طب سوزنی گوش روشی موثر برای درمان دردهای شدید و گرفتگی مزمن مفاصل است. گاهی تنها چند دقیقه انجام طب سوزنی، برای درمان درد کافی است. ولی در بیماری‌های جدی‌تر برای کسب بهترین نتیجه، باید بیمار به طور مداوم در جلسات منظم تحت درمان قرار گیرد. در درمان برخی دردها طب سوزنی در ناحیه گوش بسیار موثرتر از طب سوزنی بدن است. طب سوزنی گوش، درمانی آسان و ایمن است. طب سوزنی گوش برای درمان بیماری ارگان‌ها و اختلالات غددی چندان موثر نیست، ولی همیشه یک همراه مفید، موثر و کارساز با بقیه درمان‌هاست.

طب سوزنی گوش

بزرگ‌ترین مشکل در طب سوزنی گوش، نیاز به پیدا کردن دردناک‌ترین نقطه برای کسب بهترین نتیجه است. بهترین نقاط آن‌هایی هستند که حس شوک الکتریکی یا ضربه زدن به عصب را می‌دهند. این مسئله برای افرادی که نسبت به درد حساسیت بالایی دارند، اصلا خوشایند نیست.

به هر حال همیشه درد در طب سوزنی، به عنوان نشانه‌ای از درمان در نظر گرفته می‌شود، زیرا این درد بعد از چند جلسه طب سوزنی کاهش می‌یابد. درمانگر طب سوزنی یک نقشه کامل از گوش دارد که بر اساس آن هر نقطه از گوش مربوط به ناحیه‌ای از بدن می‌شود. حتی اگر هیچ دردی هم روی گوش احساس نشود، برخی دردهای مزمن در ارگان‌ها از طریق طب سوزنی گوش درمان می‌شود. در کل در طب سوزنی باید از این قانون تبعیت کنید که‌؛ درد بیشتر در نقطه مربوطه روی گوش، درمان بهتر در ارگان مورد نظر را بدست می‌دهد.

ایمپلنت گوش یا ایمپلنت آکوپانکچر

در مقابل طب سوزنی مرسوم برای گوش، ایمپلنت گوش وجود دارد. ایمپلنت گوش یا ایمپلنت آکوپانکچر به طور دائم نقاط درمان را تحریک می‌کند و ناقلین پیام بیش‌تری را در سیستم عصبی مرکزی آزاد می‌کند. در طول ایمپلنت گوش، سوزن‌های تیتانیومی مستقیما زیر پوست ناحیه سماعی جاساز می‌شوند و به صورت دائم در گوش باقی می‌مانند.

درمان ایمپلنت گوش یا ایمپلنت آکوپانکچر شامل مشاوره، معاینه، ضد عفونی، کاشت سوزن و مراقبت‌های بعد از کاشت است. قبل از انجام کاشت، درمانگر جزئیات پزشکی بیمار را می‌پرسد و به این ترتیب می‌تواند الگوی دقیق بیماری را شناسایی کند. اینکه چه تعداد سوزن در کدام قسمت گوش باید کاشته شود، به طور کامل در معاینات مشخص می‌شود. هر بیمار قبل از انجام ایمپلنت گوش یا ایمپلنت آکوپانکچر، رضایت‌نامه امضا می‌کند.

نکاتی درباره ایمپلنت گوش یا ایمپلنت آکوپانکچر

  • ایمپلنت آکوپانکچر به داروی مسکن نیاز ندارد.
  • پوست در مدت چند دقیقه بهبود می‌یابد.
  • فرد می‌تواند در عصر همان روز دوش بگیرد.
  • خوابیدن روی گوش راست و چپ از همان شب اول مقدور است.
  • برای دو روز افراد تحت درمان نباید از گوشواره استفاده کنند.
  • خونریزی، عفونت و آسیب غضروفی، از عوارض جانبی ایمپلنت گوش یا ایمپلنت آکوپانکچر است. ولی باید بدانید، احتمال بروز عوارض جانبی در ایمپلنت گوش بسیار پایین و نادر است.
  • افرادی که تحت درمان با داروهای مارکومار یا وارفارین هستند هم می‌توانند تحت ایمپلنت گوش یا ایمپلنت آکوپانکچر قرار گیرند و ریسک خونریزی برای آن‌ها با سایر بیماران تفاوتی ندارد.
  • سوزن‌های مورد استفاده در ایمپلنت گوش یا ایمپلنت آکوپانکچر، مغناطیسی نیستند بنابراین انجام معاینات تصویربرداری (MRI و سی تی اسکن) برای بیمار امکان پذیر است.

منابع

http://www.implant-ear-acupuncture.com/the-treatment.128.html

http://www.health-science-spirit.com/earacupuncture.html