت است، در بعضی نیاز به مراجعه ماهانه دارد و در بعضی ممکن است هر دو ماه یا هر سه ماه یکبار انجام شود.

تاثیر طب سوزنی در درمان بیماری‌های پوستی مانند درماتیت، کهیر، کلوسما، خارش و هیپریدروزی در مطالعات مختلف به اثبات رسیده است. در بررسی 24 مطالعه، 17 مطالعه اثرات مثبت طب سوزنی در درمان بیماری‌های پوستی را نسبت به عدم استفاده از آن گزارش کرده‌اند.

تاثیر طب سوزنی بر درمان چاقی بر این گمان استوار است که طب سوزنی باعث تحریک و تقویت گردش خون می‌شود که این امر برای تحریک جریان انرژی در بدن بسیار حیاتی بوده و به توانایی بدن برای سوزاندن کالری کمک می‌کند. طب سوزنی همچنین بر عوامل دیگری که در چاقی دخیل‌اند اثر می‌گذارد از جمله سبب کاهش اشتها شده و سوخت و ساز بدن را افزایش می‌دهد که این به معنی استفاده هر چه بهتر از مواد غذایی است که فرد می‌خورد. همچنین طب سوزنی به کاهش استرس و اضطراب نیز کمک می‌کند که این موارد از علل مهم در مصرف کنترل نشده غذا هستند.

بر اساس پژوهشی که بوسیله گروهی از محققان آمریکایی و انگلیسی در سال 2016 در مجله pain منتشر شده است، از بین 6376 مورد بیمار که در مطالعات مختلف شناسایی شده بودند، در 90 درصد افرادی که با طب سوزنی درمان شده بودند در مقایسه با گروه کنترل، نتیجه درمان پس از اتمام دوره، به مدت 12 ماه باقی مانده بود. این نتیجه نشان‌دهنده ماندگاری اثر طب سوزنی در درمان دردهای مزمن حداقل به مدت 12 ماه است.

به طور معمول 10 الی 12 جلسه برای طب سوزنی صورت توصیه می‌شود که هر جلسه حدود 60 الی 90 دقیقه زمان می‌برد. جلسه‌های درمانی یک الی سه بار در هفته انجام می‌شود که بین جلسات یک روز استراحت در نظر گرفته خواهد شد. در بعضی افراد نتایج درمان در اولین جلسات مشاهده می‌شود اما اغلب افراد در جلسات ششم یا هفتم بهبودی را تجربه می‌کنند.

خون‌رسانی مناسب به موها می‌تواند به داشتن موهای سالم و ضخیم کمک کند. طب سوزنی با تقویت گردش خون، مواد غذایی و اکسیژن کافی را فراهم کرده و با ایجاد محیط مناسب سلامت موها و در نتیجه رشد و ضخامت آن‌ها را تقویت می‌کند.

طب سوزنی با بهبود خون‌رسانی به بافت‌های پیوندی و تقویت آن‌ها، به درمان سلولیت کمک می‌کند. نشانه‌های مثبت اولیه درمان با طب سوزنی تنها طی چند روز قابل مشاهده خواهد بود با این حال معمولا حدود 6 الی 12 جلسه درمانی برای دستیابی به بهترین نتیجه توصیه می‌شود.

بر اساس طب سنتی چینی سلامت موها به کیفیت جریان خون و انرژی “چی” جهت تغذیه نواحی پوست سر بستگی دارد. نقص در انرژی “چی” و گردش خون عمدتا از تغذیه نامناسب یا اختلال در جذب غذا نشأت می‌گیرد. همچنین استرس و اختلالات هورمونی نیز می‌تواند سبب ضعف در انرژی چی و گردش خون گردد. طب سوزنی با تقویت گردش خون و انرژی “چی” در نواحی پوست سر و جمجمه با بهبود تغذیه، رشد موها را تقویت می‌کند.

یکی از سؤالات رایج طب سوزنی، دائمی یا موقتی بودن نتایج حاصل از دوره‌های درمانی است. لذا باید توجه داشت که میزان اثرگذاری روش‌های طب سنتی به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد از جمله مهارت و تجربه متخصص و سابقه و طول مدت بیماری در فرد. نتایج حاصل از طب سوزنی ممکن است به آهستگی پدیدار شود. برای دستیابی سریع‌تر به نتیجه مطلوب و پایدار ماندن درمان ممکن است دوره‌های درمانی طولانی‌تری نیاز باشد. درمان با طب سوزنی در مورد بیماری‌هایی که به حالت مزمن در نیامده‌اند و هنوز به بافت‌ها و اندام‌ها آسیب نرسیده است می‌تواند نتیجه دائمی داشته باشد. اما در مورد بیماری‌های مزمن ممکن است بطور دوره‌ای عوارض بیماری عود کند. لذا در مورد بیماری‌های مزمن ممکن است در مدت یکسال، دو یا سه دوره درمانی تجویز شود.

نتایج حاصل از طب سوزنی به سن، جنسیت و ژنتیک افراد بستگی دارد. تفاوت در جنسیت و سن افراد سبب تفاوت در شرایط فیزیولوژیک افراد شده و این بر روی نتایج حاصل از طب سوزنی اثر می‌گذارد.

طول، تعداد و تکرار دوره‌ها در طب سوزنی بستگی به شرایط بیماری دارد. بطور معمول یک دوره درمانی شامل حدود ۶ الی ۱۲ جلسه است که هر جلسه حدود ۳۰ الی ۹۰ دقیقه زمان خواهد برد. این در حالی است که در مورد بیماری‌های مزمن تعداد جلسات و دوره‌ها افزایش خواهد یافت.

طب سوزنی با هدف زیبایی، برای کاهش وزن، جوانسازی و لیفت صورت، برطرف کردن چین و چروک، برطرف کردن جوش و آکنه و افزایش طراوت و شادابی پوست بکار برده می‌شود.

در مورد اثر طب سوزنی در درمان رفلکس معده بیش از پنج هزار گزارش مختلف وجود دارد. به نظر می‌رسد طب سوزنی با کاهش تولید اسید معده می‌تواند به کاهش رفلکس کمک کند. بر اساس گزارشی که در سال ۲۰۱۰ در ژورنال Chinese Journal of Integrative Medicine به چاپ رسیده، استفاده روزانه از طب سوزنی طی شش هفته می‌تواند به بهبود رفلکس معده کمک کند.

از دیدگاه طب سنتی چینی، متابولیسم یا همان سوخت و ساز بدن، حرکت مداوم و فراوان انرژی در بدن است که آن را به عنوان انرژی “چی” می‌شناسند. آسیب یا اضطراب می‌تواند بر حرکت این انرژی اثر منفی بگذارد در حالی که بعضی مواد غذایی می‌تواند آن را تقویت کند مانند دانه‌های گیاهی پخته شده یا غذاهای دریایی. این انرژی در بدن گسترده شده و با اندام‌های داخلی در ارتباط است. این انرژی دارای نقاط فشار مشخصی است که تحریک و فشار این نقاط می‌تواند به جریان هر چه بیشتر آن در بدن و به عبارتی آزادسازی تنش در اندام‌ها کمک کند. لذا به این طریق طب سوزنی باعث تحریک این نقاط و تقویت عملکرد اندام‌های داخلی شده که این امر سوخت و ساز بدن را نیز افزایش خواهد داد.

طب سوزنی نسبت به روش‌های درمانی نوین، برای درمان بیماری‌های مزمن، خصوصا بیماری‌های مزمن با عوارض رنج آوری که طب نوین قادر به شناسایی علل آن نیست، مناسب‌تر است. طب سوزنی با تقویت عملکرد ارگان‌ها می‌تواند باعث تسکین بیماری شود. از طرفی در مقایسه با درمان‌های نوین خصوصا داروها، طب سوزنی عوارض جانبی بسیار کمتری دارد.

بله. طب سوزنی برای تمام سنین از نوزادان تا سالمندان انجام می‌شود. البته روشی که برای کودکان در نظر گرفته می‌شود با آنچه برای بزرگسالان انجام می‌شود بسیار متفاوت است. سوزن‌هایی که برای کودکان استفاده می‌شوند بسیار کوچکتر هستند و برای مدت طولانی در بدن کودک باقی نمی‌مانند. برای نوجوانان سوزن‌ها تنها بین ۵ تا ۱۵ دقیقه در بدن باقی می‌مانند. در برخی موارد درمانگر در حالی که نوزاد در حال شیر خوردن است، درمان را انجام می‌دهد. برای کودکان از والدین خواسته می‌شود با خوراکی یا خواندن کتاب حین طب سوزنی آن‌ها را سرگرم کنند.

از مجموع ۱۰۵ مطالعه مختلف در مورد کاربرد طب سوزنی در دوران حاملگی که در سال ۲۰۱۴ مورد مرور و بررسی قرار گرفته‌اند، تنها در ۲۵ مطالعه (۲۵.۷%) گزارش‌هایی از عوارض جانبی طب سوزنی ارائه شده است. در این موارد احتمال اثر طب سوزنی در ایجاد عوارض جانبی تنها حدود ۱.۳% گزارش شده است. بر اساس این نتایج استفاده از طب سوزنی حین حاملگی اگر به درستی و توسط افراد متخصص انجام شود عوارض جانبی جدی نخواهد داشت.

مطالعه مروری بر روی ۶۰۷ زن که از طب سوزنی، روش سنتی یا الکتریکی استفاده کرده‌اند نشان داده است که طی زایمان در حضور طب سوزنی نیاز به استفاده از مواد دارویی یا روش‌های تهاجمی دیگر کمتر خواهد بود. با این حال طب سوزنی بر روی زمان زایمان یا میزان مصرف اکسی‌توکسین اثر ندارد. بر اساس این مطالعه می‌توان نتیجه گرفت که استفاده همزمان از طب سوزنی می‌تواند گزینه مناسبی برای کاهش درد در کنار روش‌های موجود باشد.

سوزن‌های طب سوزنی که امروزه ساخته می‌شوند از جنس استیل ضد زنگ بوده که بطور کامل استریل و بسته بندی شده‌اند. اگرچه در چین معمولا از سوزن‌ چندین مرتبه استفاده می‌شود و برای این‌ کار آن را با الکل استریل می‌کنند اما استفاده از سوزن‌های یک بار مصرف می‌تواند ریسک ابتلا به بیماری‌های مختلف مثل هپاتیت و عفونت‌های باکتریایی را کاهش دهد. همچنین پس از استفاده لازم است سوزن‌ها بطور مناسبی در زباله‌های بیولوژیک قرار داده شوند. لذا در آمریکا تنها استفاده از سوزن‌های یک بار مصرف مجاز بوده که هزینه چندان بالایی هم ندارند.

عوارض جانبی پس از طب سوزنی، شدت این عوارض و انواع آن‌ها در افراد مختلف متفاوت است. در بعضی افراد ممکن است سردرد و کبودی ملایم دیده شود و در بعضی دیگر احساس سبکی در سر و تهوع ایجاد شود. در بعضی افراد علت سردرد می‌تواند ناشی از تحریک مستقیم سر باشد، مخصوصا زمانی که سوزن بیشتر از اندازه در عمق فرو برده شود یا با فشار زیاد این کار انجام شود. همچنین تحریک نقاط حساس صورت مانند لب، گونه و پیشانی هم ممکن است علت ایجاد درد باشد.

طب سوزنی یکی از روش‌های موثر در درمان اسپاسم عضلات از جمله عضلات گردن است. طب سوزنی سبب ریلکس شدن عضلات شده که باعث کاهش درد خواهد شد و فرد می‌تواند به طور عادی عضلات گردن خود را حرکت دهد.

استرس می‌تواند ناشی از نوع تغذیه باشد. مثلا اختلال در تعادل گلوکز خون منجر به عدم تعادل در انسولین شده که این بر خلق و خو اثر می‌گذارد. این فرآیند حتی سبب کاهش ویتامین B شده که بر عملکرد سیستم عصبی نیز اثر دارد. از جمله عوارض اضطراب عبارتند از گرفتگی عضلات، تند نفس کشیدن، ضربان قلب بالا، ترش کردن معده، عدم تمرکز، سردرد، خستگی، اختلال در خواب و غیره. طب سوزنی با تحریک انرژی “چی” بدن را به حالت تعادل برگردانده که این امر می‌تواند عوارض ناشی از اضطراب و استرس را کاهش داده و حتی خود اضطراب را نیز درمان کند.

یکی از شناخته شده ترین کاربردهای طب سوزنی درمان آلرژی است. با این حال مشاهده شده است که پس از طب سوزنی بدن درجات مختلفی از واکنش‌های آلرژیک از خود نشان می‌دهد. این نشانه‌های حساسیت ممکن است به علت بیماری‌های آلرژیک مانند آسم، آلرژی‌های دارویی و غیره باشد. چنانچه این داروها حین طب سوزنی در محل تزریق شود می‌تواند سبب حساسیت شود. علاوه بر این، از آنجایی که سوزن‌های طب سوزنی از جنس استیل ضد زنگ هستند لذا دارای درصدی فلز نیکل بوده و این می‌تواند در بعضی افراد منجر به حساسیت‌هایی مانند جوش‌های خارش‌دار گردد. لذا استفاده از سوزن‌های استیل با گرید پزشکی یا سوزن‌های عاری از نیکل برای این افراد توصیه می‌شود.

طب سوزنی قرار است تجربه‌ای راحت و آرام برای هر فرد باشد، به همین دلیل بسیاری از درمانگران از بیماران خود می‌خواهند چنانچه در اثر وارد شدن سوزن‌ها در بدن دچار درد و ناراحتی شدند به آن‌ها اعلام کنند. البته تصور عمومی این است که طب سوزنی درد دارد. ترس از درد یکی از مهم‌ترین دلایلی است که باعث می‌شود افراد از طب سوزنی چشم‌پوشی کنند. بیماران در طول جلسات طب سوزنی، تنها تیزی سوزن‌ها را احساس می‌کنند که امری کاملا طبیعی است و جای نگرانی ندارد.

قرن‌هاست از طب سوزنی برای درمان ناباروری استفاده می‌شود. البته طب سوزنی نمی‌تواند همه علل ناباروری را درمان کند و تنها با بهبود عملکرد تخمدان‌ها و فولیکول‌ها به افزایش قدرت باروری کمک می‌کند. همچنین با افزایش گردش خون به اندومتر باعث افزایش ضخامت آن می‌شود که یک فاکتور مهم در باروری است.

به طور کلی جلسه اول طب سوزنی طولانی‌تر از جلسات بعدی خواهد بود. برخی از درمانگران در جلسه اول تنها به مشاوره و کسب اطلاعات پزشکی بیمار می‌پردازند، در حالی که برخی دیگر با کسب اطلاعات مختصر شروع به درمان می‌کنند. بعد از اینکه سوزن‌ها وارد بدن شدند به مدت ۴۵-۱۰ دقیقه در بدن باقی می‌مانند. در برخی از روش‌های درمانی نیز سوزن‌ها بلافاصله پس از وارد شدن در بدن، خارج می‌شوند. بسیاری از افراد در مدتی که سوزن در بدن آن‌ها باقی می‌ماند کاملا احساس راحتی و آرامش دارند.

احساس سرگیجه و سردرد پس از یک دوره طب سوزنی کامل امری عادی است، اما در مورد درمان‌های جزئی و موضعی در ناحیه گوش و جمجمه نیز امکان ایجاد سرگیجه وجود دارد. چنین عارضه‌ای معمولا خوشاینده نبوده و باعث دلسردی است. اما علت این سردرد در نتیجه تجدید و بازگشت جریان انرژی در کانال‌هایی است که قبلا مسدود شده بودند و معمولا طی یک ساعت متوقف می‌شوند. سرگیجه پس از طب سوزنی چنانچه همراه با حالت تهوع باشد باید مورد توجه قرار گیرد. گاها علت سرگیجه می‌تواند در اثر وجود بیماری‌های معده باشد و نه طب سوزنی.

در همه جای جهان ورزشکاران برای جلوگیری از آسیب و تقویت قدرت ترمیمی بدن پس از آسیب‌های ورزشی به طب سوزنی مراجعه می‌کنند. هدف از طب سوزنی برای ورزشکاران، برقراری تعادل بدن است. این تعادل از طریق آگاهی از الگوهای جبران مربوط به حرکات و آسیب‌های ورزشی محقق می‌شود. این امر به ورزشکاران کمک می‌کند تا از آسیب‌ها جلوگیری کرده، عملکرد بهینه‌ای داشته و دوره نقاهت کوتاه‌تری داشته باشند. طب سوزنی، ورزشکاران را از درد رها کرده و قدرت و استقامت عضلات ان‌ها را افزایش می‌دهد.

استفاده از طب سوزنی به همراه جریان خفیف الکتریکی همانند داروی فلوکستین می‌تواند در کاهش افسردگی موثر باشد. چنین نتیجه‌ای پس از شش هفته و طی استفاده مکرر پنج مرتبه در هر هفته مشاهده شده است. تاثیر طب سوزنی در مقایسه با داروی فلوکستین بسیار سریع‌تر بوده که طی هفته دوم از آغاز درمان دیده شده است.

در صورتی که طب سوزنی بوسیله یک فرد ماهر و معتبر انجام شود، خطرات بسیار کمی دارد. مهمترین این خطرات عبارتند از زخم شدگی و مقدار ناچیزی خونریزی یا کبودی در محل سوزن. خم‌های ناشی از سوزن طی 24 ساعت برطرف خواهد شد. اگرچه زخم‌های بزرگتر ممکن است چند روز باقی بمانند. چنانچه سوزن در عمق زیاد فرو برده شود ممکن است به اندام‌های داخلی نفوذ کند، مخصوصا در ناحیه
شش‌ها. در صورت استفاده از سوزن‌های غیر استریل، احتمال ایجاد عفونت و انتقال بیماری‌هایی مانند هپاتیت وجود دارد. احساس خستگی پس از طب سوزنی که در موارد معدودی گزارش شده است. این خستگی جای نگرانی نداشته و نشانه دهنده این است که بدن نیاز به استراحت دارد.

نتایج حاصل از یک مطالعه آماری شامل 1842 شرکت کننده، نشان داده است که طب سوزنی تاثیری به مراتب بهتر از روش‌های مرسوم درد سیاتیک داشته است. همچنین در بررسی دیگری مشخص شده است که نه تنها تاثیر طب سوزنی نسبت به داروها بیشتر است بلکه استفاده همزمان این روش سبب تقویت اثر دارو نیز می‌گردد. به عبارت دیگر طب سوزنی در مقایسه با ایبوپروفن، دیکلوفناک و ملوکسیکام به طور موثرتری درد ناحیه پا را تسکین می‌دهد.

بطور کلی، طب سوزنی از طریق تحریک سیستم عصبی و آزادسازی انتقال‌دهنده‌های عصبی، بر روی مکانیسم هموستازی بدن اثر گذاشته که منجر به ارتقاء حالات خوشایند فیزیکی و روانی می‌شود. این اثرات از طریق تعدیل تولید سروتونین، نورآدرنالین و دوپامین ایجاد می‌شود. همچنین با کاهش سطح عوامل تشدید کننده التهاب، عکس‌العمل‌های ناشی از استرس را کاهش می‌دهد.

در نگاه طب سنتی چینی، بدن از دو نوع انرژی به نام های “یین” و “یانگ” تشکیل شده است که این دو نوع انرژی همواره در حال تبدیل شدن به یکدیگر هستند. این دو عامل در شاهراه هایی که به اصطلاح “کانال انرژی” نامیده می شوند، حرکت می کنند. طب سنتی معتقد است که هر گاه این دو عامل متعادل باشند، بدن سلامت است. بیماری هم چیزی نیست جز بر هم خوردن تعادل “یین” و “یانگ”. سوزن ها نیز، برای ایجاد تعادل، در نقاطی از همین کانال ها زده می شوند.

در نگاه پزشکی رایج یا همان پزشکی امروزی، طب سوزنی از دو راه می تواند بر فرآیند های بدن انسان اثر گذاشته و شرایط بیماری را به سلامتی سوق دهد:

  • اول: اثر بر روی عصب و واسطه های شیمیایی عصبی و فعال سازی مناطقی از مغز که کنترل بخش خاصی از بدن یا عملکرد ویژه ای را به عهده دارند. این اثر می تواند بعضی مواد را در خون ترشح کند، هورمون هایی را جا به جا کند و بسیاری موارد دیگر. نکته جالب اینکه حتی گیرنده اختصاصی عصب نیز در نقاط طب سوزنی کشف و معرفی شده است و سوزن هایی که در نقطه طب سوزنی زده می شوند، در واقع به وسیله همین گیرنده ها پذیرش شده و بر فرآیندهای الکتریکی و عصبی مغز اثر می گذارند.
  • دوم: اثر بر سیستم التهابی به کمک واسطه های شیمیایی قدرتمند که هم در موضعی که سوزن زده شده است و هم به طور عمومی در تمام گردش خون بدن انسان، تغییراتی را به نفع سلامت فرد ایجاد می کند.

در طب سوزنی با استفاده از سوزن سیستم عصبی تحریک می شود و ماژول های پیام رسان شیمیایی سیستم عصبی منتشر می شوند. این اتفاق موجب یک فرایند بایوشیمیایی می شود که به طور کلی سلامت ذهنی و فیزیکی فرد را بهبود می دهد. با فشار وارد کردن به نقاط خاصی از بدن، نواحی معینی از مغز که مسئول درد و استرس هستند تحریک شده و سلامت عمومی فرد را افزایش می دهند.

نقاط طب سوزنی جوش صورت در هر فرد بر اساس عامل ایجاد جوش متفاوت هستند. به طور مثال عامل ایجاد بعضی از جوش ها عدم تعادل هورمون های بدن است و عامل بروز برخی دیگر استرس بیش از حد یا رژیم نامناسب است.

کاشت نخ در درمان آکنه، روزاسه، آسیب های خورشیدی، خشکی پوست و بسیاری از سایر مشکلات پوستی مؤثر است. متخصصان طب سنتی برای افزایش اثرگذاری طب سنتی در زیبایی و جوانسازی پوست، در صورت نیاز از کرم های موضعی نیز در کنار تکنیک های طب سوزنی و کاشت نخ استفاده می کنند.

روند انجام طب سوزنی به این ترتیب است که چهار الی 10 عدد سوزن بسیار نازک در محل های خاصی وارد پوست می شوند؛ این کار باعث آزاد شدن اندورفین و سروتونین در بدن می شود. اندورفین ماده طبیعی ضد درد در بدن است؛ این ماده سلول های گیرنده درد در مغز را اشغال می کند و جلوی انتقال پیام های درد به مغز را می گیرد. به گفته بیمارانی که برای درمان دردهای مزمن تحت درمان با طب سوزنی قرار گرفته اند، با پیگیری منظم جلسات طب سوزنی، تعداد دفعات درد و شدت دردهای مزمن کاهش پیدا می کند. طب سوزنی روی انواع دردهای مزمن با علت های مختلف مؤثر است و مزایای زیادی نسبت به داروهای شیمیایی تسکین دهنده درد دارد.

هنگامی که کاشت نخ توسط فرد آموزش دیده، متخصص، آگاه از آناتومی و فیزیولوژی کلی بدن و ناحیه تحت درمان و با تکنیک صحیح صورت بگیرد، روشی کاملا ایمن است. ایمن بودن نخ های کاشته شده نیز در طول سال های بسیار در بخیه زدن اثبات شده است.

پزشک برای کاشت نخ به حدود 1 ساعت زمان نیاز دارد.

کاشت نخ تا 2 سال وضعیت پوست را بهبود می بخشد و پوست را جوان می کند. بعد از این مدت می توان با کاشت دوباره نخ به تازه تر نگه داشتن پوست پرداخت.

درست مانند هر درمان زیبایی دیگر، در محل کاشت نخ ممکن است تورم، سوزش و قرمزی موقت دیده شود. اما این وضعیت تنها چند روز ماندگار است. حدود 4 الی 6 هفته طول می کشد تا نتایج کاشت نخ به خوبی خود را نشان دهند. برای معاینه و بررسی وضعیت بهبود پوست، پزشک 2 هفته، 1 ماه و 3 ماه بعد از کاشت نخ برای شما نوبت تعیین می کند. در جلسات معاینه عکس های قبل و بعد از درمان مقایسه شده و در صورت نیاز درمان تکمیلی انجام می شود.

موارد زیر برای مراقبت بعد از کاشت نخ توصیه می شوند:

  • خودداری از انجام جراحی های زیبایی دیگر بر پوست تا 2 هفته
  • خودداری از انجام درمان های مربوط به دهان و دندان تا 1 ماه
  • خودداری از هر گونه ورزش تا 2 هفته و خودداری از ورزش های تماسی تا 4 هفته

بیماران درد کاشت نخ را هم اندازه درد طب سوزنی توصیف می کنند. اما در صورت لزوم پزشک می تواند قبل از کاشت نخ از بی حسی موضعی یا مسکن استفاده کند.

غبغب از انباشت چربی در زیر چانه ایجاد می‌شود. همچنین کاهش خاصیت کشسانی پوست به علت پیری نیز علت دیگر ایجاد غبغب است. کاشت سوزن در نقاط خاصی در صورت سبب افزایش گردش خون و در نتیجه افزایش اکسیژن رسانی و تغذیه سلولی می‌شود. این پدیده سبب تحریک تولید کلاژن و دفع بهتر مواد زائد می‌شود و به بهبود خاصیت کشسانی و طراوت پوست کمک می‌کند.