زانو درد یک شکایت رایج در میان کودکان و بزرگسالان است. به گفته آکادمی جراحان ارتوپدی آمریکا، هر ساله بیش از ۱۱ میلیون مراجع با شکایت زانو درد به مطب پزشکان وجود دارد. زانو بزرگترین مفصل بدن است. مفصل زانو شامل عضلات متعدد (که باعث خم و راست شدن پا می‌شوند)، تاندون‌ها (که عضلات را به استخوان‌ها متصل می‌کنند)، رباط‌ها (که به وسیله اتصال به استخوان‌ها حرکت زانو را کنترل می‌کنند) و غضروف (که به کاهش فشار و ضربه در طول حرکت کمک می‌کند) است. به خاطر اندازه و ساختار پیچیده، مفصل زانو همواره به عنوان یکی از مفصل‌های با احتمال آسیب بالا محسوب می‌شود. آسیب زانو می‌تواند توسط عوامل متعددی ایجاد شود. بیشتر شکایت‌های زانو درد ناشی از یک نوع آسیب جسمی مانند یک رباط پاره شده، زانوی شکسته، غضروف خرد شده یا حادثه‌ای است که موجب آسیب و فشار به ناحیه زانو می‌شود. دسته‌ای از شکایت‌های زانو درد نیز ناشی از عفونت، آرتریت، همارتروز (خون در مفصل زانو)، کیست‌ها و تومورهای استخوانی است. داشتن اضافه وزن نیز می‌تواند به مشکلات زانو از جمله زانو درد منجر شود و موجب بروز فشار بیش از حد روی رباط‌ها و غضروف شود. یکی از روش‌های تایید شده برای درمان زانو درد ، طب سوزنی است. مطالعات طب سوزنی نشان داده است که طب سوزنی در کاهش و از بین بردن برخی انواع زانو درد به ویژه مشکلات ناشی از آرتروز زانو و مفصل زانو، موثر است.
بسیاری از ورزشکاران آسیب زانو، به ویژه در ناحیه رباط زانو را تجربه می‌کنند. ACL مخفف رباط صلیبی قدامی است وآسیب ACL می‌تواند به دلیل یک چرخش یا تغییر جهت سریع و ناگهانی، کند شدن در هنگام دویدن یا در هنگام پرش و فرود آمدن ایجاد شود.
با این وجود زانو درد صرفا محدود به ورزشکاران حرفه‌ای نیست. همانطور که سن افراد بیشتر می‌شود، مقدار غضروف در زانو کاهش می‌یابد و بسیاری از رباط‌ها بخشی از خاصیت الاستیکی خود را از دست می‌دهند. همه این مسائل باعث می‌شوند که افراد مسن نسبت به درد و صدمه آسیب‌پذیرتر باشند.

طب سوزنی چه می‌تواند انجام دهد؟

مطالعه‌ای که در سال ۱۹۹۹ انجام شد نشان داد برای افراد مبتلا به استئوآرتریت، طب سوزنی در مقایسه با ماساژ با یخ و تحریک عصبی پوستی (TENS) تاثیر بیشتری برای کاهش درد داشته است. همچنین طب سوزنی باعث افزایش قدرت عضلانی و انعطاف (خم شدگی) در زانو شده است. مطالعه دیگری که در همان سال منتشر شد نشان داد که بیماران مبتلا به سندرم درد پاتلوفمورال ممکن است با کمک درمان طب سوزنی به صورت هفتگی اثرات قابل توجهی در روند درمانی خود شاهد باشند.
گزارشات دیگری نیز عنوان می‌کنند که طب سوزنی در کاهش سفتی (خشکی) و ناتوانی حرکتی بیماران مبتلا به مشکلات زانو می‌تواند مفید باشد. این موضوع می‌تواند ناراحتی ناشی از جراحی زانو را برای بیماران کمتر کند و در شرایطی حتی به عنوان درمان جایگزین به جای عمل جراحی به کار رود.
با این حال همانند سایر مراقبت‌ها و درمان‌ها، به یاد داشته باشید که تمام بیماران به طب سوزنی پاسخ نمی‌دهند. اطمینان حاصل کنید که قبل از درمان زانو درد خود به طور کامل با متخصص طب سوزنی در مورد وضعیتتان صحبت و مشورت کنید.

اگر می خواهید در مورد بیماری‌های قابل درمان با طب سوزنی مطالعه کنید روی لینک آن کلیک کنید. همچنین می‌توانید برای مشاوره با ما در تماس باشید.