درمان آسیب دیدگی پای ورزشکاران با طب سوزنی

رایج‌ترین آسیب دیدگی پای ورزشکاران رزمی شامل آسیب‌های پا، تاندون آشیل، زانو، رگ به رگ شدن، لخته شدن خون، دررفتگی مفاصل و شکستگی استخوان پا است. اگرچه بعضی از این آسیب دیدگی‌ها ممکن است در نتیجه بکارگیری بیش از حد پا باشد مانند آسیب به تاندون آشیل یا آسیب کف پا، مابقی در اثر حرکات نادرست حین فعالیت رخ می‌دهد. درمان‌های موجود برای آسیب دیدگی پای ورزشکاران می‌تواند شامل استراحت کردن، استفاده از یخ، گچ گرفتن و ثابت نگه داشتن، استفاده از محافظ حین فعالیت یا جراحی باشد. انتخاب روش درمانی و زمان انجام آن بستگی به نوع آسیب، سلامت عمومی فرد و میزان موثر بودن روش درمانی دارد. با این حال بسیاری از ورزشکاران رزمی نسبت به دانستن نقاط طب سوزنی نیز بسیار علاقه‌مند هستند. چرا که استفاده از طب سوزنی نه تنها می‌تواند به تسکین و کاهش درد و درمان بسیاری از بیماری‌ها کمک کند بلکه می‌تواند در تقویت سلامتی و پیشگیری از جراحت نیز مفید باشد. برای قرن‌ها در چین ارتباط تنگاتنگی بین طب سنتی و ورزش‌های رزمی وجود داشته است. بخشی از این درمان‌های سنتی عملی بوده‌اند. ورزشکاران رزمی بدلیل ماهیت فعالیت‌شان، پتانسیل آسیب دیدگی بالایی داشته لذا در روزگاری که دسترسی به درمان بیمارستانی وجود نداشته، دانستن مقدمات پزشکی ضروری بوده است.

تقسیم بندی‌های بدن در طب سنتی چگونه است؟

بر اساس تئوری ورزش‌های رزمی مثل تایچی، بدن به سه قسمت تقسیم می‌شود: بازوها (قسمت بالایی)، لگن (قسمت میانی) و پا (قسمت پایینی). هر یک از این قسمت‌ها می‌توانند به نواحی جزئی‌تری تقسیم شوند. اصول درمان آسیب‌های ناشی از حرکات رزمی بر مبنای بعضی از مفاهیم اولیه این تئوری قرار دارد. از جمله این درمان‌ها برای آسیب دیدگی پای ورزشکاران طب سوزنی است. از آنجایی که هر یک از زیرمجموعه‌های بخش‌های سه گانه با یکدیگر در ارتباط هستند، بکارگیری یک روش درمانی در یک ناحیه می‌تواند بر روی نواحی وابسته نیز اثر بگذارد. برای مثال برای درمان یک بیماری در دست می‌توان از طب سوزنی در پا استفاده کرد یا برای درمان یک بیماری در آرنج می‌توان از طب سوزنی در زانو استفاده کرد. این موضوع پایه و اساس استفاده از تئوری سه قسمتی است که بسیاری از افراد از این نگرش برای طب سوزنی جهت درمان آسیب دیدگی پای ورزشکاران استفاده می‌کنند.

برای مطالعه مطالب بیش‌تر درباره درمان آسیب‌های ورزشی با طب سوزنی می‌توانید روی لینک کلیک کنید.

چگونه طب سوزنی آسیب دیدگی پای ورزشکاران را درمان می‌کند؟

طب سوزنی و بطور کلی طب سنتی چینی برای کاهش التهاب، درد، گرفتگی و تورم در ناحیه آسیب دیدگی بکار برده می‌شوند. همچنین می‌تواند سرخی یا تغییر رنگ ناحیه آسیب دیدگی را کم کند. در مورد اثر طب سوزنی در بهبود آسیب دیدگی پای ورزشکاران حرفه‌ای شواهد فراوانی وجود دارد بطوری که بعضی ورزشکاران یک متخصص طب سوزنی همراه خود دارند. این روش برای مدت مدیدی در درمان آسیب دیدگی‌های مزمن از جمله آسیب دیدگی پای ورزشکاران بکار برده شده است و یکی از اولین گزینه‌های درمانی در ورزشکاران رزمی است.

با کلیک روی “بیماری‌های قابل درمان با طب سوزنی” می‌توانید با خدمات مختلف ما آشنا شوید و در صورت تمایل برای تماس با ما و کسب اطلاعات بیش‌تر اینجا کلیک کنید.