بازوهای آویزان به دو علت می‌تواند ایجاد شود: کاهش خاصیت کشسانی پوست در روند طبیعی افزایش سن، و دیگر بعلت تجمع چربی‌های اضافی. آویزان نبودن پوست بازوها می‌تواند ظاهر بالاتنه فرد را زیباتر کند. بازوهای خوش فرم کمک می‌کنند تا با اعتماد بنفس بیشتری لباس‌های کوتاه مانند لباس‌های تابستانی، شنا و غیره را پوشید.

برای خوش فرم کردن بازوها و رفع بازوهای آویزان لازم است تا چربی‌های اضافی سوزانده و بجای آن بافت عضلانی ساخته شود. برای این منظور لازم است تمام عضلات بدن فرد درگیر شوند تا بدن به تقویت عضلات تحریک شود.

ورزش‌های قلبی-عروقی یا همان هوازی به مدت نیم ساعت در روز مانند دوچرخه سواری، دویدن، تنیس و شنا می‌توانند به سوزاندن کالری و در نتیجه چربی‌های اضافی و رفع بازوهای آویزان کمک کنند.

هفته‌ای سه الی پنج جلسه ورزش‌های قدرتی چه بر روی بازوها و چه سایر عضلات بدن می‌تواند به تقویت و رشد عضلات جدید کمک کنند. در بین هر جلسه ورزش قدرتی حتما باید زمان استراحت را رعایت کرد.

انجام منظم حرکت شنا روی بازوها برای تقویت عضلات بازو بسیار مفید است. در تمرین دیگر می‌توان کف دست‌ها را از پشت روی نیمکت قرار داد و ضمن فاصله دادن پاها از نیمکت عمل لیفت بدن را انجام داد. همچنین استفاده از دمبل برای تقویت عضلات جلوبازو و پشت بازو و نیز سوزاندن چربی‌های اضافی بسیار کارآمد است. برای استفاده از دمبل بهتر است در ابتدا از وزنه‌هایی راحت‌تر استفاده شود. عمل دمبل زدن تا ده مرتبه تکرار شده و سپس بتدریج بر وزنه‌ها اضافه شود.

همچنین استفاده از طب سوزنی نیز می‌تواند در کاهش چربی‌های اضافی و رفع بازوهای آویزان کمک کند. طب سوزنی سبب تقویت متابولیسم و در نتیجه سوخت و ساز چربی‌ها می‌شود. از طرفی طب سوزنی با تحریک تولید هورمون‌های اندورفین به کاهش استرس و همچنین کاهش سطح انسولین و چربی سوزی کمک می‌کند. استفاده از طب سوزنی در کنار سایر تمرین‌های ورزشی و البته رژیم غذایی سالم در کاهش چربی سازی و همچنین چربی سوزی بسیار مفید خواهد بود.

علاوه بر روش‌های طبیعی ذکر شده در بالا، از جمله درمان‌های مدرن پزشکی برای رفع بازوهای آویزان می‌توان لیپوساکشن به کمک امواج رادیویی را نام برد. اگرچه این روش بازوهای آویزان را مانند روش‌های سنتی سفت نمی‌کند، اما در مقایسه با جراحی حداقل آثار زخم کمتری بر جای می‌گذارد. همچنین از روش‌های غیر جراحی اما مدرن دیگر می‌توان میکرونیدلینگ (که در حقیقت نوعی طب سوزنی است) را نام برد که به تحریک تولید کلاژن و تقویت و ترمیم بافت کمک می‌کند. با اینحال این روش‌ها ممکن است برای افرادی که اضافه وزن زیادی دارند شاید چندان کارآمد نباشد. مثلا لیوساکشن در مورد افرادی که حجم چربی انباشته کمتری داشته و خاصیت الاستیک پوست آنها خوب است بهتر جواب می‌دهد. لذا برای افراد چاق‌تر برای رفع بازوهای آویزن ممکن است لیپوساکشن همراه با جراحی انجام شود.

با کلیک روی “بیماری‌های قابل درمان با طب سوزنی” می‌توانید با خدمات مختلف ما آشنا شوید و در صورت تمایل برای تماس با ما و کسب اطلاعات بیش‌تر اینجا کلیک کنید.